MILANOVIĆ: Na Kosovu sam siguran, a otišao bih u BiH da je trebalo u neki drugi dio zemlje

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović boravi na Kosovu, gdje se sastao s predsjednicom Vjosom Osmani, a potom i s premijerom Albinom Kurtijem.
“Meni je Kosovo je draga država. Nisam ovdje da napokostim Beogradu ili bilo kome trećem. Kosovo ima vibrantnu demokraciju“, rekao je Milanović i dodao da bi se Kosovo vrlo brzo moglo pridružiti međunarodnim organizacijama jer u državi nema podijeljene lojalnosti.
Novinari su Milanovića pitali o putovanju u BiH, kojeg je proteklog vikenda otkazao jer se nije osjećao sigurno, te su pitali i osjeća li se sigurno na Kosovu. “U BiH nisam otišao iz sigurnosnih razloga, bez preciziranja. Mogu reći da nisam otišao iz sigurnosno-organizacijskih razloga“, obrazložio je predsjednik Hrvatske i dodao da se radi o nizu stvari s obzirom na etnički sastav tog prostora, zbog čega je odlučio ne putovati u BiH. “Da se radilo o nekom drugom dijelu BiH, otišao bi“, rekao je i dodao da se u Prištini osjeća sigurnim.
Prema njegovim riječima, na Kosovu će razgovarati s onima za koje zna da mogu imati utjecaja jer je, kao je ocijenio, zapanjujuća dubina i širina neznanja na Kosovu, a posebno u BiH, na najvišim razinama vlasti u demokratskim državama zapadne Europe i EU-a. Ocijenio je i da se u BiH stvara polukolonijalna uprava, što nikome ne želi.