Dnevni.ba - PRELOADER

Mrkvom do jačeg imuniteta

29 Sij 2021


Mrkvom do jačeg imuniteta

Mrkva je bogata hranjivim tvarima te je jedan od najbogatijih izvora karotenoida, od kojih se neki (alfa- i betakaroten) u ljudskom organizmu mogu pretvoriti u aktivni oblik vitamina A. On blagotvorno djeluje na vid i imunosni sustav. Osim što mrkvi daju lijepu narančastu boju, našem organizmu pružaju snažnu antioksidacijsku zaštitu.

Mrkvu je lako ponijeti sa sobom, lako ju je upakirati te je idealna namirnica koju ćete uključiti u svoj najzdraviji način prehrane, jer je bogata hranjivim tvarima i ima nisku kalorijsku vrijednost - jedna šalica sirove mrkve sadrži samo 50 kalorija.

Nedavna studija u Nizozemskoj, u kojoj su sudionici bili praćeni 10 godina, pokazala je da su povećanjem unosa mrkve za samo 25 grama (manje od jedne četvrtine šalice) sudionici istraživanja znatno smanjili rizik od kardiovaskularnih bolesti. U mrkvi postoji još jedna kategorija fitonutrijenata za koje se vjeruje da štite od bolesti srca i krvnih žila.


To su poliacetileni, a dva najbolje istražena su falkarinol i falkarindiol. Istraživanja na laboratorijskim životinjama pokazala su i da oni u mrkvi imaju protuupalno djelovanje i antiagregacijska svojstva (sprečavaju pretjerano međusobno sljepljivanje crvenih krvnih stanica). Blagodati mrkve za snižavanje rizika od raka najbolje su istražene za rak debelog crijeva. Neka od tih istraživanja uključivala su unos soka od mrkve, piše portal živim.hr.

ZDRAVLJE


HRANA

Liječnik upozorava na četiri popularne vrste hrane koje uzrokuju začepljenje arterija

Kada razmišljamo o zdravlju srca, često zaboravimo koliko važnu ulogu ima upala. Iako je upala pr...

30 Tra 2025

SAVJET

Liječnica otkriva kako potrošiti do 500 kalorija, a da ni ne zakoračimo u teretanu

Dobar  noćni san ne samo da obnavlja tijelo, već može pomoći i u sagorijevanju kalorija. Dok tij...

28 Tra 2025

ELENA SOLDO

Hrabra Mostarka progovorila o borbi s anoreksijom u emisiji Nedjeljom u 2

Još jedna emisija Nedjeljom u 2 urednika i voditelja Aleksandra Stankovića donijela je potresne ž...

28 Tra 2025