Emrić i Mehmedović podnijeli kaznene prijave protiv Ćuluma i Krišto

Teška kršenja zakona i pokušaj podrivanja ustavnog poretka BiH
'Krišto zlouporabila službeni položaj i štitila političke dogovore s SNSD-om'
Šemsudin Mehmedović ('Naprijed') i Jasmin Emrić (NES), zastupnici u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, u utorak su na tiskovnoj konferenciji potvrdili da su, kako je ranije i najavljeno, podnijeli kaznene prijave protiv direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH Darka Ćuluma i protiv predsjedateljice Vijeća ministara BiH Borjane Krišto a, kako su obrazložili, zbog teških kršenja zakona i pokušaja podrivanja ustavnog poretka BiH.
U kaznenoj prijavi protiv Ćuluma se navodi da postoji osnovana sumnja da je počinio više teških kaznenih djela, uključujući udruživanje radi činjenja kaznenih djela protiv integriteta BiH, napad na ustavni poredak, oružanu pobunu, neizvršenje odluka najviših sudskih institucija i zlouporabu službenog položaja.
Što stoji u prijavi?
- Darko Ćulum je, zlouporabljujući svoju poziciju direktora SIPA-e BiH, odbio izvršiti nalog Suda BiH za lišenje slobode osumnjičenih za napad na ustavni poredak, a zatim, po nalogu predsjednika RS-a Milorada Dodika, podnio neopozivu ostavku i pridružio se Ministarstvu unutarnjih poslova RS-a u svojstvu savjetnika, stoji u prijavi.
Emrić i Mehmedović drže da je Ćulum tim činom postao aktivni dio udruženja formiranog s ciljem rušenja ustavnog poretka BiH i da je državnu policijsku agenciju svjesno ostavio bez rukovodstva u trenutku kada je postojala ozbiljna prijetnja po ustavni poredak i sigurnost države.
Podsjetili su i da se Ćulum, nakon gotovo četiri mjeseca, bez zakonskog osnova pokušao vratiti na dužnost direktora SIPA-e, iako mu je po sili zakona radni odnos prestao 18. ožujka 2025. Stoga ova dva zastupnika traže da Tužiteljstvo BiH hitno predloži Sudu BiH mjere pritvora ili zabrane Ćulumu, uključujući zabranu ulaska u prostorije SIPA-e i kontaktiranja sa službenicima te Agencije i s osobama osumnjičenim za napad na ustavni poredak.
U kaznenoj prijavi protiv predsjedateljice Vijeća ministara BiH, Krišto se tereti za zlouporabu službenog položaja jer, iako je bila upoznata s ostavkom i nezakonitim djelovanjem Ćuluma, nije pokrenula postupak njegova razrješenja s pozicije direktora SIPA-e niti je poduzela bilo kakve zakonske mjere spriječiti njegovu uzurpaciju državne funkcije.
Uloga Krišto
- Krišto je prekršila Zakon o Vijeću ministara BiH i propustila izvršiti svoju zakonom propisanu obvezu predložiti novog ministra sigurnosti BiH u roku od 15 dana nakon što je Nenad Nešić podnio ostavku na tu dužnost. Do danas, više od pola godine kasnije, novog ministra sigurnosti nemamo, ukazuju Mehmedović i Emrić koji su podsjetili i da su šefovi pet zastupničkih klubova još u ožujku predložili Nebojšu Vukanovića za novog ministra sigurnosti BiH te da je Zastupnički dom BiH na sjednici 15. svibnja ove godine usvojio zaključak kojim se od Krišto zahtijeva postupiti po zakonu, što ona do danas nije učinila.
- Krišto je, u namjeri zaštititi političke dogovore s SNSD-om, svjesno ignorirala zakon i izravan naputak zakonodavne vlasti, čime je prekršila zakon, ali i povrijedila temelje demokratskog sustava u kojem izvršna vlast odgovara parlamentu, obrazloženo je u prijavi protiv predsjedateljice Vijeća ministara BiH.
Mehmedović i Emrić su, uz poruku da borba za državu podrazumijeva i borbu protiv onih koji ju iznutra urušavaju, dodali da će inzistirati na procesuiranju svojih prijava i podsjetili javnost da je rušenje vladavine prava i ignoriranje sudskih odluka kazneno djelo koje mora imati posljedice.