Dnevni.ba - PRELOADER

Premijer FBiH Nikšić s regionalnim menadžerom IFC-a Marquierom

06 Lip 2024


Premijer FBiH Nikšić s regionalnim menadžerom IFC-a Marquierom
Nermin Nikšić

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić u Sarajevu je s regionalnim menadžerom Međunarodne financijske korporacije (IFC) za Zapadni Balkan Nicolasom Marquierom, koji boravi u dvodnevnom posjetu BiH, razgovarao o opredijeljenosti te financijske institucije, inače članice grupacije Svjetske banke, financirati razvoj privatnog sektora. S tim u svezi su predočene mogućnosti podrške Federaciji BiH u financiranju budućih infrastrukturnih i energetskih projekata. 

Osobito su naglašeni interes IFC-a za ulaganja u privatni sektor u FBiH te mogućnosti ulaganja kroz javno-privatno partnerstvo. Potvrđeno je i opredjeljenje IFC-a za privlačenje velikih kompanija i investitora za projekte obnovljivih izvora energije u okviru procesa pravedne tranzicije i zelene ekonomije, kao i projekte prometne infrastrukture.

Premijer FBiH naveo je da je jedan od najvećih prioriteta Vlade pravedna tranzicija te ukazao da postoji mogućnost da se IFC uključi u taj sveobuhvatan projekt. 

Kazao je i da je u tijeku finalizacija Prednacrta zakona o javno-privatnom partnerstvu, koji će biti osnova za provedbu projekata po tom modelu, a koji će pojednostaviti korištenje prilika za razvoj domaće ekonomije i otvoriti pristup dodatnom financiranju. 

- Mogućnosti suradnje u budućim potencijalnim modelima javno-privatnog partnerstva su velike u elektroenergetskom sektoru kada je riječ o ulaganjima u solare i vjetroparkove te o korištenju hidropotencijala. Među prioritetima je i unaprjeđenje i modernizacija komunikacijske infrastrukture, kazao je i napomenuo da Vlada FBiH, uz poticaje proizvodnji, privatni sektor podržava i putem Razvojne banke FBiH kroz različite programe, a ukazao je i na mogućnost suradnje IFC-a i Razvojne banke FBiH u podršci privatnom sektoru. 

Prema njegovim riječima, Vlada FBiH opredijeljena je osigurati dodatna sredstva koja bi otvorila velike perspektive privatnom sektoru obzirom na mogućnost Razvojne banke FBiH podržati projekte od značaja za ekonomski razvoj. Regionalni menadžer IFC-a za Zapadni Balkan Marquier iskazao je zadovoljstvo dosadašnjom suradnjom, koja se ogledala i u savjetodavnoj ulozi, te je zahvalio na iskazanom interesu Vlade FBiH za nastavak zajedničkog stvaranja uvjeta za buduća značajna ulaganja u gospodarstvo.

BIH


ŠTO STOJI IZA OTKAZIVANJA KONFERENCIJE EUROPSKIH RABINA U GLAVNOM GRADU BIH

Šamar ili politička poruka iz Sarajeva?

Glavni rabin Pinchas Goldschmidt izrazio je šok i razočaranje zbog iznenadnog otkazivanja ...

4 min

TRIVIĆ O NAVODIMA O OTVARANJU MIGRANTSKIH CENTARA U RS-U:

Dodik prikuplja jeftine poene, oporba se prva oglasila

Govoreći tijekom gostovanja na BHT1 o optužbama predsjednika RS-a Milorada Dodika na račun lidera...

14 min

MILORAD DODIK

Nastavak dobrih, partnerskih odnosa: Dodik najavio nove sastanke s dužnosnicima Rusije

Predsjednik RS-a Milorad Dodik najavio je da će se narednog tjedna ponovno susresti s najvi&scaro...

32 min