Dnevni.ba - PRELOADER

Mještani naselja Kuti i dalje u borbi protiv kamenoloma

14 Svi 2024


Mještani naselja Kuti i dalje u borbi protiv kamenoloma
Kadija nas tuži i sudi nam

Udruženje građana Kuti nedavno je demantiralo informaciju o navodnom početku eksploatacije kamena na ovome lokalitetu, tvrdeći kako rješenje o okolinskoj dozvoli za kamenolom nije izdano. 

Potom su vlasnici društva Majan-Kuti putem odvjetnika Harisa Hakalovića i Milenka Krčuma naveli kako Udruga Kuti demantira nepostojeću informaciju, koju su upravo oni “plasirali u javnost”. 

Naveli su i kako im nisu poznate informacije o početku eksploatacije u kamenolomu za koji su u postupku pribavljanja dozvola i odobrenja. 

- Vlasnici društva Majdan-Kuti nisu neozbiljne osobe, nego uspješni poduzetnici koji upravljaju nizom rudnika, uključujući i rudnike zlata. Neki od suvlasnika su i ugledni odvjetnici u Turskoj. Oni nikad ne bi dopustili da u zemlji primatelja investicije odgovorne osobe krše propise, naveli su.

Krivotvorenja potpisa?

Tvrde i kako su aktivisti ranije privatno angažirali sudsku vještakinju koja je utvrdila udaljenost, ali na temelju ulaznih informacija koje je dobila od mještana. Punomoćnici investitora su poduzeli mjere da se nalaz i mišljenje vještakinje ispravi.

- Ona je na temelju službenih dokumenata utvrdila značajno veću udaljenost, navodi Krčum.

Odvjetnici Hakalović i Krčum su, navode da su razgledanjem spisa uočili da u peticiji koja je dostavljena uz nalaz vještaka građevinske struke od iz rujna 2021. postoji nešto sumnjivo.

Kuti (2)

- Nalaz se odnosi na oštećenja mosta. No, spomenuti most se ni ne nalazi na nekategoriziranom javnom putu, kojeg su nadležne službe Grada predložile kao alternativni put. Ono što nam je sumnjivo je očigledna i upadna podudarnost grafema u prezimenima navodnih potpisnika. Stoga smo posumnjali u krivotvorenje. Najviše takvih potpisa se odnosi na osobe prezimena Omanović i Lozo, ali ima i drugih. Da bismo provjerili sumnje, angažirali smo vještaka kriminalističke struke Ismeta Katanu, grafologa-forenzičara s liste stalnih sudskih vještaka, koji je u svojem nalazu i mišljenju potvrdio naše sumnje, navodi se. 

Hakalović je Županijskom tužiteljstvu u Mostaru potom podnio kaznenu prijavu protiv NN osoba. 

- Po toj prijavi formiran je tužiteljski predmet. Što će dalje nadležno Tužiteljstvo raditi po toj prijavi – pomno ćemo pratiti, navode odvjetnici. 

Istaknuli su i kako je nadležna upravna organizacija – Agencija za vodno područje Jadranskog mora utvrdila da na području šire okolice kamenoloma nema niti jedan objekt za zahvaćanje podzemnih voda za koji je izdat bilo koji vodni akt.

Predsjednik Udruženja Kuti Aner Omanović u izjavi za Dnevni list kaže da mu se nitko nije obratio po ovome pitanju, ni njemu, niti Udruženju.

- Ti isti odvjetnici su nas više puta kazneno prijavljivali, tvrdili su razne stvari o nama, pa se to kasnije ispostavilo netočnim. Neka sve provjere do kraja. Svi koji ste bili na javnoj raspravi u Kulturnom centru u Potocima ste mogli vidjeti da smo svi protiv kamenoloma. Svi smo to javno, jasno i glasno kazali. Pred kamerama, kaže Omanović.

Stari dokumenti

Napominje i kako Ministarstvo okoliša Federacije BiH u posljednje vrijeme dva puta objavljivalo Nacrt okolinske dozvole sukladno zakonu, pa isti povlačilo sa svoje stranice. 

- Mi smo im se odmah obratili, a oni su isti prvotno povukli sa stranice. Sve je objavljeno još jednom kasnije, pa također uskoro povučeno. Potom su i treći put objavili Nacrt okolinske dozvole, i to nakon što su kako su nam priopćili dva puta to činili greškom. Na javnoj raspravi smo imali primjedbe, koje smo proslijedili Ministarstvu. Oni su to dalje poslali investitoru i Institutu “Kemal Kapetanović“ koje radi studiju. Investitor nam je na sve poslao odgovor. Dakle netko s kim se tužimo, s kim smo u sporu nam odgovara. To je apsurd! To je nelogično, smiješno i žalosno. Primjedbe na Nacrt ćemo uskoro dostaviti. Ranije naše primjedbe nisu uvažene. Ništa nije dorađeno. Uvažili su dokument Grada star 19 godina. Takvi dokumenti njima važe. Nema logike! Malo je trajnih dokumenata. Svi se reizdaju nakon šest mjeseci ili godinu. A oni prilažu dokumente iz 2005, navodi dalje Omanović.

Stanje oko potencijalnog kamenoloma je danas isto kao i svih godina ranije. Mještani tvrde da nema puta do mjesta predviđenog za namjenu, kao i da su svuda okolo mine iz posljednjeg rata.

- Naveli su da situacija s minama ostaje ista. Ide se u izdavanje dozvole, oni su tu, i to će riješiti nekad. Tko bi vršio kontrolu ne navode. U postupku smo, kao... Što se tiče Ministarstva okoliša, bili su fer. U kontaktu smo, ministrica Pozder je spremna pomoći. Zamjeramo samo to što se prihvaćaju dokumenti stari 19 godina. Imali smo osam dana kao rok za žalbu za Nacrt. Žalit ćemo se. Na terenu ništa nije osigurano. Ni deminersko stanje, ni pristupni put. Nema puta, mine su tu, kako misle ići dalje u postupak na takvo stanje, nije nam jasno, kaže Omanović.

N. K.

 

BIH


MJESEC SEVDAHA U TUZLI

U Tuzli održana konferencija posvećena sevdalinci i njenoj nominaciji za UNESKO listu

Udruženje muzičkih umjetnika Tuzle šesnaestu godinu organizuje mjesec sevdaha u Tuzli - Fe...

31 Lis 2024

ELEKTROPRIVREDA BIH

Elektroprivreda BiH o firmi supruge Rame Isaka: "Tokom godina su bili dio svih tendera za fizičku zaštitu"

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine oglasila se povodom informacije da je firma u vlasništ...

31 Lis 2024

AGENCIJA ZA SIGURNOST HRANE

Agencija za sigurnost hrane: Na tržište BiH ipak isporučeni sokovi s komadićima metala, obaviješteni inspekcijski organi

Agencija za sigurnost hrane BiH danas je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za živ...

31 Lis 2024