Ožiljci koje ne vidimo: psihološki tragovi na tijelu i duši

Nekima je ostao nakon operacije slijepog crijeva, nekima nakon adolescencije pune akni, drugima od padova, opekotina, carskog reza ili manjih povreda u svakodnevnim situacijama. Ožiljci dolaze u različitim oblicima, veličinama i svaki nosi svoju priču. Ono što im je zajedničko jeste da često privlače pažnju kako drugih tako i našu vlastitu. I dok neki ožiljak vide kao detalj koji svjedoči o životnom iskustvu, za druge on predstavlja stalni izvor nelagode, povučenosti ili nesigurnosti.
Bez obzira na to radi li se o ožiljku na licu, ruci, stomaku ili nekom drugom dijelu tijela, utjecaj koji on može imati na naše samopouzdanje i emocionalno stanje ne treba zanemariti. U okruženju u kojem vizualni dojam često nosi težinu prvog utiska, čak i mali trag na koži može promijeniti način na koji doživljavamo sebe i kako se predstavljamo drugima.
Ožiljak nije uvijek znak velike traume, ali može biti podsjetnik na svakodnevnu borbu s ogledalom, komentarima, pogledima ili vlastitim sumnjama. Upravo zato je važno govoriti o njima, ne samo kao o estetskom izazovu, već i kao o emotivnoj temi koja se tiče odnosa prema tijelu, samoprihvatanja i mentalnog zdravlja.
U psihološkom smislu, ožiljak može predstavljati mnogo više od fizičkog traga može postati podsjetnik na iskustvo koje je bilo bolno, iznenadno, a često i zastrašujuće da bi se lako zaboravilo. Kod mnogih ljudi upravo taj trag na koži postaje okidač za niz unutrašnjih konflikata. Neki razvijaju osjećaj srama, izbjegavaju društvene situacije ili pate od anksioznosti i narušenog samopouzdanja. Posebno su osjetljive osobe koje su ožiljak stekle kao posljedicu nasilja, teških bolesti ili nesreća, jer u tim slučajevima trag na tijelu često simbolizira i gubitak kontrole, nemoć, pa čak i traumu koja nije do kraja obrađena.
Kako ističe dr. sc. Mirela Badurina, psihoterapeutkinja, edukatorica i supervizorica, ožiljci nisu samo tragovi na koži, oni često nose tihe priče o boli, strahu, gubitku kontrole i dubokoj ranjivosti: „U svojoj psihoterapijskoj praksi susrećem osobe koje, zbog svojih vidljivih ožiljaka, izbjegavaju poglede, sklanjaju se iz društva, osjećaju stid i polako gube povjerenje u vlastitu vrijednost. Ožiljak tada više nije samo fizički trag. On postaje nevidljiv, ali vrlo stvaran teret koji nosimo u sebi. Zato ožiljke ne smijemo posmatrati samo kroz prizmu estetike. Oni često nose slojevita značenja i duboke emocije koje se tiču odnosa prema vlastitom tijelu.“
To potvrđuju i podaci iz međunarodnih istraživanja. Studija objavljena u časopisu Journal of Psychosomatic Research pokazala je da 65% pacijenata s vidljivim ožiljcima osjeća nelagodu u socijalnim situacijama, dok se više od polovine ispitanika izjasnilo da ožiljak negativno utiče na njihovo samopouzdanje. Slično iskustvo prepoznaju i psihoterapeuti u Bosni i Hercegovini, koji naglašavaju da se osobe s ožiljcima sve češće javljaju zbog nesigurnosti i nelagode u društvenim kontaktima.
Dr. sc. Badurina dodatno pojašnjava da ova psihološka slojevitost posebno dolazi do izražaja kod mladih osoba koje su još u fazi formiranja identiteta: „Kao psihoterapeutkinja specijalizirana za mentalno zdravlje djece i mladih, svjedočim koliko jedan ožiljak, naročito kod onih koji su tek u procesu izgradnje slike o sebi, može postati simbol unutarnje ranjivosti. Mlada osoba tada ne prihvata sebe i razvija osjećaj da je ni drugi ne prihvataju. Ožiljak postaje nešto što ih u njihovim očima izdvaja, čini ranjivima, drukčijima.“
Upravo zato važno je naglasiti da ožiljci ne moraju biti prepreka kvalitetnom životu, ali ih je potrebno razumjeti, prihvatiti i tretirati na vrijeme, na pravi način. Tretman ožiljaka ne treba posmatrati isključivo kao estetsku korekciju. On može biti i oblik lične brige, psihološki čin koji osobi vraća osjećaj kontrole nad vlastitim tijelom, pomaže u obnavljanju samopouzdanja i zatvara emocionalno poglavlje koje je ostavilo trag.
U tom procesu, svakodnevne rutine njege kože mogu imati veću ulogu nego što se na prvi pogled čini. Briga o ožiljku, ističe dr. sc. Badurina, može postati ritual koji vodi dubljoj psihološkoj stabilnosti: „Tretman ožiljaka kod mladih nije samo njega kože, to je briga o osjećaju vlastite vrijednosti. Kroz rituale njege i spremnost da se suoče s onim što im je teško prihvatiti, mlada osoba može ponovo uspostaviti osjećaj kontrole i unutrašnje snage. Briga o ožiljku tada postaje čin samoprihvatanja i prvi korak ka emocionalnom oporavku. Upravo su to temelji mentalnog zdravlja koje njegujemo od najranijih dana života. Jer mentalno zdravlje se ne gradi kroz savršenstvo, ono se gradi kroz prihvatanje, suosjećanje i nježnost prema sebi.“
U toj borbi, svaki korak koji osoba napravi ka liječenju i njezi vlastitog tijela ima vrijednost. Preparati koji pomažu regeneraciju kože, ali koji su istovremeno sigurni i učinkoviti, igraju važnu ulogu u ovom procesu. Contractubex, jedini lijek za tretman ožiljaka registrovan na tržištu Bosne i Hercegovine, koristi se godinama zbog svojih dokazanih efekata na izgled i strukturu ožiljka, a njegovu primjenu pacijenti često povezuju i s osjećajem napretka i kontrole nad procesom oporavka. Njegovi aktivni sastojci pomažu omekšati, zagladiti i posvijetliti ožiljak, dok sam čin primjene može biti dio dnevne rutine u kojoj osoba ponovno uspostavlja odnos sa sobom i svojim tijelom.
Ove riječi potvrđuju i mišljenja stručnjaka, jer: „Tretman ožiljka može biti početak psihološkog oporavka, trenutak kada osoba odluči da je spremna vratiti se sebi“, poručuje dr. sc. Mirela Badurina.
Na kraju, nije svaka rana ista, niti se svaka liječi na isti način. Neki ožiljci s vremenom izblijede i gotovo nestanu, dok drugi ostanu vidljivi na koži, ali i na duši. Ipak, ono što možemo učiniti jeste potražiti najbolju opciju za sebe i pristupiti oporavku na način koji djeluje na ožiljak, ali i na naš osjećaj samopouzdanja. Liječenje ožiljaka nije samo kozmetički postupak, to je proces kroz koji osoba, korak po korak, obnavlja samopouzdanje i vraća osjećaj vlastite snage. Zato briga o ožiljku ima dublji smisao, jer utiče i na ono što nosimo iznutra.
Za više informacija o tretmanima za ožiljke i savjetima stručnjaka posjetite web stranicu www.biramzdravlje.ba/contractubex .