'Međunarodna zajednica iznevjerila je slabe i snosi moralnu i političku odgovornost'

11. srpnja, 1995. godine - 30 godina od genocida u Srebrenici
Poruke žaljenja, srama, isprike i odgovornosti mogle su se čuti od brojnih međunarodnih dužnosnika na obilježavanju tri desetljeća od genocida u Srebrenici.
Priredila: V.S.Herceg
U Srebrenici je danas obilježena 30. godišnjica počinjenja genocida nad Bošnjacima ovog kraja. U Memorijalnom centru Potočari sahranjeni su posmrtni ostatci sedam žrtava genocida te je održana kolektivna dženaza za sve žrtve genocida. Tisuće ljudi i mnoga međunarodna i bh izaslanstva bila su u Potočarima i Srebrenici gdje su sudjelovali sudjelovali na komemoraciji za žrtve genocida. Kao nikada prije, od međunarodnih dužnosnika istaknula su žaljenja zbog nereagiranja i nesprječavanja ovog najstrašnijeg zločina u novijoj europskoj povijesti.
Mnogi međunarodni dužnosnici i predstavnici vlada su poslali poruke pijeteta žrtvama i podrške njihovim obiteljima.
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte je u svojoj poruci koja je snimljena za komemoraciju u Potočarima kazao da će „NATO biti uz BiH i u budućnosti“.
"Obilježavamo 30. godišnjicu genocida, tragedije koja je šokirala svijet i zauvijek povezala moju zemlju s vašom. Posjetio sam Potočare kao premijer Nizozemske i sreo se s majkama sinova koji nikada neće odrasti. Nikada nećemo zaboraviti užas tih mračnih dana, naše misli su s vama", poručio je Rutte.
Glavni tužitelj Mehanizma za međunarodne kaznene sudove Serge Brammertz na današnjoj komemorativnoj sjednici podsjetio je kako je je više od osam tisuća Srebreničana prije 30 godina, na području koje je trebalo biti sigurna zona, progonjeno, zarobljeno, mučeno i potom pogubljeno.
„Bio je to smišljeni zločinački pothvat koji danas potresa savjest cijelog svijeta. Trideset godina kasnije pitamo se kako im odati počast. To činimo tako što kažemo istinu – ovo je bio genocid. Da bi uništili narod Srebrenice ti nevini dječaci i muškarci su ubijeni, dok je 30.000 žena, djece, djevojčica i starijih osoba protjerano iz svojih domova“, rekao je Brammertz.
Nizozemski ministar Veldkamp: “Sramimo se – i Nizozemska snosi moralnu i političku odgovornost”
Nizozemski ministar vanjskih poslova Caspar Veldkamp u svom govoru uputio je značajne poruke, ističući:
“Svi ti životi imali su jednu poveznicu, a to je jer su bili Bošnjaci. Kao međunarodna zajednica se sramimo jer smo zakazali i nismo ih zaštitili, a ja se sramim jer i Nizozemska nosi moralnu i političku odgovornost, kao dio te zajednice, zbog nesprječavanja genocida”.
Naveo je kako njegove riječi, zasigurno, ne mogu promijeniti stvarnost, ali kako se moraju suočiti s poviješću. Istaknuo je kako je trenutno prisutno negiranje onoga što se dogodilo u Srebrenici te da je ključno govoriti protiv toga.
“Treba nam pouzdana slika povijesti. Zvjerstva se mogu ponoviti, nismo postali imuni na to”, istaknuo je nizozemski ministar.
“Bol ne možemo ukloniti, ali, možemo se suočiti sa istinom i ne smijemo biti taoci prošlosti”, zaključio je Veldkamp.
Schmidt: “Hvala što se pozvali i nas koji nismo intervenirali protiv Mladića”
Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, obraćajući se prisutnima u Srebrenici gdje se obilježava 30. godišnjica genocida, rekao je kako “odavanje počasti nije samo iskazivanje poštovanja prema naslijeđu žrtava, već i čuvanje dostojanstva žrtava”.
“Preživjelima odajem počast zbog humanosti koja je primjer svima nama. Hvala na hrabrosti i odlučnosti da gradite bolju budućnost i što nikada ne odustajete. Hvala što ste nas pozvali, nas koji 1995. godine nismo intervenirali protiv Mladića i suučesnika”.
Schmidt je istaknuo kako Srebrenica se može biti zaboravljena.
“Rezolucija o Srebrenici je važan temelj za izgradnju povjerenja i obaveza da se radi s mlađima. Ne dozvolimo da se Dayton zaboravi. Negiranje genocida i mržnja ne smiju imati mjesto u ovoj zemlji. Srebrenica i BiH moraju biti mjesto nade i boljeg života”, poručio je Schmidt.
Bivši njemački predsjednik Gauck: Međunarodna zajednica je zakazala
Na komemoraciji u Memorijalnom centru u Srebrenici prisutnima se obratio i bivši njemački predsjednik Joachim Gauck.
Gauck je na početku svog obraćanja izjavio sućut obitelji žrtava genocida u Srebrenici, ali i podsjetio na ulogu međunarodne zajednice koja 1995. godine u “sigurnoj zoni” Srebrenice koja nije uspjela spasiti 8.372 žrtve genocida počinjenog nad Bošnjacima.
“Međunarodna zajednica je zakazala, uključujući i nas Nijemce. Okretanje glave nije opcija. Čak i danas postoje glasovi koji preokreću činjenice, slave zločince i negiraju genocid i tom historijskom revizionizmu se odlučno suprotstavljamo”, izjavio je Gauck, koji se osvrnuo i na rat u Ukrajini, kazavši kako stradanja nevinih civila mogu dovesti do velikih humanitarnih katastrofa.
“Ovo što se događa u Ukrajini, u centru Europe, je samo još jedan pokazatelj da mir u Europi nikada nije bio zajamčen i da ga moramo čuvati i braniti”, naglasio je Gauck koji je istaknuo i suosjećanje, ali i sram u ime cjelokupne međunarodne zajednice, uz poruku da će Srebrenica biti uvijek sveprisutna tema u Europi.
“Vama, žrtvama Srebrenice obećavamo vaša imena, vaše priče, vaša patnja i vaša hrabrost živjet će u našim sjećanjima. Naša obveza je kazati: Nikad više Srebrenica”, zaključio je Gauck.
Plenković: “Hrvatska je uz BiH”
Na obilježavanju 30. godišnjice od genocida u Srebrenici sudjelovao je i premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković koji je u ime svoje zemlje poslao nekoliko poruka.
“Došli smo, prije svega, iskazati poštovanje žrtvama genocida koji se ovdje dogodio 1995. godine. Želimo da se ovakvi, najteži zločini nikada ne ponove. Hrvatska je uvijek uz Bosnu i Hercegovinu, prijateljska, susjedna zemlja i zemlja koja je prošle godine u UN-u glasala za Rezoluciju”, rekao je Plenković.
Plenković je naglasio da su i BiH bile žrtve Miloševićevog režima početkom 1990-ih godina te je, kako kaže, upravo iz tih razloga važno da Hrvatska iskaže suosjećanje i stane uz BiH kada je u pitanju sjećanje na genocid. Hrvatski premijer se osvrnuo se i na izjave hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića u kojima je Milanović negirao genocid u Srebrenici, te je rekao:
“Moje su izjave uvijek bile jasne i takve kakvo je činjenično stanje”, izjavio je Plenković.
Na kraju, kratko se osvrnuo i na europski put BiH, ali i proces pomirenja koji je još uvijek sveprisutan u zemljama u okruženju.
“Bez istine nema ni iskrenog pomirenja. Prvo trebamo otvoriti istine i utvrditi odgovornost, a onda slijedi pomirenje. To je povijesna praksa nakon velikih ratova i sukoba. Politika hrvatske Vlade je da smo uz BiH najveći zagovornik njenog europskog puta. Vidjeli ste to prošle godine kada je donesena odluka o otvaranju pregovora. Smatram da je za sve konstitutivne narode BiH europski put najbitniji”, zaključio je Plenković.
Čović: „Obveza čuvati istinu o Srebrenici“
Predsjednik HDZ-a Dragan Čović također je odao počast žrtvama genocida u Srebrenici, poručivši kako je „obveza svih čuvati istinu“.
“Ujedinjeni u trajnom sjećanju na patnju i stradanje tisuća nevinih i stravično ubijenih žrtava, danas zajednički obilježavamo 30. obljetnicu genocida u Srebrenici. Iznova se obvezujemo čuvati istinu o Srebrenici i ne dopustiti da takva bol više ikada zadesi našu domovinu Bosnu i Hercegovinu”, poručio je Čović.