Prigovor ministra Hurtić ponovno odgodio izbor zamjenika direktora SIPA-e BiH

Zasjedalo Vijeće ministara BiH
Iako se Prijedlog za imenovanje zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH ponovno našao kao točka dnevnog reda i sjednice Vijeća ministara BiH održane u utorak, Prijedlog Ministarstva sigurnosti BiH da se na tu funkciju imenuje Dragan Andrić nije ni razmatran jer je ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić uložio prigovor, čime je imenovanje blokirano. Naime, Neovisni odbor Parlamentarne skupštine BiH još ranije je okončao natječajni postupak za imenovanje zamjenika direktora SIPA-e te rezultate dostavio Ministarstvu sigurnosti BiH. Ministar Hurtić stava je da ovakva imenovanja moraju biti rezultat političkog dogovora unutar koalicije. Ministri iz reda SNSD zagovaraju, pak, da se zamjenika direktora te direktor SIPA-e imenuju u paketu, pri čemu bi na poziciju direktora bio vraćen Darko Ćulum, koji je ranije podnio ostavu na tu dužnost, da bi ju, potom, povukao te se vratio na spomenutu funkciju. Mjesto zamjenika direktora SIPA-e upražnjeno je već godinu dana, kada je tadašnji zamjenik Zoran Galić napustio BiH dan uoči pokušaja njegova uhićenja. Sjednici Vijeća ministara BiH u utorak nisu nazočili ministri vanjskih poslova Elmedin Konaković (NiP) te obrane Zukan Helez (SDP BiH), te su ih na sjednici mijenjali njihovi zamjenici, Josip Brkić i Slaven Galić.
Apel Krišto ministrima na odgovornost: Rok do 11. kolovoza moramo ispoštovati
Tekst Nacrta reformske agende još nije finaliziran jer se čekaju da neka ministarstva finaliziraju komentare koje su na taj dokumenti pristizali od raznih razina vlasti, rekla je nakon sjednice predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto. Na poziv nekih državnih ministarstava da se očituju o komentarima, ne odgovaraju institucije RS-a, na poziv jednog ministarstva ne odazivaju se četiri županije u FBiH, dok se Ministarstvu civilnih poslova BiH nije odazvao nitko. Rok da se Nacrt dostavi je 11. kolovoz a Europska komisija poručila je da će, ako to BiH ne učini do isteka rujna, planirana sredstva biti umanjena za još 10 posto.
- Rekla sam na sjednici Vijeća ministara danas: naša je odgovornost što nismo uspjeli finalizirati tekst Nacrta reformske agende jer imamo veliki broj komentara. Mi smo ga usvojili s komentarima, sama sam ih s koordinatorom pogledala. Negdje imaju komentari nemaju nikakvog smisla, a neki se odnose samo na naziv ili provedbu mjere. Dala sam prijedlog da se to riješi na način da se navede da se dotičnu mjera provodi sukladno nadležnostima i ustavnoj strukturi. Ovo se najviše odnosi na socijalne mjere, pojasnila je Krišto uz opasku da od radnog tima očekuju svaki dan povratnu informaciju. Iznijela je i precizne podatke o tome koja su ministarstva i institucije da sada što uradile.
- Direkcija za ekonomsko planiranje je počistila sve komentare, postoje dva suvišna. Ministarstvo financija je očistilo sve. Direkcija za europske integracije ima 20 komentara. Ministarstvo komunikacija i prometa je od 40 komentara usuglasilo njih 30. Za 5-6 komentara nemaju suglasnost predstavnika institucija RS-a jer oni ne dolaze na sastanke. Ministarstvo pravde ima 4 sporna komentara jer predstavnici institucija RS-a ne dolaze na sastanke. Ministarstvo civilnih poslova ima najveći broj komentara, njih 75, jer su najviše opterećeni. Iz Ministarstva vanjskih poslova kažu da su očistili komentare, a iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa da 4 županije nisu dale nikakvo odobrenje, rekla je ona i poručila da županijama treba objasniti zašto im se šalje nešto na izjašnjavanje. Istaknula je i da svaki ministar na svakoj razini te u Vijeću ministara BiH ima odgovornost. - Trebamo ispoštovati rok do 11. kolovoza kojeg smo postavili za izvijestiti Europsku komisiju da smo ih usuglasili, dostaviti ih Komisiji na izjašnjavanje a potom pristupiti sklapanju sporazuma s institucijama EU-a o povlačenju sredstava, ali, prije svega, spriječiti mjeru koja slijedi od rujna. Razumijem Evropsku komisiju, oni to nisu donijeli da bi naštetili BiH, sve je do nas, kazala je Krišto te ocijenila da imaju dovoljno vremena do se isteka srpnja taj posao okonča.
Odgovarajući na novinarsko pitanje o usuglašenosti vezano za Ustavni sud u Nacrtu reformske agende, predsjedateljica je kazala da je sve ono što je Europska komisija poslala usuglašeno, osim komentara koji su potom dati. - Usuglašeno je i rečeno da ćemo u narednom periodu kazati da ćemo provesti reformu koja se odnosi na popunjavanje mjesta sudaca i na poštivanje odluka Ustavnog suda BiH, zaključila je Krišto.
Forto: Odgođeno izjašnjavanje o naknadi odvjetničkom uredu za mirno razrješenje spora s 'Viaductom'
Ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto rekao je da je za 30 dana, stoga što nije bilo suglasnosti ministara o zajedničkom zaključku a što je odraz različitih pogleda na činjenicu da je visoki predstavnik poduzeo aktivnosti s tim predmetom u svezi, odgođeno razmatranje točke dnevnog reda sjednice koja se ticala utvrđivanja naknade za odvjetnički ured koji bi trebao postići mirno razrješenje spora sa slovenskim 'Viaductom'.
Ministar Forto je na sjednici predočio i informaciju o grupnom odlasku na bolovanje zaposlenih u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), uz opasku da treba utvrditi okolnosti pod kojima se to desilo.
- Primili smo informaciju k znanju da vidimo što možemo poduzeti ako bi se u budućnosti desilo da Agencija ne može ispuniti međunarodne obveze. Ne optužujem nikoga, moguće da je riječ o koincidenciji, ali je važno razumjeti potencijalne rizike. Ako BHANSA ne bude u mogućnosti ispuniti svoje obveze iz Plana poslovanja, može doći do preusmjeravanja letova, financijskih gubitaka i narušavanja međunarodnog ugleda BiH, rekao je Forto i podsjetio da je EUROCONTROL iz Bruxellesa upravitelj mreže kontrolora zračnog prometa u Europi i da svaka zemlja, dostavljanjem svog plana rada, preuzima odgovornost za njegovo izvršenje.
- Zato je ključno da se Uprava BHANSA-e i sindikati dogovore o postupanju u sličnim situacijama u budućnosti, poručio je.
Kako je priopćeno nakon sjednice, Vijeće daje punu potporu Upravi Agencije u poduzimanju svih zakonom propisanih mjera s ciljem uspostave potpune operativne stabilnosti, sigurnosti i funkcionalnosti sustava kontrole zračnog prometa u zemlje. Isto tako podržava aktivnosti Uprave BHANSA-e usmjerene na normalizaciju rada i osiguranje dostupnosti kontrolorskog osoblja, osobito u situacijama kada mogu nastati operativni poremećaji i reputacijski rizici za BiH.
Realizira se Akcijski plan za borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma
Vijeće je usvojilo Izvješće Ministarstva sigurnosti BiH o realizaciji Akcijskog plana za borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma u BiH povezanih s virtualnom imovinom 2024.-2027. za 2024. godinu. Od ukupno 20 aktivnosti iz Akcijskog plana, lani su u cijelosti realizirane tri aktivnosti, dok ih je 15 realizirano djelomično. Realizacija dvaju aktivnosti, pak, nije niti počela. Značajan pomak u tom području ostvaren je usvajanjem novog Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, osobito u smislu poduzimanja odgovarajućih mjera na prevenciji, ublažavanju i eliminaciji identificiranih rizika zlouporabe virtualne imovine i usluga povezanih s digitalnom imovinom u BiH.