Dnevni.ba - PRELOADER

Efendić: Zahvaljujući 'Trojki', Dodik uspio dobiti 300 milijuna maraka više

05 Lip 2024


Efendić: Zahvaljujući 'Trojki', Dodik uspio dobiti 300 milijuna maraka više
Predsjednik Stranke za BiH

Semir Efendić, predsjednik Stranke za BiH, optužio je za gostovanja u programu N1 stranke 'Trojke' da su omogućile svom partneru Miloradu Dodiku i SNSD-u da od PDV-a dobiju 300 milijuna KM više no što Republici Srpskoj pripada. 

- To su ozbiljni novci a znamo koliko je Dodik očajan, na svim je stranama pokušavao doći do novca. I našao ga je ovdje, u državi koju pokušava na sve načine uništiti, kazao je Efendić. U osvrtu na imenovanje Marina Vukoje sucem Ustavnog suda BiH, podsjetio je da je stav SBiH bio da je Ustavni sud BiH posljednja institucija koju bi se trebalo politički popunjavati. Odgovarajući na pitanje hoće li mogućnost pristupa sredstvima iz EU-a prisiliti vladajuću koaliciju da sjedne za stol i da se usvoji Proračun BiH za tekuću godinu, Efendić je naveo da je činjenica da BiH u lipnju nema niti Prijedlog proračuna slika efikasnosti aktualne vlasti. 

- Mi smo od početka zagovorali da se vlast napravi s oporbom iz RS-a. Kada se s njima bio u vlasti, tada se mnoge korake napravilo. Od SNSD-a imamo samo prijetnje i neprestane blokade, a to opozicija iz RS-a nije radila. No, 'Trojka' je odlučila ići s Dodikom, kazao je. Na upit jesu li to odlučile stranke 'Trojke' ili, pak, HDZ BiH, odgovorio je da nije HDZ mogao dići ruke SDP-a, NiP-a i NS-a. 

Kada je riječ o mogućnosti prekompozicije državne vlasti u slučaju da, nakon odluke SIP-a BiH o priznavanju listića PDP-a, ta stranka dobije petog izaslanika u Domu naroda Parlamenta BiH, Efendić je naveo da nije siguran bi i to bilo rješenje za blokade, ali je kazao da će se, bude li to slučaj, odnos snaga promijeniti. 

- Bit će moguće SNSD poslati u oporbu ali to neće dozvoliti Čović, koji uspješno rukovodi liderima 'Trojke', rekao je čelnik SBiH koji smatra i da su vrlo mali izgledi za rekonstrukciju Vlade FBiH. Govoreći o mogućnosti da

Stranka za BiH 'promijeni stranu', odlučno ju je odbacio ukazujući da je vrijeme pokazalo da je SBiH bila u pravu u svezi svega što je ranije govorila. 

- Nismo htjeli biti dio Vlade FBiH u kojoj će HDZ biti 'stariji brat' i upravljati procesima, zaključio je sugovornik N1.

BIH


HERCEGOVINA

Praznik u Hercegovini: Izmjereno 30 stepeni, izletišta puna, a najhrabriji su se i okupali

Stanovnici Mostara proslavljaju Međunarodni praznik rada na izletištima u okolini najvećeg...

01 Svi 2025

RADOVAN VIŠKOVIĆ

Višković najavio uvođenja neradne nedjelje u RS

Predsjednik Vlade RS-a Radovan Višković rekao je da nema ništa protiv uvođenja nera...

01 Svi 2025

MOSTAR

Zaštitar teško ozlijeđen u pljački automat kluba u Mostaru

Zaštitar automat kluba u Ulici kralja Petra Krešimira IV. u Mostaru protekle noći z...

01 Svi 2025