Dnevni.ba - PRELOADER

SIP ima novac, skenere koči politička volja vlasti, žele opet pokrasti izbore

3 h 56 min


SIP ima novac, skenere koči politička volja vlasti, žele opet pokrasti izbore

Novac, točnije 112,5 milijuna maraka Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine ima na računu, ali je pitanje hoćemo li na idućim izborima glasati pomoću novih tehnologija. Zavisi to isključivo od državne vlasti, kojoj se ne žuri uvesti red i zakon na biračkim mjestima. Nakon višemjesečnog odbijanja da na dnevni red uvrste Pravilnik o unutarnjoj organizaciji SIP-a, državni ministri će ga razmatrati na sjednici u srijedu, objavila je Federalna televizija.

SIP-u nedostaje kadrova, posebno IT stručnjaka
Bez novih tehnologija, ali i kadrova. SIP Bosne i Hercegovine osim novca za provođenje fer i transparentnih izbora nema ništa. A potrebno je dvostruko više kadrova, IT stručnjaka, prioritetno, od postojećih.

“Planirali smo da naš sekretarijat, koji ima 61 uposlenika, ima 124. Kada smo počeli provoditi Zakon o financiranju političkih subjekata, odnosno stranaka, imali smo samo 40 političkih stranaka. Danas ih imamo preko 200. Provodimo izbore na svim nivovima, gotovo svake dvije godine, pa i prijevremene izbore vrlo često. Tako da je naš plan da novom sistematizacijom rekonstruiramo Odsjek za izbore”, kazala je predsjednica SIP-a BiH Irena Hadžiabdić.

Predviđeno je to Pravilnikom o unutarnjoj organizaciji SIP-a, a koji je sada stvar volje vladajućih. Istih onih koji su godinama unazad glasali protiv uvođenja novih tehnologija, koje bi mogle značiti kraj izbornog inžinjeringa, mrtvih i prekograničnih birača, bugarskih vozova i dopisnih glasova.

“Ovdje će odlučujuću ulogu imati politička volja onih političkih partija koje su na vlasti, jer uvođenje novih tehnologija i skenera otkida im se onaj dio političkog kolača u izbornim rezultatima stvoren na nezakonit način i koji počiva na političkoj korupciji”, ističe politička analitičarka Tanja Topić.

Skeneri bi eliminirali glasanje mrtvih i "bugarske vozove"
“Kada se uvede elektronska identifikacija i skeneri glasačkih listića, bit će u potpunosti eliminirane nepravilnosti poput glasanja više puta, glasanja umjesto umrlih osoba, dodavanja glasova na glasačke listiće, poništavanja glasačkih listića”, navodi Hasan Kamenjaković, koordinator za odnose s javnošću i medijima Koalicije Pod lupom.

Za sve ovo neophodne izmjene Izbornog zakona, iako minimalne, idu pred državne parlamentarce, kojim je od integriteta - barem do sada se pokazalo - bitniji zakon po stranačkoj mjeri i dobitak vlasti.

“Ako ne bude promijena, radit ćemo po starom, s četiri glasačka listića, što će utjecati na efekasnost procesa, ali radit ćemo”, poručuje Hadžiabdić.

A do tada slijedi i tenderska borba, za nove tehnolgije, a protiv zastarjelog, korumpiranog sistema. I dilema kako će 6.000 skenera stati ukraj izbornoj krađi.

BIH


KONJIC

Pljačka u Konjicu: S benzinske crpke ukraden novac i cigarete

Na benzinskoj crpki Hifa Petrol u Sarajevskoj ulici u Konjicu u noći s ponedjeljka na utorak dogo...

28 min

MEDITERAN FILM FESTIVAL

Mediteran Film Festival predstavio ovogodišnji žiri

Mediteran Film Festival (MFF), koji već više od dva desetljeća donosi najbolje od dokumentarnog f...

1 h 15 min

SDS do kraja tjedna donosi odluku o zajedničkom kandidatu oporbe za predsjednika RS-a

Sjednica Glavnog odbora SDS, najveće oporbene stranke u RS, bit će održana do kraja tjedna, a gla...

4 h 32 min