Dnevni.ba - PRELOADER

Cijene američkih dionica, obveznica i dolara jučer potonule

5 h 5 min


Cijene američkih dionica, obveznica i dolara jučer potonule
Svjetske burze su u crvenom

Jučer su američke dionice, državne obveznice i dolar zabilježili pad zbog rasta zabrinutosti oko zadržavanja statusa američke imovine kao globalno najpouzdanije.

Dow Jones pao je za 690 bodova ili 1.62%. S&P 500 je skliznuo 1.25%, dok je tehnološki indeks Nasdaq Composite pao 1%.

Oštar pad burzi i rasprodaja obveznica uslijedili su nakon aukcije 20-godišnjih američkih državnih obveznica. Ovakvu je rasprodaju Chip Hughey, direktor za tržište obveznica u Truist Advisory Services, nazvao “razočaravajućom”.

Viši prinosi znače niže cijene obveznica
Iako 20-godišnje obveznice obično dobivaju manje pozornosti od 10 i 30-godišnjih, investitori su ovih dana iznimno osjetljivi na svaki signal s tržišta državnih obveznica. Osobito nakon što je Moody’s u petak snizio kreditni rejting SAD-a.

Ministarstvo financija prodalo je 16 milijardi dolara vrijednih obveznica. Aukcija je završila s prinosom od 5.047%, što je znatno više od 4.83%, koliko je iznosio na prethodnoj aukciji u veljači. To je znak da investitori traže više kamate kako bi bili spremni držati američki dug.

Na aukciji su investitori prihvatili prinos od 5,047% na 20-godišnje obveznice, što je znatno više od prosjeka koji iznosi 4,613%. Također je bilo 0,011 postotnih bodova više od prinosa neposredno prije isteka roka za predaju ponuda. Ovo je prvi put od listopada 2023. da je prinos na ovu vrstu obveznica prešao 5%. Ovo je jasan znak slabe potražnje – Ministarstvo financija moralo je ponuditi viši prinos kako bi privuklo kupce.

Nakon objave rezultata aukcije, prinos na 20-godišnje obveznice porastao je na 5,103%, najvišu razinu u ovoj godini. Viši prinosi znače niže cijene obveznica, što je negativna vijest za investitore koji ih već posjeduju.

Prinosi na američke obveznice rastu već nekoliko dana, nakon što je Moody’s oduzeo SAD-u posljednji savršeni kreditni rejting. Cijene obveznica i prinosi kreću se u suprotnim smjerovima – kada cijene padaju, prinosi rastu.

“Iako je odluka Moody’sa da sniži rejting američkog državnog duga s Aaa na Aa1 u petak bila očekivana, dodatno je skrenula pozornost na ključne probleme. Sve veći američki deficit i dug”, rekao je Hughey za medije.

Burze su bile u padu već tijekom jutra, dok su republikanci u Kongresu pokušavali progurati Trumpov “veliki, prekrasni” porezni zakon. Jučer je S&P 500 prekinuo niz od šest dana rasta.

Trenutne rasprave o proračunu u Washingtonu ne ulijevaju previše povjerenja globalnim investitorima da se ovi izazovi ozbiljno uzimaju u obzir u političkom odlučivanju. Chip Hughey, direktor za tržište obveznica u Truist Advisory Services

Na valutnim tržištima dolar je također oslabio. Indeks koji mjeri njegovu vrijednost u odnosu na šest glavnih svjetskih valuta pao je za 0.6%.

Neobična pozicija 20-godišnjih obveznica
Dvadesetogodišnje američke obveznice često se nazivaju „nespretnim srednjim djetetom” tržišta obveznica. Investitori inače preferiraju 10-godišnje i 30-godišnje obveznice jer su likvidnije i predvidljivije. Dok prinosi na 20-godišnje gotovo redovito nadmašuju čak i one na 30-godišnje obveznice. Ovo je neuobičajeno, budući da dulji rok dospijeća obično nosi veći prinos.

Fokus je danas bio upravo na 20-godišnjoj obveznici čiji je prinos prešao granicu od 5% i dosegao 5,061%. Ako dosegne ili prijeđe najvišu intradnevnu vrijednost u 2025. godini – 5,089% – moglo bi doći do dodatnog rasta prinosa.

Prinosi rastu kada cijene obveznica padaju zbog slabe potražnje, pa je viši prinos loša vijest za one koji već drže te obveznice.

Intradnevni maksimum za prinos na 20-godišnje obveznice u srijedu je nadmašen već šest puta ove godine. Prinos je dosegao 5,064% u ponedjeljak i 5,066% 9. travnja, a još viši prinosi zabilježeni su u siječnju.

Širi fiskalni kontekst
Investitori s posebnom pozornošću prate ove aukcije jer su zabrinuti da bi potražnja mogla i dalje slabiti zbog opće nesigurnosti i sve većih fiskalnih rizika. Kongres pod republikanskom većinom najavio je prijedlog novog zakona o poreznim olakšicama koji bi, prema procjenama, mogao povećati američki državni dug za dodatnih 3,3 bilijuna dolara.

Republikanci planiraju izglasavanje zakona u Zastupničkom domu prije Dana sjećanja (Memorial Day), a Senat bi ga mogao razmatrati tijekom ljeta.

Tržište, ipak, ne reagira dramatično na jednu lošiju aukciju. Redovite emisije 20-godišnjih obveznica bile su ukinute 1986., a bivši ministar financija Steven Mnuchin ih je ponovno uveo prije pet godina, tijekom prvog mandata aktualnog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa. Ta vrsta obveznice i dalje nije standardni izbor među investitorima.

Likvidnije obveznice na 10 i 30 godina i dalje su preferirane, pa zato 20-godišnje često nude viši prinos od čak i 30-godišnjih, što predstavlja tržišnu anomaliju, piše Financa.

Biznis


BANKROT NJEMAČKIH KOMPANIJA

2024. godina je rekordna po broju kompanija koje više ne posluju u Njemačkoj

U 2024. godini u Njemačkoj je prestalo poslovati čak 196.100 kompanija. Ovo je za 16 posto više n...

4 h 27 min

Srbija blokirala uvoz mlijeka iz BiH, razlog nepoznat, šteta milijunska

Udruga poljoprivrednika Federacije BiH priopćila je da je Srbija zabranila uvoz mlijeka iz Bosne ...

5 h 10 min

CHANEL

Chanel u problemima, dobit pala za 30 posto

Francuska modna kuća Chanel objavila je kako mu je operativna dobit u 2024. pala na 4,5 milijardi...

5 h 10 min