Bh. vlasti ništa drugo i ne znaju osim se zaduživati i žiteljima isporučivati veće račune

MMF: Velike potrebe za financiranjem oba entiteta trebale bi se namiriti i zaduženjem preko euroobveznica
Piše: Dragan Bradvica
U zaključnoj izjavi misije Međunarodnog monetarnog fonda po okončanju razgovora s predstavnicima vlasti u Bosni i Hercegovini istaknuto je da se ekonomski rast u BiH pokazao otpornim, potpomognut ekspanzivnim fiskalnim politikama, međutim, inflacija je porasla, a rizici su povećani zbog vanjskih udara i domaćih političkih tenzija. Istaknuto je da bi napredak u pravcu pristupanja EU mogao stimulirati povjerenje, ali političke prepreke i dalje postoje.
U MMF-u smatraju da se fiskalna politika treba fokusirati na obnavljanje rezervi i poboljšanje kvaliteta potrošnje, a vlasti bi se trebale suzdržati od daljnjih diskrecijskih mjera koje povećavaju deficit i ojačati planiranje za krizne situacije.
Dug, reforme, likvidnost…
Navode da se oba entiteta suočavaju s velikim potrebama za financiranjem koje bi se trebale zadovoljiti putem vanjskog zaduživanja, uz emisiju euroobveznica u Federaciji i bilateralne kredite u Republici Srpskoj, uz određene emisije na domaćem tržištu.
MMF tvrdi da bi vlasti trebale pripremiti interventne planove u slučaju nedostatka financiranja a da su reforme, uključujući pregled zaposlenosti u javnom sektoru, plaća i socijalnih davanja, potrebne za postizanje primarnog bilansa koji stabilizira dug.
Središnja banka, digitalizacija, korupcija…
Kako bi se očuvala monetarna stabilnost, smatraju neophodnim održati valutni odbor i podržati neovisnost Središnje banke BiH dok bi vlasti trebale nastaviti pažljivo pratiti rizike u financijskom sektoru i poboljšati spremnost za krizu. Isto tako, Misija naglašava da bi osnivanje fonda za financijsku stabilnost na nivou zemlje, koji bi olakšao restrukturiranje banaka i osigurao likvidnost u izuzetnim okolnostima, značajno ojačalo mrežu financijske sigurnosti.
Kako bi se ubrzao rast, smatraju da vlasti trebaju ubrzati reforme s ciljem poboljšanja fiskalnog upravljanja, zaštite financijskog integriteta, borbe protiv korupcije i ubrzavanja digitalizacije.
- Prelazak s uglja na zelenu energiju, zajedno s pripremama za uvođenje EU poreza na ugljik, predstavlja velike izazove u narednom razdoblju. Pozicioniranje BiH na put većeg rasta i pružanje više mogućnosti njenim građanima ubrzat će konvergenciju dohotka u odnosu na EU i smanjiti emigraciju, navedeno je u zaključnoj izjavi Misije MMF-a.