Dnevni.ba - PRELOADER

SIP čeka Sud BiH: Tko će biti novi načelnik Travnika

14 Pro 2020


SIP čeka Sud BiH: Tko će biti novi načelnik Travnika

Kandidat SDA Mirsad Peco, koji je preminuo 15. studenog, na dan održavanja Lokalnih izbora 2020, pobijedio je u utrci za načelnika Općine Travnik prema utvrđenim rezultatima koje je objavilo Središnje izborno povjerenstvo BiH.

U ovom slučaju radi se o presedanu koji nije definiran Izbornim zakonom BiH. Sada svi čekaju ishod žalbe na Sudu BiH i konačan stav SIP-a.

SDA i HDZ čiji je kandidat Goran Pejaković drugi po broju osvojenih glasova imaju potpuno različite stavove o tome kako riješiti pitanje izbora novog načelnika Travnika.

Iz travničke SDA već su i ranije poručili kako čekaju da SIP izvrši potvrdu konačnih izbornih rezultata, čime bi preminuli Peco bio proglašen pobjednikom, a nakon čega bi trebalo ponoviti izbore za načelnika. U HDZ-u nisu za varijantu ponavljanja izbora i uputili su žalbu Apelacionom vijeću Suda BiH, nakon što je SIP objavio utvrđene rezultate.

Smatraju da je njihov kandidat pobjednik za načelnika, jer je drugi po broju osvojenih glasova, te da se treba u ovom slučaju uraditi kao i kod kandidatskih lista za vijeće, odnosno županijske, entitetske i državnu skupštinu, gdje se mandat dodjeljuje narednom kandidatu po broju osvojenih glasova.

SIP čeka da se oglasi Apelaciono vijeće Suda BiH, nakon čega će sredinom naredne sedmice donijeti konačnu odluku hoće li se ponoviti izbori za načelnika u Travniku ili će mandat biti dodijeljen drugoplasiranom HDZ-ovom kandidatu.

BIH


MILORAD DODIK

Dodik o odluci Interpola: Zadovoljan sam

Predsjednik entiteta RS Milorad Dodik rekalo je za ATV da je Interpol odbijanjem raspisivanja međ...

30 Tra 2025

DRAŠKO STANIVUKOVIĆ

Stanivuković: Dodik prihvata Schmidtovu odluku i kažnjava sve stranke

Komentarišući poteze predsjednika RS Milorada Dodika o finansiranju stranaka iz budžeta, g...

30 Tra 2025