Dnevni.ba - PRELOADER

Novalić: Vakcine stižu do petka, najdalje do ponedjeljka!

17 Ožu 2021


Novalić: Vakcine stižu do petka, najdalje do ponedjeljka!

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić kazao je za N1 kako očekuje da bi prve vakcine u BiH mogle biti do petka ili najkasnije ponedjeljka s obzirom da su sve procedure završene. Ostalo je još samo da direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Davor Pehar potpiše ugovor s kompanijom Medimpex što se ubrzo očekuje.

“Vlada FBiH je sinoć donijela zaključak u kojem je u tačci 2. zadužila ZZJZ FBiH bez odlaganja zaključi ugovor sa Medimpexom. Ukupna količina je 500.000 vakcina, a kompanija garantuje izvršenje posla. U prvom kontigentu najmanja količina je 100.000 vakcina, a rok isporuke je tri dana od dana potpisivanja akreditive. Akreditivi su osigurani“, rekao je Novalić za N1.

Odgovarajući na pitanje da li je ovo moglo biti urađeno i ranije, premijer FBiH je kazao da su krenuli u proceduru onog trenutka kada je Vijeće ministara kazalo da ne mogu nabaviti vakcine, odnosno da imju problem sa Covax sistemom i dalo dozvolu entitetima da ih nabave.

“Osnovali smo ad hoc grupu i zadnjih 10 dana riješili sve proceduru i dali Zavodu. Kao osoba, ne kao premijer, mislim da je ovo sve presporo i da se moralo ići ranije”, kazao je Novalić.

Istakao je kako prve vakcine očekuju do petka ili najkasnije ponedjeljka o čemu će Ured za informisanje Vlade FBiH obavijestiti javnost.

“Razgovarali smo i s direktorom ZZJZ FBiH koji nas je uvjerio da imaju dobro pripremljen plan imunizacije u dogovoru s 10 kantonalnih zavoda za javno zdravstvo. Kada smo saznali iz medija da se na Aerodromu Sarajevo dešava da dolazi do nepotrebnog zadržavanja vakcina, odlučili smo da obavimo razgovore s predstavnicima Aerodroma da vidimo šta je posrijedi da bi te eventualne probleme riješili prije dolaska samih vakcina”, zaključio je Novalić.

Ukupna količina vakcina koje se nabavljaju ugovorom je 500.000.

Ugovorom treba definirati da ponuđač garantuje dobro izvršenje posla, da je količina prvog kontigenta najmanje 100.000 vakcina, a rok za njegovu isporuku tri radna dana od dana potpisivanja akreditiva.

Vlada je Ad hoc tim zadužila da nastavi s radom i sa svim ostalim ponuđačima koji zahtijevaju dodatne rokove za dostavljanje ponuda ili eventualno novim ponuđačima, koji se naknadno pojave nastavi pregovore za nabavku dodatnih količina vakcina.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

27 Lip 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

26 Lip 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

25 Lip 2025