Dnevni.ba - PRELOADER

Hrvatski ambasador u UN dao podršku Schmidtu za nametnute odluke, pozvao BiH da riješi “izborni” problem

15 Svi 2024


Hrvatski ambasador u UN dao podršku Schmidtu za nametnute odluke, pozvao BiH da riješi “izborni” problem
Ivan Šimonović

Hrvatski ambasador u Ujedinjenim nacijama Ivan Šimonović iskazao je podršku svoje zemlje evropskom putu Bosne i Hercegovine, ali i djelovanju visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta. Izrazio je i zabrinutost zbog dijela izvještaja u kojem se navode separatističke inicijative.

Šimonović je naveo kako su usklađeni s Izjavom Evropke unije, ali je iznio i neke napomene, prenosi N1

Čestitao je BiH na “zelenom svjetlu” za otvaranje pregovora sa EU te napomenuo kako je sljedeći korak ispunjavanje uvjeta koje je Evropska komisija navela 12.10.2022. godine.

“Ohrabrujemo BiH da napravi te korake blagovremeno i uspješno nastavi proces pristupanja. To postignuće ne bi bilo moguće bez zakonodavnih i reformskih rezulatat BiH. Pohvaljujemo premijerku Krišto na njenom vodstvu, ali je to zajednički uspjeh koji pokazuje koliko toga se može uraditi kada postoji dovoljno saradnje izmđeu tri konstitutivna naroda”, dodao je.

Pozdravio je angažman visokog predstavnika na, kako je rekao, očuvanju stabilnosti i funkcionalnosti BiH.

“To je posebno bilo važno kada je prošle godine odblokirao proces imenovanja Vlade FBiH. Također, potpuno podržavamo odluku o izmjenama Izbornog zakona kojom se osnažuje izborni proces”, rekao je Šimonović.

Dodao je kako trenutni izborni sistem “onemogućava da Hrvati biraju svog predstavnika” i da je to potrebno promijeniti.

“Izgradanja povjerenja je ključno pitanje za političku stabilnost BiH, a međunarodna zajednica treba promovirati. Na kraju, narodi u BiH trebaju preuzeti više odgovornosti za budućnost svoje zemlje i svoje dobrobiti. Neke separatističke inicijative koje su spomenute u izvještaju su zabrinjavajuće. Smatramo da politička rješenja u BiH se moraju zasnivati na postojećem ustavnom poretku i sporazumu  s drugim konstitutivnim narodima.  Nadam se da će BiH očuvati zalet na putu ka EU”, rekao je Šimonović i poručio da će “Hrvatska nastaviti podržavati BiH”.

REGIJA


Majka u Zagrebu u siječnju ušla u Savu s curicom, ubila je. Tijelo nađeno u Beogradu

BEOGRADSKI Interpol obavijestio je hrvatsko Ministarstvo unutarnjih poslova da su u Savi kod Beog...

30 Tra 2025

MARTA KOS

Kos o najavi Vučića da ide u Moskvu: Biće teže da Srbija ostane na evropskom putu

Na predsedniku Srbije je odluka o odlasku u Moskvu, ali ako ode imaću mnogo teži zadatak da pomog...

30 Tra 2025

ALEKSANDAR VUČIĆ

Vučić bez očekivanja od posjete Marte Kos Beogradu

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ne očekuje ništa posebno od posjete evro...

29 Tra 2025