Dnevni.ba - PRELOADER

Mostarci ne računaju na status 'lucky losera', kvaliteta bi trebala biti dovoljna…

3 h 32 min


Mostarci ne računaju na status 'lucky losera',  kvaliteta bi trebala biti dovoljna…
Zrinjski

Sreća je jučer u Nyonu definitivno bila na strani Zrinjskog. Jer osim što je izvukao prvaka San Marina, rekordni prvak BiH dobio je i status 'lucky loosera'.

- Idemo u San Marino!

Ustvrdili su ovo jučer u Zrinjskom i da, osjetilo se olakšanje, sreća. Jer izbjegnuti su bjeloruski Dinamo iz Minska, kazahtanski Kairat i armenski Noah. Odreda nezgodni rivali koji bi uz to zahtjevali i daleka gostovanja. No, to nije bilo sve što se sreće Zrinjskog tiče. Jer par  Virtus AC 1964 – HŠK Zrinjski izvučen je kao 'lucky loser' par – poraženi iz ovog duela neće ispasti u drugo, nego u treće kolo kvalifikacija za Konferencijsku ligu. 

Ukratko, nije moglo bolje, s tim da će današnji ždrijeb 2. kola kvalifikacija za Ligu prvaka otkriti kakve će šanse Mostaraca biti u slučaju da prođu Virtus. A to se svakako očekuje. 

Osnovani 1964., imaju dvije titule 

Dakle, koga je to izvukao Zrinjski na početku svoje 19. europske kampanje? 
Osnovni podaci kažu da je Associazione Calcio Virtus ekipa iz višesportskog kluba Società Sportiva Virtus sa sjedištem u Acquavivi. Klub je osnovan 1964., a Virtus igra u 'Campionato Sammarinese di Calcio' – najvećem rangu nogometa u zemlji. Boje tima su zelena i crna, a bile su slavljeničke prošle i pretprošle sezone. Odatle i jedan izlazak na europsku scenu. 

Jedini dosadašnji, onaj iz 2024., počeo je srazom sa FCSB-om (bivši Dinamo iz Bukurešta), a bilo je ukupnih 11:1 za Rumunje. Virtus se zatim u 2. kolu Konferencijske lige namjerio na Floru iz Tallinna, ali ni protiv Estonaca nije mogao bolje - od časnog poraza. Kod kuće, Virtus je odigrao 0:0, da bi u uzvratu pao 2:4 – nakon produžetaka. 

Što se iskustva Zrinjskog sa timovima iz San Marina tiče, ono je dobro – bile su samo dvije utakmice, 2010. protiv Tre Pennea, i obje su završile uvjerljivim pobjedama Mostaraca (4:1 i 9:2). 

Otvaraju se vrata skupina 

Što još znamo o rivalu Mostaraca? Vodi ih 65-godišnji Luiggi Bizzotto, kadar po Transfermarktu vrijedi 1.3 milijuna eura – što je osmerostruko manja vrijednost od one prilijepljene Zrinjskom… no čini li to Zrinjski osmerostruko boljim? 
- Mi iz Bosne i Hercegovine ne smijemo se precijeniti bilo protiv koga, naglasio je šef struke Mario Ivanković i tako istaknuo važnost prvog susreta sezone, koji 8/9. srpnja čeka u San Marinu, i uzvrata sedam dana kasnije u Mostaru. 

A bude li dobro, opravda li Zrinjski naglašenu ulogu favorita, opet mu se – kao prije dva ljeta – otvara put prema skupinama Konferencijske lige. Jer prođe li u 2. kolo kvalifikacija za LP, svejedno će dobiti još jednu priliku u 3. kolu kvalifikacija za Europsku ligu, gdje bi si također mogao dopustiti 'ispadanje' – u play off Konferencijske lige. 

No, toliko poraza Mostarci ne planiraju – ne planiraju niti jedan, a pogotovo u duelima sa Virtusom. 

Piše: Slaven Nikšić
desk@dnevni-list.ba

 

SPORT


NBA

Indiana prvi puta u zaostataku, je li to znak?

Najbolja momčad regularnog dijela sezone na najboljem je putu postati novim NBA prvakom – l...

3 h 20 min

KOMENTAR

Je li nam zaista trebalo još jedno Svjetsko prvenstvo?

Da, nogomet se odavno ne igra za gledatelje, ali to svejedno ne sprečava FIFA-u i UEFA-u da nasta...

3 h 24 min

VELEŽ

Imena obećavaju, ali teren će biti najbolji pokazatelj

Što se može očekivati od ekipe Veleža u idućoj sezoni, jako je teško procijeniti u ovom trenutku....

3 h 29 min