Dnevni.ba - PRELOADER

Nissan jeftinim električnim modelom iz Kine napada globalno tržište

8 h 25 min


Nissan jeftinim električnim modelom iz Kine napada globalno tržište
Nissan

Unatoč financijskim izazovima, Nissan je dokazao da i dalje može proizvesti konkurentno električno vozilo. Prema pisanju portala Carscoops, Nissanov N7, pristupačni električni sedan razvijen za Kinu, postigao je toliki uspjeh da tvrtka sada planira njegov izvoz na međunarodna tržišta. Nažalost za američke kupce, SAD se ne nalazi na tom popisu.

Krajem lipnja, Nissanov kineski partner, Dongfeng Motor Group i Nissan China Investment Co dogovorili su osnivanje nove kompanije posvećene izvozu automobila. Registrirani kapital ove nove kompanije iznosi milijardu juana (oko 127 milijuna eura). Od toga 60 posto osigurava Nissan, a preostalih 40 posto Dongfeng.

Iako Nissan još nije službeno potvrdio izvozna tržišta, kineski mediji navode kako se planira izvoz modela N7 i drugih električnih vozila u jugoistočnu Aziju i na Bliski istok već od sljedeće godine. S obzirom na rastuću globalnu potražnju za kineskim električnim vozilima, Europa i Australija također se spominju kao vrlo izgledna tržišta. Uz N7, šuška se i o izvozu drugih modela, poput elektrificiranog Nissana Z9 ili plug-in hibridne verzije kamioneta Frontier Pro.

Prilagodba za strana tržišta
Međutim, izvoz ipak neće biti tako jednostavan. Nissan će morati značajno izmijeniti softver modela N7. Trenutna se verzija oslanja na kinesku umjetnu inteligenciju koja je podložna restrikcijama u mnogim zemljama. Kako bi riješili ovaj problem, Nissan će morati razviti potpuno novi softverski paket za međunarodna tržišta. Za taj zadatak angažirali su lokalnu kompaniju IAT Automobile Technology.

Inače, Nissan N7 temelji se na postojećem modelu Dongfeng eπ 007. Ovime je japanski proizvođač uštedio milijune koje bi inače potrošio na razvoj vozila od nule. Iako tehnički nije u potpunosti originalan Nissanov proizvod, malo je vjerojatno da će to smetati međunarodnim kupcima, koji vjerojatno neće ni znati za njegovo porijeklo. Sličnu strategiju primijenila je i Mazda sa svojim modelom EZ-6, koji dijeli platformu s kineskim modelom Changan Nevo A07, piše financa.

AUTO


FERRARI

Ferrari vratio u svoje vlasništvo čuveni breand Testarossa

Proizvođač luksuznih sportskih automobila Ferrari ostvario je veliku pobjedu na drugostupanjskom ...

03 Srp 2025

RENAULT I NISSAN

Renault će otpisati vrijednost udjela u Nissanu

Francuski proizvođač automobila Renault najavio je u utorak otpis vrijednost udjela u japanskom N...

02 Srp 2025

AUTOMOBILI

Proizvodnja automobila u Velikoj Britaniji pala na najnižu razinu od 1949.

Proizvodnja vozila u Velikoj Britaniji naglo je pala peti mjesec zaredom u svibnju, prema novim p...

28 Lip 2025