Obilježen Međunarodni dan vatrogasaca: Mostarski vatrogasci spremni dočekuju sezonu požara

Međunarodni dan vatrogasaca
Profesionalna vatrogasna postrojba (PVP) Mostar u srijedu je proslavila Međunarodni dan vatrogasaca, sv. Florijana - nebeskog zaštitnika vatrogasaca.
- Sveti Florijan je 4. svibnja, ali zbog usklađenosti obaveza mi ga proslavljamo danas. Uskoro kreće i ljetna sezona, a do sada smo uvijek pokazali da smo spremni na sve ono što nas je u čekalo u proteklim sezonama. Ove godine imamo još dodatnih pojačanja, Grad Mostar primio je još 15 vježbenika koji će sigurno biti od pomoći u nadolazećoj sezoni - kazao je zapovjednik PVP-a Mostar Petar Jurić.
Prošla je, kako kaže, bila iznimno teška i zahtjevna, ali i da je PVP Mostar na sve uspio odgovoriti.
- Što se tiče prošle sezone, samo u sedmom mjesecu 2024. godine imali smo 206 intervencija, u kolovozu 186, a u rujnu ako se ne varam 181 intervencija. Od ove godine u gašenju požara imat ćemo i pomoć air-traktora. Svima nam je to nešto novo, ali sam uvjeren da ćemo uspjeti na najbolji način iskoristiti sve ono što nam air-traktor nudi, ali siguran sam da će biti od velike pomoći za nas, vatrogasce na terenu - kazao je Jurić.
Naglasio je da se mostarski vatrogasci na terenu susreću s brojnim, iznimno teškim izazovima u svakodnevnim situacijama.
- Kada pođemo od najjednostavnijih intervencija, kao što su požari otvorenog prostora, i kada je u Mostaru 40 stupnjeva u hladu i kada se nikome ne preporučuje da uopće izađe vani, mi smo u brdu s 25 litara vode na leđima uz vatru koju gasimo. To su najjednostavnije, a ekstremno teške situacije. Kada tome dodamo požare zatvorenog prostora gdje su opasnosti ozbiljne u smislu visoke temperature i dima, pa kada tome još dodamo i tehničke intervencije u kojima moramo spasiti ljude i gdje je svaka sekunda od vitalnog značaja, to sve govori o zahtjevnosti i opasnostima ovog posla - kazao je Jurić.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić potvrdio je kako svake godine, a pogotovo tijekom ljeta, možemo svjedočiti kolika je važnost vatrogasaca.
- Veseli me da vatrogasci, barem u zadnjih pet godina koliko ja pratim, svake godine dodatno napreduju, što u tehničkom, što u operativnom, što u nekom ljudskom smislu u treninzima, sve su spremniji i spremniji, odgovaraju na sve zadatke i moram priznati da sam kao gradonačelnik ponosan da imamo ovakve ljude koji ovo više doživljavaju svojim pozivom, nego poslom. Ljudi su entuzijasti koji priskaču svakome u pomoć u bilo koje doba dana i noći - kazao je Kordić.
Dodaje kako je sve to jednim dijelom ponukalo Gradsku upravu da naprave dodatni iskorak.
- To je ova priča kojoj ste svjedočili zadnjih dana, a to je da se Grad Mostar angažirao zajedno s federalnom razinom i tri županije kako bi se probala uspostaviti zračna potpora u gašenju požara. To je osmišljeno kao pilot projekt gdje smo kroz javni poziv nabavili tu uslugu od jedne kompanije iz Republike Hrvatske koja će ove godine, nadamo se, pokazati da je to da ispravan put. Nadamo se i da će Vlada FBiH ovo prepoznati kao ispravan i dobar put, te u budućnosti nastaviti davati podršku u nekom većem, ozbiljnijem kapacitetu. Ne mogu reći da se veselimo ljetu, ali smo sigurno spremni kad je u pitanju ljetna sezona požara - kazao je Kordić.
Proslava ovog dana organizira se kako bi se odalo priznanje i zahvalnost vatrogascima koji svakodnevno, često riskirajući vlastite živote, nesebično djeluju u službi zaštite ljudi, imovine i okoliša, piše Fena.