Dodik 'donji' i u priči o Ustavom sudu BiH i protjerivanju stranih sudaca
Niže poraz za porazom
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevi-list.ba
Bila su to vremena kada se aktualna koalicija na državnoj razini SNSD – HDZ BiH – 'trojka' (SDP, NiP, NS) hvalila kako smo prvaci na europskom putu, kako su tu povijesni uspjesi, neviđeni napredci…
I uistinu se, kako smo to u nekoliko navrata i pisali, radi o neviđenim napredcima – niti ih osim vladajućih i ne vide. Hvalila se koalicija (koji više ni sami ne žele nazvati tim imenom) o povijesnim dogovorima, dobroj atmosferi, pomacima itd. Na jednom od tih sastanaka na kojem je predsjednik Republike Srpske i SNSD-a Milorad Dodik pristao na neke ustupke na europskom putu jasno i glasno je pred 'trojkašima' i HDZ-om BiH kazao kako očekuje da se u travnju na dnevnom redu državnih institucija nađe novi zakon o Ustavnom sudu BiH. Ukoliko se to ne dogodi, tada je tvrdio, neka svi zaborave njegovu kooperativnost.
U međuvremenu se, kako to obično biva na bh. političkoj sceni izdogađalo mnogo toga pa Dodik svakako nije kooperativan, a država je u blokadama. Ali, i travanj je prošao, a da nitko nije ni spomenuo priču o Ustavnom sudu BiH. Na taj način Dodik je samo nastavio nizati političke poraze.
Dodik nije uspio
'Trojkaši' su šutke na sastancima vladajuće koalicije gledali kako Dodik traži novi ustroj Ustavnog suda BiH, protjeravanje stranih sudaca, pa čak i etničko glasanje u ovoj instituciji. Navodno postoji i audio snimak sa sastanka u Bakincima kod Laktaša kada je 'trojka' na sve to i pristala. Međutim, zapadni dio međunarodne zajednice i visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt tu su priču sasjekli u startu i 'trojkaši' se povlače. Dodik je zbog toga iznimno ljut i ne bira riječi kojima bi opisao politiku 'trojke'.
Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i dopredsjedavajući Vijeća ministara BiH, na sjednici u utorak na Kolegiju je tražio informacije o tome informaciju o statusu zakona o Ustavnom sudu BiH i prestanku važenja mandata stranim sucima, odnosno je li radna grupa aktivno radi na tome. I on je podsjetio kako je, prema dogovoru političkih lidera iz Laktaša, ovo zakonsko rješenje trebalo da bude finalizirano u travnju.
- Već je polovina svibnja, a mi ni dan danas nemamo to na dnevnom redu. Neprihvatljivo je da imamo selektivan pristup i da se samo određene točke dnevnog reda pripremaju i puštaju u proceduru. Znači li to da su partneri iz FBiH odustali od dogovora?, upitao je Košarac. Uz to, naglašava kako su ključna pitanja za opstanak BiH zakon o Ustavnom sudu BiH i prestanku važenja mandata stranim sucima, te sudjelovanje stranaca u procesima odlučivanja.
Dakle, Košarac pravi još jednu populističku priču za javnost jer i sam zna kako su i iz ove priče, kao i one vezano za Schmidtove izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, izašli kao gubitnici. Nesporno je kako bi za svoje zahtjeve dobili podršku HDZ-a BiH i opskurne političke strukture kakva je 'trojka', ali sve je stopirano sa malo većih razina i njima je jasno kako od toga neće biti ništa.
Nastavak blokada
Sada je samo pitanje hoće li se blokade iz RS-a dodatno pojačati i totalno paralizirati državnu vlast. Ukoliko znamo da je Dodik svakako nepredvidiv, a pogotovo kada nikako ne može progurati svoje želje i ambicije, jasno je kako se može očekivati sve i svašta.
Naročito ukoliko Ujedinjene nacije daju podršku Rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Ono što se, nažalost, čini neizbježnim jeste kako više nema nikakvih dogovora i popuštanja kada je u pitanju usvajanje reformskih i tzv. europskih zakona.
Sastanaka vladajuće koalicije nema, Dodik čak najavljuje kako će prekinuti svaki kontakt s 'trojkašima', pa u takvoj atmosferi iluzorno je i očekivati bilo kakve značajnije pomake za narode i žitelje ove zemlje. Ono što je žalosnije i od toga jeste kako je ostalo još više od dvije godine do novih izbora. Do tada ćemo se valjati u blatu koje je stvorila aktualna vlast.