Ekrem Čolakhodžić: Student je uvijek na prvom mjestu
.webp)
Dekan Nastavničkog fakulteta Univerziteta “Džemal Bijedić“
Nastavnički fakultet Univerziteta “Džemal Bijedić“ u Mostaru proslavlja 75 godina postojanja i uspješnog rada.
Kao najstarija članica Univerziteta u Mostaru i pravni sljedbenik Više pedagoške škole, kasnije Pedagoške akademije, kroz desetljeća je izrastao u respektabilnu instituciju sa 75 godina kontinuiteta u obrazovanju i znanstveno-istraživačkom radu, dajući značajan doprinos razvoju i unapređenju obrazovanja u Bosni i Hercegovini i regiji.
Svaka obrazovna institucija temelji svoj uspjeh na tradiciji i kvalitetu obrazovanja koje pruža generacijama. Pod okriljem Nastavničkog fakulteta kompetentnost su profilirali različiti kadrovi za obavljanje odgovornog zanimanja odgajatelja, učitelja, nastavnika i profesora, a koji su stečenim znanjem i kompetencijama unaprijedili odgojni i obrazovni rad, kao i bh. društvo uopće. Tim povodom razgovarali smo sa profesorom Ekremom Čolakhodžićem, dekanom Nastavničkog fakulteta.
Vrijedan jubilej proslavljate dostojno, uz niz programa...
-U sklopu obilježavanja ovoga za nas velikog jubileja pripremili smo bogat program, pa smo već u srijedu organizirali turnir u stonom tenisu u našoj dvorani Sport i zdravlje. Jučer je otvorena izložba fotografija “Knjigom kroz vrijeme“ na kojoj smo prikazali kompletnu Izdavačku djelatnost Nastavničkog fakulteta od1969 do danas, a promovirali smo i fotomonografiju “75 godina Nastavničkog fakulteta Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru 1950-2025“. Danas je središnja svečanost - svečana sjednica Naučno-nastavnog vijeća Nastavničkog fakulteta na koju smo pozvali predstavnike akademske zajednice, javnog, društvenog, političkog i kulturnog života Mostara i BiH.
Živimo teško vrijeme, u zemlji se bilježi pad broja studenata, imate li na Nastavničkom fakultetu probleme ove vrste?
-Evidentan je pad broja studenata u zemlji, iz više razloga, i naravno da smo i mi to osjetili u zadnjih desetak godina. U posljednje tri imamo smo stabilizaciju broja upisanih, a u posljednje dvije akademske godine imamo porast broja upisanih. Posebno ističemo porast prošle akademske godine kada smo imali povećanje za preko 30 posto novoupisanih studenata. Ovo možemo pripisati i novim studijskim programima. To su defektologija i predškolski odgoj, ali i novom pristupu. Student je uvijek na prvom mjestu. Uvođenje eUnivesity sustava, informatizacija nastave i povećan obujam prakse, također su razlozi koje su studenti prepoznali i zbog kojih su izabrali naš fakultet.
Danas osnovci imaju asistente u nastavi, škole moraju imati psihologe... Dakle niz poslova koji u prošlosti nisu postojali u osnovnom obrazovanju. Kakvo je interesovanje mladih za te pozive?
-Svjedoci smo porasta broja asistenata u nastavi, i nažalost sve je veća potreba za istima. Mi smo pratili potrebe u obrazovanju i prošle godine smo upisali prvu generaciju na studijskom programu specijalne edukacije - defektologije, inovirali smo studijske programe psihologije i sociologije, tako da imamo veliko interesovanje za ove programe. Sigurno da studenti gledaju i mogućnost bržeg zaposlenja i potrebe u obrazovanju.
Uspjeli ste napraviti i infrastrukturni iskorak. Danas imate prostorije na kojima bi vam svatko pozavidio...
-Tako je, imamo novu, savremeno opremljenu zgradu u kojoj se nalaze predavaonice, kabineti i službene prostorije fakulteta. Prošle godine smo završili projekt rekonstrukcije i opremanja sportske dvorane, opremanje Instituta za kineziologiju, savremene laboratorije instituta za prirodne nauke, kroz projekte smo opremili informatički kabinet, multimedijalni kabinet, kabinet za zoologiju i botaniku, i nećemo stati na tome. Ideja rekonstrukcije sportskih terena u kampusu Univerziteta je potekla od nas, a i ti radovi su u završnoj fazi. U posljednje tri godine uradili smo mnogo na poboljšanju infrastrukture i uvjeta za rad studenata i nastavnog osoblja, kao i građanstva uopće.
Koliko je važna podrška vlasti za kvalitetan obrazovni proces?
-U vremenu u kojem živimo, podrška vlasti je od velikog značaja. Ne ogleda se to samo u plaćama uposlenika Univerziteta, već i u stalnoj podršci kroz projekte. Sve nabrojane infrastrukturne projekte ne bismo mogli provesti u djelo da nije bilo podrške Grada Mostara, Vlade HNŽ-a, Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta... Treba naglasiti i stalnu podršku raznih nivoa vlasti za izdavanje naučnih publikacija, naučno-istraživački rad i odlaske na kongrese i seminare. Ovim putem želim da im se zahvalim na konstantnoj podršci Nastavničkom fakultetu i Univerzitetu.
Što planirate u budućnosti, da li možda neke nove smjerove u sklopu Nastavničkog fakulteta?
-Obrazovanje je složen i živ proces, koji također treba pratiti promjene i kretanja u društvu. Naravno da i mi pratimo promjene i da permanentno osavremenjujemo naše nastavne planove i programe, a planiramo i neke nove studijske programe koji će odgovoriti zahtjevima savremenog odgoja i obrazovanja. Izdajemo dva referentna časopisa međunarodno indeksirana, iz oblasti kineziologije Sportski logos i iz oblasti obrazovanja EDUCA, koje ćemo u narednom periodu modernizirati i početi objavljivati na engleskom jeziku. Planiramo organizovati I drugu međunarodnu konferenciju iz obrazovanja MICE 2026. Uglavnom, nećemo stati, možete očekivati dosta novih projekata Nastavničkog fakulteta u budućnosti.