Dnevni.ba - PRELOADER

Članice WHO-a usvojile povijesni sporazum o pandemiji

20 Svi 2025


Članice WHO-a usvojile povijesni sporazum o pandemiji
WHO

Članice Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) usvojile su danas povijesni sporazum o pripravnosti na buduće pandemije nakon izbijanja covida-19 koji je ubio milijune ljudi između 2020. i 2022. godine.

Nakon tri godine pregovora Svjetska zdravstvena skupština u Ženevi usvojila je pravno obvezujući pakt. Zemlje članice WHO-a pozdravile su usvajanje pljeskom. Pakt se općenito smatra pobjedom članica globalne zdravstvene agencije u vremenima kad Sjedinjene Države prestaju financirati multilateralne organizacije poput WHO-a.

Slovački premijer zahtijevao da njegova zemlja ospori usvajanje sporazuma
"Sporazum je pobjeda za javno zdravstvo, znanost i multilateralno djelovanje. Osigurat će da bolje, zajednički, zaštitimo svijet od budućih pandemijskih prijetnji", rekao je glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Sporazum se našao pod prijetnjom kasno jučer kad je Slovačka pozvala na glasanje, budući da je njezin premijer, skeptičan prema cjepivu protiv covida-19, zahtijevao da njegova zemlja ospori usvajanje sporazuma.

Sporazum su podržale 124 zemlje, nijedna nije glasala protiv, ali je 11 zemalja, uključujući Poljsku, Izrael, Italiju, Rusiju, Slovačku i Iran, bilo suzdržano, piše index.

Vijesti iz svijeta


Nova studija: Razorni potres 2011. pomaknuo je Japan nekoliko milimetara istočno

Potres u Japanu 2011., koji je izazvao tsunami i katastrofu reaktora u Fukushimi, pomaknuo je zem...

3 h 46 min

Pentagon traži 80 milijardi dolara za rat u Iranu usred mirovnih pregovora

PENTAGON je od Kongresa zatražio oko 80 milijardi dolara za pokrivanje troškova rata u Ira...

4 h 41 min

Litavska vlada dala ostavku

LITAVSKA premijerka Inga Ruginienė i njezin kabinet podnijeli su ostavke u sklopu sinkronizirane ...

5 h 15 min