Mujagino vrijeme neodoljivo podsjeća na današnji Mostar
Večeras premijera u Narodnom pozorištu Mostar
U Narodnom pozorištu Mostar večeras će premijerno biti izvedena predstava “Gradonačelnik” po tekstu Adnana Lugonjića, a u režiji Dine Mustafića. Nova teatarska produkcija donosi scenski prikaz života i djelovanja Mujage Komadine, dugogodišnjeg gradonačelnika Mostara, koji je ostavio dubok trag u urbanom i društvenom razvoju grada.
Lugonićev tekst hrabro i inteligentno otvara pitanja političke odgovornosti, kolektivnog pamćenja i odnosa prema naslijeđu Mostara, koristeći figuru Mujage Komadine ne kao povijesni spomenik, nego kao živi dramski problem našeg vremena. Lugonić je napisao slojevit, duhovit i provokativan komad koji Mostar čita iznutra, ali govori univerzalnim jezikom suvremenog društva.
Bajrović - majstorski
Mostar je grad čija je simbolika upisana u kulturnu i političku mapu ovog prostora, a predstava je dijalog s gradom, njegovom prošlošću i mogućom budućnošću.
- Zanimljiva predstava, zanimljiv tekst, urađena na zanimljiv način. Priča o Mujagi Komadini, Mostarcu, urađena jako lijepo, čak je i za ovo vrijeme napredna. Lijepo je bilo raditi s Dinom Mustafićem, koji zna što hoće, ima točnu koncepciju, a velika stvar je raditi i s Izudinom Bajrovićem. Vidjet ćete kako je uspio odigrati mostarsku lisku, pravu, iz tog vremena, ali univerzalnu lisku, kazao nam je jedan od glumaca Saša Oručević.
Zanimljivo, Oručević koji posljednjih godina igra zapaženo u uspješnim filmovima i serijama, ima dvije uloge u predstavi.
- Igram muftiju, koji ima sukob s Mujagom Komadinom, ne baš sjajan odnos, te vijećnika koji na simpatičan, mostarski način priča jad oko usvajanja prvog statuta grada i primjene istog. I ja sam naučio nešto o tomu i jako je interesantno koliko se kroz povijest Mostar povlači kao “grad slučaj”, i tih godina, a i mi smo imali priliku živjeti u takvim vremenima. Publika će sigurno imati što naučiti o Mujagi i odnosima tih godina u Mostaru, a i mi smo imali priliku naučiti puno od Dine i od kolege Izudina Bajrovića, dodao je Oručević.
Scenografiju i kostimografiju potpisuje Adisa Vatreš Selimović, dok je kompozitor glazbe Mirza Redžepagić.
Osim Oručevića i Bajrovića, glumačku postavu čine gosti Emina Topolović i Faris Pinjo, te Emir Sejfić, Armin Filipović, Emir Spahić, Amela Kreso, Dragana Matrak - Bukvić, Jasmin Krpo i Vedran Vilogorac.
- Prije svega, jako mi je drago što radim u Narodnom pozorištu Mostar, prvi put kao gost njihovog ansambla. Sretan sam s ovim kolegama, svi su divni, lijepo su me dočekali. Igram povijesni lik. U zadnje vrijeme mi se da da igram te povijesne likove. Značajan lik za Mostar, Hercegovinu i Bosnu i Hercegovinu. Igram, ustvari, čovjeka koji je dosta uradio za ovaj grad, uradio je dosta za zajednicu i narod. Kad kaže “svoj narod”, on govori o svim etničkim grupama ovdje. Radio je i svojim osobnim novcem. Imao je dosta novca koji je uložio u ustanove koje su koristile općem dobru. Poznata ličnost, koju da ne bi pjesme “Dvore gradi”, vjerojatno ne bismo ni upoznali. Ova predstava je podsjećanje da trebamo pamtiti ličnosti koje su za naš narod i narode učinili nešto pozitivno i koji su nas zadužili. Ovom predstavom ćemo mu se pokušati odužiti, rekao je Bajrović.
Pripremajući se za ulogu Mujage Komadine, Bajrović je koristio literature i dostupne informacije o nekadašnjem gradonačelniku.
- Pomalo sam čitao, iako se najviše volim baviti tekstom koji je ispred mene. Pročitao sam jednu zanimljivost. U pjesmi su ga svi obilazili dok gradi vilu osim Zaimove Ziba. Ziba je bila njegova prva supruga koja je umrla na porođaju. On doziva, dakle, svoju prvu suprugu, to nismo znali jer smo mislili da se radi o nekoj Zibi koja se inati Muji, pa neće da mu dođe, ispričao je Bajrović.
.webp)

Mustafićev debi u NPM-u
Gost mostarskog ansambla je i Faris Pinjo. On osim glumačke ima i glazbenu točku u predstavi, svirajući i pjevajući pjesmu “Dvore gradi Komadina Mujo”.
- Zanimljivi su mi čitava estetika i rad s Dinom Mustafićem. Konstantno smo u nekom putovanju kroz vrijeme, a osjećanja i strahovi ostaju isti. Možete očekivati povijesnu dramu punu sarkazma i humora. Kada god dođe težak moment, Mujaga se opusti i nastavi dalje do nove napetosti. Bit će zanimljiva predstava, najavio je Pinjo.
Dino Mustafić je također desetljećima vezan s Mostarom, ali zanimljivo – prvi put režira u Narodnom pozorištu. Tema predstave koju je napisao Lugonić mu se dopala na prvi pogled.
- Za sve Mostarce Mujaga Komadina je poznato ime. Veže se za austro-ugarski period, za turbulentno vrijeme i osoba je pod čijom se palicom izgradio veliki dio Mostara. Vrijeme kada je Mostar od kasabe postao grad. Bavimo se, dakle, na postmodernistički način poviješću, njenom refleksijom na suvremenost, uzimajući u fokus veliku biografiju, preko njega pričajući priču ne o prošlosti, već o sadašnjosti, a gledajući s radoznalošću u budućnost. Predstava je napravljena da publici koja mnogo zna o tomu bude interesantna, a oni koji ništa ne znaju o tom periodu ili nisu Mostarci, će vidjeti predstavu u kojoj razmišljamo što je povijest, a što društveni kontekst, u kojoj građanska dužnost postaje nešto što je u javnom prostoru smaknuto, marginalizirano, rekao je redatelj Mustafić.
Predstava je važna jer na neki način zadire u probleme današnjeg Mostara.
- Mnogo je važna tema. Govori o Mostaru koji je bio u razvoju i Mostaru izloženom teškim vremenima. Ovo je grad koji već 30 godina ima turbulentne političke oscilacije, a kada vidite predstavu, iznenadit ćete se koliko neke stvari od prije 120 godina podsjećaju na ono što danas živimo. Povijest nekad može biti ciklična, iz nje štošta možemo naučiti, ako želimo. Očigledno smo namjerno neke stvari zaboravili. Onda je i to politički stav, jasan je Mustafić.
Prva repriza zakazana je za petak u 20 sati, dok je drugo izvođenje planirano u četvrtak, 26. ožujka, također s početkom u 20 sati.
S. Ž.