Dnevni.ba - PRELOADER

Pettigrew: Inzkova odluka historijska i neophodan korak ka pravdi i pomirenju

26 Srp 2021


Pettigrew: Inzkova odluka historijska i neophodan korak ka pravdi i pomirenju

Profesor filozofije i studija holokausta i genocida na Univerzitetu Southern Connecticut David Pettigrew izrazio je zahvalnost visokom predstavniku Valentinu Inzku, u ime grupe Bosanaca i Hercegovaca i Amerikanaca porijeklom iz BiH pod nazivom "Radna grupa za BiH", na historijskoj odluci o donošenju izmjena i dopuna Krivičnog zakona BiH kojima se sankcioniše poricanje genocida i veličanje osuđenih ratnih zločinaca.

Pettigrew u pismu upućenom Inzku, a koje je dostavio i Feni, konstatira da je ova odluka visokog predstavnika rezultat na kraju ipak neizbježnog zaključka da je došlo do eskalacije veličanja ratnih zločinaca, osporavanja konačnih i obavezujućih presuda međunarodnih sudova te je tu materiju potrebno urediti zakonskim rješenjima.

-Naša radna grupa za BiH pozdravlja vašu odluku o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH kako bi se kaznilo poricanje genocida i drugih ratnih zločina, kao i veličanje osuđenih ratnih zločinaca. Vaša odluka bit će neophodan korak ka restorativnoj pravdi i pomirenju, jer će pružiti konkretnu akciju koja sprečava ponavljanje zločina i zaštitit će preživjele od ponovne traumatizacije izazvane užasnom praksom poricanja i veličanja - ističe profesor Pettigrew.

Izražava zahvalnost što je, u pogledu donošenja ove odluke, zaštita preživjelih od daljnjih psiholoških trauma bila jedan od prioriteta. Smatra da su izmjene i dopune Krivičnog zakona poboljšane u odnosu na raniji nacrte u pogledu preciziranja primjera veličanja osuđenih ratnih zločinaca koji bi bili zabranjeni.

-Prethodno smo sugerirali da će 'trebati više od zakona', i zato smo predložili i uspostavljanje građanske komisije, uključujući predstavnike iz dijaspore, kako bi se olakšala javna rasprava i svijest. Takva komisija podržala bi zakon i dala presudan doprinos transformiranju kulture sjećanja. Ako vi ili vaš nasljednik želite razgovarati o ovoj ideji, spremni smo pomoći na bilo koji način - poručio je Pettigrew u pismu.

BIH


DODIK, NAKON ŠTO JE OBJAVIO DA PRIMA PRIJETNJE I UCJENE

Ne osjećam se ugroženim, objaviti imena i motiv onih koji su pripremali atentat

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je u ponedjeljak da se ne osjeća ugroženo nako...

26 min

MINISTAR UNUTARNJIH POSLOVA RS-A KARAN O PRIJEDLOGU VLADE RS-A

Predviđeno uvođenje pomoćnog sastava policije, i FBiH pozvana učiniti isto

Vlada Republike Srpske uputila je danas u ponedjeljak u skupštinsku proceduru zakon kojim ...

39 min

MINISTRI KONAKOVIĆ I ZUKORLIĆ

Suradnja BiH i Srbije ključna za europsku budućnost regije

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković u ponedjeljak je, nakon sastanka sa ministrom bez...

44 min