Dnevni.ba - PRELOADER

Indijski premijer Modi posjetit će Ukrajinu

19 Kol 2024


Indijski premijer Modi posjetit će Ukrajinu
Narendra Modi

Indijski premijer Narendra Modi posjetit će Ukrajinu, saopćilo je u ponedjeljak indijsko ministarstvo vanjskih poslova, što je njegovo prvo putovanje u ratom razorenu zemlju od njenog sukoba s Rusijom i otprilike mjesec dana nakon što se sastao s predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi.

Pojedinosti putovanja bit će objavljene tokom dana, saopćilo je ministarstvo vanjskih poslova. Indijski mediji javili su da će Modi ovog mjeseca vjerovatno posjetiti Kijev.

Zapadne prijestolnice uvele su sankcije Moskvi nakon njene invazije na Ukrajinu u 2022., ali prijateljske zemlje poput Indije i Kine nastavile su s njom trgovati.

Indija se suzdržala od direktnog optuživanja Rusije - za ono što Moskva naziva posebnom vojnom operacijom - dok je pozvala dva susjeda da riješe sukob dijalogom i diplomatijom.

Sjedinjene Države izrazile su zabrinutost zbog odnosa Indije s Rusijom, posebno u vrijeme kada Washington nastoji ojačati veze s New Delhijem kao potencijalnom protivtežom rastućoj moći Kine.

New Delhi nastoji produbiti svoje veze sa Zapadom, a istovremeno zadržati veze sa starim prijateljem Rusijom, prenosi Reuters, piše Fena.

Vijesti iz svijeta


SAD

SAD poziva građane da izbjegavaju putovanja u Izrael

SAD je podigao svoju putnu preporuku za Izrael na nivo 4, najviši stepen upozorenja, pozivajući s...

36 min

EHUD BARAK

Bivši izraelski premijer: Uklanjanje iranske nuklearne prijetnje bit će iznimno teško

BIVŠI izraelski premijer Ehud Barak, koji je sudjelovao u prvim planiranjima izraelske strategije...

41 min

BERNIE SANDERS

Američki senator: Netanyahu je ubio glavnog nuklearnog pregovarača Irana

AMERIČKI ljevičarski senator Bernie Sanders oštro je osudio izraelske napade na Iran, optu...

48 min