Dnevni.ba - PRELOADER

Medvedev otkrio zašto je Rusija obavijestila SAD da će upotrijebiti Orešnik

27 Stu 2024


Medvedev otkrio zašto je Rusija obavijestila SAD da će upotrijebiti Orešnik
Orešnik

Bivši ruski predsjednik i zamjenik predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti Dmitrij Medvedev oglasio se o nedavnom ruskom napadu Orešnikom, novom ruskom balističkom raketom srednjeg dometa. Ta je rakera prošlog tjedna ispaljena na Dnjepar, što je prvi put da je takvo moćno oružje upotrijebljeno u ratnom sukobu, prenosi N1

Rusija je o napadu prethodno obavijestila SAD, a Medvedev je kazao da je to učinila “kako bi se izbjegao međunarodni sukob”.

“Kao što je poznato, obavijestili smo Amerikance da će se koristiti balistička hipersonična raketa, nazvana Orešnik, jer s njima imamo takve ugovore i obveze da ne dođe do međunarodnog sukoba”, rekao je Medvedev, a prenosi RIA Novosti.

“No, s obzirom na sve što se dogodilo, ovo sigurno pomiče sukob u puno napetiju fazu, ovo je eskalacija sukoba”, kazao je o ukrajinskom korištenju zapadnog oružja dugog dometa i ruskom odgovoru.

O samom korištenju Orešnika u ratu, Medvedev je rekao: “Korištenjem novog, posebno stvorenog oružja, odnosno hipersonične balističke rakete, koja je prvi put testirana na ratištu, mijenja se i tijek specijalne vojne operacije.”

Ranije je i Dmitrij Peskov, glasnogovornik ruskog predsjednika Vladimira Putina, rekao da je Rusija automatski upozorila SAD na lansiranje rakete Orešnik 30 minuta ranije putem Nacionalnog centra za smanjenje nuklearnog rizika.

Vijesti iz svijeta


Društvene mreže postale glavni izvor vijesti u SAD-u, Muskov X prednjači

Društvene mreže i platforme s videozapisima postale su glavni izvor vijesti u Sjedinjenim ...

17 Lip 2025

ŠKOTSKA

Škot (27) ubio djevojku i odsjekao joj glavu

MUŠKARAC u dobi od 27 godina priznao je da je ubio i obezglavio svoju djevojku Phoenix Spencer-Ho...

17 Lip 2025

FRIEDRICH MERZ

Merz: SAD razmatra ulazak u izraelsku vojnu kampanju protiv Irana

Njemački kancelar Friedrich Merz izjavio je u utorak da Sjedinjene Američke Države razmatraju sud...

17 Lip 2025