Milanović: Neke članice NATO-a ne žele spominjanje Daytonskog sporazuma i tri konstitutivna naroda

Piše: Dragan Bradvica
Summit NATO saveza koje se odražava 14. lipnja u prvom planu imati će obnovu uvelike pokidanih transatlantskih veza. Na summitu će prisustvovati i američki predsjednik Joe Biden koji bi trebao poslati jasne poruke jačanja američko-europskog partnerstva.
Međutim, i u tim 'velikim igrama' čini se kako ne može proći bez priče o Bosni i Hercegovini, odnosno njenoj budućnosti. Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović u nedjelju je kazao kako ima određenih prijepora oko deklaracije summita.

- Još dogovaramo završnu deklaraciju summita. Neke zemlje ne žele spominjanje Daytonskog sporazuma. Morat ću o tome na summitu razgovarati, inače nećemo dati suglasnost na završnu deklaraciju jer nas se tretira kao sitan kusur. Netko ima problem da se u završnoj deklaraciji NATO-a spominje Daytonski sporazum i tri konstitutivna naroda. Kao da je deklaraciju pisala nevladina udruga iz Sarajeva, ne mislim se vratiti u Zagreb s tim. To pokazuje kakve planove za BiH imaju neki međunarodni krugovi, to preko Hrvatske neće proći. Nisam se mislio time baviti, rekao je Milanović.
Prema tome, tema budućnosti BiH i njenog uređenja i dalje je u fokusu najvažnijih međunarodnim institucija, SAD-a i EU. Isto tako, već od ranije je jasno kako mnogo najjače države svijeta onako kako to vide Hrvati u BiH koji su već dva desetljeća itekako majorizirani, a njihova politička prava se urušavaju iz jednog u drugi izborni proces. Upravo zbog svega toga, krucijalno je važno da se o tome kako ćemo živjeti sami dogovorimo i nađemo formulu s kojom će sva tri konstitutivna naroda i svi žitelji biti podjednako zadovoljni i nezadovoljni. Ova država nije tijesna za bilo koga te bi se u izmjenama Ustava BiH i Izbornog zakona BiH uz uvažavanja presuda međunarodnih i domaćih sudova jednostavno ubrzo moralo naći prihvatljivo rješenje. Sve to, jasno je, mora ići uz pomoć međunarodnih partnera ali možda jedino i dugoročno održivo rješenje treba biti ono domaće. Povijest nas uči kako prolaze ona rješenja koja dolaze izvana.