Dnevni.ba - PRELOADER

Čović i Krišto moraju zaštiti Moniku Mijić od Hurtićevog mobinga

7 h 7 min


Čović i Krišto moraju zaštiti Moniku Mijić od Hurtićevog mobinga
Pravno demolirani Slaven Kovačević ide na Ustavni sud BiH i traži pomoć BiH koju je tužio

Hrvat Slaven Kovačević, savjetnik Željka Komšića, člana Predsjedništva BiH najavio je da se neće predati nakon što ga je Europski sud za ljudska prava pravno raskrinkao. Suci u Strasbouru, unatoč lobiranju bošnjačkog nacionaliste, Farisa Vehabovića, suca koji se više bavio politikanstvom nego strukom i kojem je davno istekao mandat, nisu uopće ulazili u meritum Kovačevićeve žalbe nego su pobrisali njegov legitimitet apelanta i žrtve.  Slaven Kovačević sada prijeti prizivom Ustavnom sudu BiH i to po sasvim  drugom pitanju ili problemu.

On, naime, spori ustavnost i legitimitet izbora agenta BiH pred Europskim sudom za ljudska prava. Točnije, smatra kako Vijeće ministara ne bi smjelo imenovati agenta nekim podzakonskim aktom, zaključkom ili odlukom, jer je to ustavna kategorija, pa je po Kovačeviću Predsjedništvo BiH jedino nadležno, ili bi to trebao biti za izbor te osobe kao što imenuje i sve druge predstavnike države pred međunarodnim institucijama. 

Zanimljivo je, Kovačević javno traži da ga podrže državne institucije, dakle država koju je on tužio. Dokle ide ta politička perverzija dokazuje njegov  poziv “probranim” probosanskim dužnosnicima Elmedinu Konakoviću, Zukanu Helezu i Sevlidu Hurtiću da ga podrže u njegovoj borbi protiv vlastite države. Podsjećamo, Konaković je odmah nakon debakla u Strasbouru  zatražio ostavku Slavena Kovačevića. 

Mijić pod pritiskom

Prema općem mišljenju slučaj Kovačević je, barem što se tiče Europskog suda, arhiviran. Na Kovačevićeu žalost to je ustvrdio i eksponirani sarajevski odvjetnik Nedim Ademović.  

-Nekim prirodnim slijedom sudske prakse, od slučaja Sejdić i Finci, pa do Pudarić, i slučaj Kovačević je, mislim, trebao doprinijeti demokratizaciji izbornog sistema u BiH.  Pojavilo se previše intriga, kontroverzi, manipulacija te davanja značaja kojeg ovaj predmet nije zaslužio. Aplikacija je odbačena iz formalnih razloga, tako da na kraju nismo dobili meritorno mišljenje Europskog suda za ljudska prava o pitanjima koja su postavljena u predmetu Kovačević. Po meni, ovaj predmet nema više bilo kakav značaj, pojasnio je Ademović.

Državna agentica Monika Mijić je za državu odradila savršen posao. Vrijedna je i uloga smirenog državnog ministra pravde Davora Bunoze. Ipak, njegov  kolega u Vijeću ministara Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice je pokušavao sabotirati obranu države, spletkarenjem oko potpisivanja naloga za put u Francusku.  

To je mizerno i lakše podnošljivo u odnosu na mobing kojeg taj Dodikov  bošnjački nacionalista mjesecima provodi nad Monikom Mijić, ali i nad  svojom zamjenicom Duškom Jurišić. Njega je bivša novinarka tužila, dok Mijić još promišlja o budućim pravnim mjerama.  

Kako se doznaje, upravo zbog grubih Hurtićevih maltretiranja i ponižavanja  Monika Mijić je bila prisiljena otvoriti bolovanje, jer je osjetila psihičke i tjelesne ugroze.  

Nož u leđa

Zanimljivo je da je sarajevski hrvatofobi uporno targetiraju zbog navodne   povezanosti s HDZ-om BiH, iako svatko tko je imalo upućen i poznaje agenticu Mijić zna da ona nema nikakve veze s Čovićevom strankom. Dapače, upravo joj je  Dragan Čović preko Marinka Čavare prije nekoliko mjeseci zabio nož u leđa kada je u federalni Ustavni sud izabrao kandidata Baruna, a ne nju iako je uvjerljivo bila prva na rang listi.  

No, bez obzira što nije omiljena vrhu HDZ-a BiH, obveza je i Dragana Čovića i Borjane Krišto da stanu u kraj divljanju Sevlida Hurtića i zaštite Moniku  Mijić.  

Predsjedateljica Vijeća ministara je naprosto dužna ukoriti svog kolegu ministra, jer ima na raspolaganju brojne instrumente. Činjenica jeste da je agentica Monika Mijić, kojoj je davno istekao mandat za zastupanje BiH, ipak odlukom Vijeća ministara ostala na toj funkciji do okončanja konkursne procedure, koja još uvijek traje. U Sarajevu se prave mutavi pa ne ukazuju  da je i sucu Farisu Vehaboviću istekao mandat. A upravo on je svojim  sufliranjima ministru Hurtiću najviše kreirao anarhiju i osobnu kalvariju za  agenticu Mijić.   

Inače, Zakon o upravi nalaže da mandat vršitelja dužnosti agenata može trajati maksimalno šest mjeseci, što je razdoblje koje je isteklo, a Vijeće ministara je ranije donijelo zaključak kojim je njihov mandat produžilo.  

Treba upozoriti kako je Monika Mijić svojevremeno tužila i dobila presudu  protiv Dževada Mahmutovića (SDA), bivšeg zamjenika državnog ministra za  ljudska prava I izbjeglice koji ju je pokušao silom izbaciti iz radnog odnosa.   

Nakon svega se natovarila “muškarčina” Sevlid Hurtić da bilda mišiće nad  nejakim damama. 

J. S. 

 

BIH


FBiH: Isplata invalidnina za lipanj 2025. godine

Federalno ministarstvo financija priopćilo je da je osiguralo sredstva za isplatu invalidnina za ...

1 h 9 min

OPTUŽNICA PROTIV DEBEVCA I MEHMEDAGIĆA

Sud BiH se proglasio nenadležnim suditi svom bivšem predsjedniku

Sud BiH proglasio se nenadležnim u predmetu protiv suspendiranog predsjednika tog Suda Ranka Debe...

1 h 13 min

TRIAL INTERNATIONAL UZ 30. GODIŠNJICU GENOCIDA U SREBRENICI

Kao društvo ne smijemo dozvoliti da poricanje i nekažnjivost postanu norma

Ured organizacije Trial International već 15 godina u BiH radi na unaprjeđenju statusa osoba koje...

1 h 19 min