Dnevni.ba - PRELOADER

Izrael navodno namjerava promijeniti plan sporazuma o prekidu vatre u Gazi

26 Srp 2024


Izrael navodno namjerava promijeniti plan sporazuma o prekidu vatre u Gazi
Izrael

Izrael namjerava promijeniti plan sporazuma o prekidu vatre s palestinskim pokretom Hamas, javio je Reuters, pozivajući se na izvore.

Izvori su saopćili da su na razgovorima održanim u Kairu početkom jula izraelski zvaničnici nametnuli novi uslov da se civili moraju pregledavati dok se kreću s juga na sjever Pojasa Gaze.

Zvaničnici uključeni u pregovore na izraelskoj strani saopćili su kako žele "mehanizam provjere za civilno stanovništvo koje se vraća na sjever Gaze, gdje se plaše da bi to stanovništvo moglo podržati" borce Hamasa koji su tu ostali ukorijenjeni, navela je novinska agencija izjavu zapadnog zvaničnika.

Hamas je odbio taj uslov, kazao je. Izrael je također zahtijevao da njegova vojska dobije kontrolu nad granicom između Gaze i Egipta, saopćili su izvori.

Ured izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, Bijela kuća i egipatsko ministarstvo vanjskih poslova još nisu dali komentar kao odgovor na zahtjev Reutersa.

Ranije je portparol Hamasa kazao da su pregovori u zastoju već neko vrijeme zbog nepopustljivosti izraelske strane i izraelske taktike njihovog usporavanja i odugovlačenja. Dodao je da je Izrael iznio nove uslove koji nadilaze najnoviji prijedlog za rješavanje sukoba u Gazi, piše Fena.

Vijesti iz svijeta


Američki uvoz odjeće iz Kine srozao se na najnižu razinu u 22 godine

Američki uvoz odjeće iz Kine pao je u svibnju na najnižu razinu u 22 godine, pokazali su najnovij...

10 Srp 2025

Predao se Hrvoje Petrač, osumnjičenik u aferi 'mikroskopi'

Nakon osam mjeseci izbivanja, odbjegli tajkun Hrvoje Petrač osumnjičen zajedno s bivšim mi...

10 Srp 2025

Radnici u Njemačkoj šokirani: Čak 50 posto prihoda će uskoro odlaziti na doprinose

Već oko 42 posto prihoda u Njemačkoj slijeva se u fondove socijalnog osiguranja. Porezno optereće...

10 Srp 2025