Adna Kreso i Doris Rozić predstavljaju istraživanja o ranoj intervenciji u djetinjstvu

“Rana intervencija u djetinjstvu u regiji – iskustva i izazovi u praksi“
Na regionalnom simpoziju “Rana intervencija u djetinjstvu u regiji – iskustva i izazovi u praksi“, koji je započeo danas, a završit će u subotu, prvi put će biti predstavljeni istraživački podaci iz Bosne i Hercegovine koji se bave znanjem i stavovima odgojitelja i pedijatara o konceptu rane intervencije u djetinjstvu u FBIH.
Predstavnice Bosne i Hercegovine, Adna Kreso i Doris Rozić, izložit će rezultate dvaju istraživačkih radova realizovanih pod mentorstvom profesorice Draženke Blaži. Tema rada Adne Kreso je: “Šta znaju odgojitelji, a što pedijatri o konceptu rane intervencije u djetinjstvu u Hercegovačko-neretvanskom kanronu?”, dok se Doris Rozić bavila informisanošću pedijatara o konceptu rane intervencije i izazovima s kojima se susrećemo u Federaciji BiH.
Ova izlaganja predstavljaju važan korak u smjeru razvoja sistemske podrške djeci s rizikom za nastanak teškoća te djecom sa razvojnim teškoćama i njihovim porodicama u Bosni i Hercegovini.
Poseban fokus stavljen je na evaluaciju znanja i uloga stručnjaka u ranoj identifikaciji i upućivanju, kao i na potrebu za unaprjeđenjem međusektorske saradnje.
Simpozij okuplja stručnjake iz oblasti logopedije, edukacijske rehabilitacije, pedijatrije, psihologije i srodnih disciplina iz četiri zemlje regije, s ciljem razmjene dobre prakse i zajedničkog promišljanja daljnjih smjernica za implementaciju rane intervencije u različitim kontekstima.