Dnevni.ba - PRELOADER

Hrnjić s proizvođačima i otkupljivačima krumpira: Stvoriti liniju 'od polja do stola'

04 Lip 2024


Hrnjić s proizvođačima i otkupljivačima krumpira: Stvoriti liniju 'od polja do stola'
Kemal Hrnjić

Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić razgovarao je u sjedištu Ministarstva s predstavnicima kompanija koje se bave proizvodnjom i otkupom merkantilnog krompira.

Predstavnici poljoprivrednih proizvođača krompira upoznali su Hrnjića s količinama zasijanog krompira na području Kupresa, kao i dogovorenim isporukama i modalitetima saradnje s velikim trgovačkim lancima poput Binga i Konzuma, istakli su iz Ministarstva.

Hrnjić je istakao važnost očuvanja domaće proizvodnje krompira, te podršku koju to ministarstvo kroz svoje programe pruža za proizvođače merkantilnog krompira.

- Na sastanku je istaknuta potreba da se linija proizvoda na principu “od polja do stola” učini što kvalitetnijom, te kroz adekvatnu povezanost s velikim trgovačkim lancima koji posluju na području Bosne i Hercegovine stavi na raspolaganje potencijalnim kupcima - navodi se u saopćenju Federalnog ministarstva.

Hrnjić je naglasio važnost uspostavljanja dugoročnih i održivih partnerstava između poljoprivrednika i otkupljivača kako bi se osigurala stabilnost i prosperitet u ovom sektoru.

Otkupljivači su naveli izazove s kojima se susreću u pogledu osiguranja kvalitetnog i stabilnog snabdijevanja krompirom. Kroz nova partnerstva, s domaćim proizvođačima krompira, olakšava se nabavka ove široko rasprostranjenje prehrambene namirnice, te omogućava prerada u druge gotove proizvode i njihovo stavljanja na tržište.

Sastanak je ocijenjen kao korak naprijed u jačanju saradnje između svih relevantnih aktera u lancu proizvodnje i prodaje krompira, te otvara put ka održivom razvoju poljoprivredne proizvodnje krompira, kako na Kupresu, tako i u cijeloj Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, prenosi Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću, prenosi Fena.

BIH


Litvanija uvela sankcije Dodiku, Stevandiću i Viškoviću: Zabranjen im je ulazak u tu državu

Vlada Litvanije je uvela sankcije predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, predsjedniku Nar...

13 Svi 2025

GSS

Skupština HNŽ usvojila zakon o Gorskoj službi spašavanja

Skupština Hercegovačko-neretvanske županija danas usvojila Zakon o Gorskoj službi spa&scar...

13 Svi 2025

ANTONIO COSTA

Costa nakon sastanka u Predsjedništvu BiH: EU posvećena evropskoj budućnosti BiH, važno je da se spuste tenzije

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine sastali su se danas s predsjednikom Evropskog v...

13 Svi 2025