Dnevni.ba - PRELOADER

Poplave prijete Unsko-sanskom kantonu, Sana se izlila, Una na rubu kritične točke

28 Ožu 2025


Poplave prijete Unsko-sanskom kantonu, Sana se izlila, Una na rubu kritične točke
Poplave

Velike količine padavina tokom noći dodatno su pogoršale situaciju u Unsko-sanskom kantonu, uzrokujući značajan porast vodostaja rijeka i poplave u pojedinim područjima. Prema podacima Kantonalne uprave civilne zaštite Unsko-sanskog kantona, vodostaji su u mnogim gradovima i općinama dostigli ili premašili kritične tačke, što je izazvalo vanredne mjere zaštite.

Prema podacima meteoroloških službi, u Bihaću je u posljednja 24 sata palo 74 litra kiše po metru kvadratnom, dok je jučer ta količina iznosila 22 litre.

Vodostaj rijeke Une u Bihaću jutros je izmjeren na 86 cm, što je blizu kritične tačke od 100 cm, nakon čega se počinju preduzimati mjere obavještavanja stanovništva o mogućim poplavama. U bihaćkom naselju Ripač, vodostaj Une dosegao je 180 cm, što je prag za izdavanje prvog stepena upozorenja.

- Civilna zaštita Bihaća već je podijelila vreće s pijeskom u rizičnim mjesnim zajednicama - Ripač, Golubić, Mali i Veliki Lug i Pokoj. Situacija je pod stalnim nadzorom, a ekipe su na terenu spremne da reaguju u slučaju daljeg rasta vodostaja - izjavio je Feni pomoćnik direktora Kantonalne uprave Civilne zaštite USK Muhamed Pečenković.

U Sanskom Mostu situacija je posebno zabrinjavajuća, jer je vodostaj rijeke Sane naglo porastao na 435 cm, dok je jučer iznosio 169 cm. Budući da se prag obavještavanja o poplavama u ovom gradu nalazi na 310 cm, došlo je do izlijevanja rijeke u naseljima Hrustovo, Husimovići, Trnava, Skucani Vakuf i Poljak.

Na području Cazina, vatrogasci su angažovani na ispumpavanju vode iz poplavljenih objekata, iako za sada nije bilo dojava o izlijevanju rijeka Korane i Mutnice.

S druge strane, u Bosanskoj Krupi, rijeke Krušnica, Baštra i Komarica već su se izlile, uzrokujući štetu na poljoprivrednim zemljištima. Slična situacija je i u Bužimu, gdje su manji potoci preplavili oranice, ali bez prijavljenih šteta na stambenim objektima.

- Najveći problemi javljaju se u Sanskom Mostu, gdje je izlijevanje Sane već ugrozilo pojedina domaćinstva. Također, i u Ključu je došlo do porasta vodostaja, zbog čega su ugrožene poljoprivredne površine u naseljima Velečevo, Humići i Dubovčani. Pratimo situaciju iz sata u sat i preduzimamo potrebne mjere - dodao je Pečenković.

Saobraćaj na području Unsko-sanskog kantona odvija se otežano, posebno u općini Sanski Most i drugim poplavljenim dijelovima. Snabdijevanje električnom energijom je stabilno, osim u bihaćkoj mjesnoj zajednici Orašac, gdje je kvar na trafostanici u Duljcima izazvao prekide u napajanju.

Iz Kantonalne civilne zaštite poručuju da će nastaviti pratiti stanje na terenu te apeliraju na građane da prate zvanična upozorenja i preduzmu mjere zaštite ukoliko se situacija dodatno pogorša, piše Fena.

BIH


FEDERACIJA BIH

Inspekcija kaznila mesnice ukupnim iznosom od 275.650 maraka

porezna uprava Federacije BiH je objavila da su inspektori ove uprave 30. travnja izvršili...

2 h 42 min

BANJA LUKA

OČEVICI S MJESTA ZLOČINA Na stanici bilo djece, prije rafala čulo se: “Nemoj”

U pucnjavi koja se desila u 12.20 časova u Banjaluci ubijen je Savo Čolić, a rafali su ispaljeni ...

2 h 56 min

NEBOJŠA VUKANOVIĆ

Vukanović poručio Čoviću: Imamo plan, Čavara bi mogao pasti

Nebojša Vukanović, lider Liste za pravdu i red, odgovorio je na izjave Dragana Čovića, koj...

3 h 27 min