Dnevni.ba - PRELOADER

MOSTARSKE RUŠEVINE Vlast 30 godina nesposobna riješiti ruševine u centru grada

7 h 8 min


MOSTARSKE RUŠEVINE Vlast 30 godina nesposobna riješiti ruševine u centru grada

Već 30 godina građani od vladajućih političara, dosadašnjih gradonačelnika i njihovih ljudi slušaju jedne te iste izgovore. Mostar i dalje izgleda kao da rat traje. Dojam je da to uopće ne smeta ni čelnike stranaka koje u kontinuitetu od rata vladaju gradom na Neretvi. Čovićevi i Izetbegovićevi ljudi, a povremeno i Nikšićevi pokazuju krajnju nesposobnost za rješavanjem ovog problema.

Bez obzira na činjenicu da je atraktivna turistička destinacija, Mostar i dalje prednjači po broju ruševina zaostalih iz ratnog perioda. Neslavnu titulu najrazrušenijeg grada u državi nosi, između ostalog zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa, te izostanka investicija. Zbog mogućeg obrušavanja godinama predstavljaju opasnost za građane, ali i turiste kojima su ovi ruševni objekti prava atrakcija.

Atrakcija za fotografe 

Kuća Mujage Komadine, gradonačelnika iz perioda 1909., nekada je bila impozantna vila, danas ruglo u centru grada i jedan od sablasnih svjedoka nemilih događanja. Danas je ova ruševina mjesto u kojemu se organiziraju kulturni događaji, a turistima atrakcija koju fotografiraju. Naviknuti na ovakve prizore, Mostarci sa ruševinama kao da su se saživili.

Zbijaju šale, ali politika i nefunkcionalna vlast je kažu glavni krivac što su one i nakon više od 30 godina, njihova svakodnevica. Pokušaja da se promijeni je bilo, ali bezuspješno. Prošle godine Grad je uputio poziv vlasnicima građevina čije stanje uslijed većih oštećenja, zapuštenosti i dotrajalosti narušavaju izgled i estetiku grada, da se obrate Odjelu za urbanizam i građenje sa zahtjevom za izdavanje odobrenja za uklanjanje građevine.

No, na poziv se nitko nije javio. Jasno je bilo naznačeno da ukoliko se vlasnici objekata ne jave da će Grad pokrenuti proceduru za rušenjem tih objekata.

- Odjel za urbanizam kaže da oni ne mogu izdati odobrenje za rušenje, nego samo vlasniku uz njegovu suglasnost, tako da Grad ne može srušiti tuđi objekt, pojašnjava Đani Rahimić, predsjednik Gradskog vijeća.

Djevojačka škola, Nama…

A što se tiče objekata koji su u vlasništvu grada, Rahimić tvrdi određene aktivnosti su pokrenute. - Prije svega na rješavanju imovinsko-pravnih odnosa, na čišćenju katastra i grunta, tu je bilo raznoraznih upisa iz prapovijesti koji su se morali iščistiti da bi nešto mogli raditi sa nekretninama. Radi se o velikim ruševinama, Djevojačka škola, Nama, Razvitak je riješen u prošlom mandatu nadamo se da će i to krenuti brzo, kaže Rahimić.

Osim što su ruglo , predstavljaju i veliku opasnost za prolaznike, te svakodnevno ugrožavaju život pješaka.

- Nađu se privatnici, skele se postave i godinama to neko plaća, nikakvu funkciju nemaju, stavi se platno koje vjetar razdere i to još gore bude, ne može platno ništa zaštiti ako se kamen jedan sruši, bilo je i smrtnih slučajeva, stava je povjesničar Zlatko Serdarević. Da se tragedije neće ponavljati, nitko ne može garantirati, posebno jer se najveći broj ruševnih objekata nalazi u užem centru grada, a trenutna situacija sugerira da će tu biti još dugo kao nijemi svjedoci ratnog vremena.

S. Ž. 

BIH


TVORNICA GRANATA

Tvornica granata u BiH pred kolapsom, u SAD-u bijesni: "Totalna nesposobnost"

Jedina tvornica topničkog streljiva u Bosni i Hercegovini pred kolapsom je zbog lošeg upravljanja...

4 h 18 min

BICIKLISTI

Goraždanski biciklisti krenuli prema Srebrenici

Goraždanski biciklisti i ove godine dat će svoj doprinos obilježavanju godišnjice genocida u Sreb...

4 h 43 min

MOSTARSKO LJETO 2025.

Na Mostarskom ljetu večeras izložba fotografija i promocija knjige

U sklopu manifestacije Mostarsko ljeto 2025. večeras će biti upriličena izložba fotografija “Kroz...

5 h 29 min