Dnevni.ba - PRELOADER

Kina je jedan od većih gubitnika pada režima Bashara al-Assada u Siriji

10 Pro 2024


Kina je jedan od većih gubitnika pada režima Bashara al-Assada u Siriji
Kina

Najveći gubitnici pada režima bivšeg sirijskog predsjednika Bashara al-Assada na međunarodnoj sceni su Rusija i Iran, ali se tu može dodati i Kina, piše u svojoj analizi novinska agencija Reuters.

U analizi stoji da je predsjednik Kine Xi Jinping prije nešto više od godinu dana ugostio tadašnjeg lidera Sirije Bashara al-Assada i njegovu suprugu, obećavajući mu "podršku u borbi protiv stranog uplitanja" u pitanja zemlje koju vodi, prenosi Klix

Ipak, prije nekoliko dana, pobunjenici u Siriji su munjevitom ofanzivom suštinski uklonili Assada s vlasti, a on je azil pronašao u Rusiji. Kina, s druge strane, nije uspjela uraditi ništa da se njegov režim spasi u posljednjim danima.

Prema mišljenju analitičara, koje citira Reuters, ovo je znak da Kina ipak nema toliko utjecaja na politička dešavanja u regiji Bliskog istoka, bez obzira na nedavne diplomatske uspjehe.

Podsjećaju na to da je Kina bila medijator u dogovoru između regionalnih suparnika Saudijske Arabije i Irana, te da je bila dio pregovora o političkom savezništvu Fataha, Hamasa i drugih palestinskih grupa.

Ovdje vrijedi istaći da, bez obzira na angažman kineskih diplomata, još uvijek nema dogovora o budućoj vladi Palestine u kojoj bi učestvovale sve političke grupacije koje su aktivne.

"Mnogo toga što je Kina radila na međunarodnom nivou oslanjalo se na podršku zemalja poput Sirije, a njihova nesposobnost da podrže svog najvećeg partnera na Bliskom istoku govori mnogo o njihovoj sposobnosti da učine nešto više od toga u regionu“, rekao je Jonathan Fulton, nerezidentni viši saradnik u Atlantic Councilu.
 
Fan Hongda, stručnjak za Bliski istok sa Univerziteta za međunarodne studije u Šangaju, je rekao da pad Assadovog režima u Siriji "nije scenarij koji Kina želi vidjeti".

"Kina preferira stabilniji i nezavisniji Bliski istok, jer haos ili proamerička orijentacija u regionu nisu u skladu s kineskim interesima", rekao je Hongda.

Odgovor kineskog ministarstva vanjskih poslova na pad Assada bio je suzdržan, fokusirajući se na sigurnost kineskih državljana i pozivajući na "političko rješenje" za obnovu stabilnosti u Siriji što je prije moguće.

Portparolka Ministarstva vanjskih poslova, Mao Ning, u ponedjeljak je izgledalo ostavila prostor za angažman s budućom vladom.

"Kineski prijateljski odnosi sa Sirijom su za sav sirijski narod", rekla je.

Kineski stručnjaci i diplomate kažu da će Peking sada čekati prije nego što prizna novu vladu u Damasku.
 
Kažu da bi Kina mogla iskoristiti svoju "stručnost i finansijsku snagu" za podršku obnovi, ali da su njene obaveze vjerovatno ograničene jer je Kina u posljednjim godinama nastojala minimizirati finansijske rizike u inostranstvu.

Sirija je 2022. godine pristupila kineskoj flagship inicijativi "Pojas i put", ali od tada nije bilo značajnih investicija kineskih firmi, dijelom zbog sankcija.

"Kina zaista nije u mogućnosti da osnovno zamijeni Zapad, ni kao ekonomski partner, ni kao diplomatska ili vojna sila u regionu", rekao je Bill Figueroa, docent na Univerzitetu u Groningenu i stručnjak za kinesko-bliskoistočne odnose.

"Kina 2024. ima mnogo manje novca nego Kina 2013 - 2014. godine, kada je pokrenuta BRI", rekao je Figueroa.

Postoji "očigledno preispitivanje u pravcu sigurnijih investicija i smanjenja rizika Kine uopšte", dodao je.

Vijesti iz svijeta


SAD

Trumpov ministar zdravstva tvrdi da chemtrailse širi DARPA: Zaustavit ću ih

ROBERT F. Kennedy mlađi ponovno je izazvao pozornost javnosti, ovoga puta tvrdnjama o navodnim ch...

3 h 18 min

SIRIJA

U novim napadima u Siriji 22 mrtvih, grad kod Damaska odsječen od svijeta

DVADESET i dvije osobe ubijene su u gradu na periferiji Damaska u napadima naoružanih skupina na ...

3 h 47 min

IZRAEL

Hrvatska šalje pomoć Izraelu koji se bori sa šumskim požarima

Hrvatska šalje jedan avion Canadair CL-415 iz sastava Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s dvi...

4 h 0 min