Dnevni.ba - PRELOADER

Što donosi Zakon o obveznom predškolskom obrazovanju HNŽ-a

5 h 34 min


Što donosi Zakon o obveznom predškolskom obrazovanju HNŽ-a
Kapaciteti i kadar će biti ključni problem

Na posljednjoj sjednici Skupštine Hercegovačko-neretvanske županije usvojen je Nacrt zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju. Ministar obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Adnan Velagić navodi kako novi zakon podrazumijeva obvezno predškolsko obrazovanje što do sada nije bio slučaj u HNŽ-u.

- Kada Bosna i Hercegovina šalje izvješće Vijeću Europe o tome da li je u Bosni i Hercegovini regulirano obvezno predškolsko obrazovanje, sve županije pošalju odgovor da jeste, kao i entitet Republika Srpska, a jedino Hercegovačko-neretvanska županije da nije – kazao je resorni ministar.

BiH na dnu 

Dodao je kako se novim zakonskim rješenjem reguliraju i druga otvorena pitanja u ovom sektoru.

- Predvidjeli smo da ukoliko od rujna krene u primjenu novoga zakona, utvrdimo potreban broj sati koji će biti kvalificiran kao obvezna nastava. Sada se to vrti oko brojke od 150 nastavnih sati s obzirom da smo na toj stavci u budžetu ove godine planirali pola milijuna maraka, pojasnio je.

Bosna i Hercegovina se inače nalazi na posljednjem mjestu među europskim zemljama, kada je riječ o učešću djece u predškolskim programima. Dijelom zbog neusklađenosti zakonske regulative, dijelom zbog nedostupnosti brojnim kategorijama društva, ono, čak i kad je obvezno, ostaje uskraćeno velikom broju djece.

- Mi smo naravno zdušno za da svako dijete pohađa predškolsko obrazovanje. Od 130 do 300 sati godišnje, iako bi se to u dogledno vrijeme trebalo povećavati, jer taj prvobitno planirani broj sati nije dovoljan. Za početak je, dakle, predviđeno da to bude između 150 i 300 sati. Danas, sutra ćemo imati problem i s kapacitetima, kao i vjerojatno s nedostatkom kadra. Ako zakon zaživi morat će se detaljno analizirati tko će predškolsko obrazovanje i na koji način financirati. Vjerojatno će troškove pokrivati Ministarstvo obrazovanja. Tu su materijalni troškovi, plaće uposlenih, kompletna oprema, te prostorni kapaciteti. Sve će se morati dogovoriti s javnim ustanovama – vrtićima, a da bi se kada bude vrijeme krenulo u realizaciju, kaže nam direktorica Dječjeg vrtića Ciciban, Dženana Šegetalo.

Prvi korak za pohvalu

Kada zakon zaživi, poput upisa u škole, bit će potrebno objaviti javne pozive i za upise u vrtiće.

- Dakle, potrebno je ispuniti brojne preduvjete, pa krenuti u realizaciju. Sigurna sam da će se na tomu raditi predano kada dođe vrijeme. Svi smo zadovljni što je napravljen ovaj korak u Skupštini. Sva djeca zaslužuju predškolski odgoj i obrazovanje, najavljuje Šegetalo.

Prema podacima organizacije Save the Children, tek oko 17 posto djece, od čega samo oko dva posto djece iz ugroženih grupa, pohađa neki vid predškolskog obrazovanja. Predškolskim obrazovanjem u trajanju od minimalno 150 sati u godini pred polazak u školu u BiH je obuhvaćeno oko 50 posto djece.

Zvanični podaci Eurostata pokazuju da u Europskoj uniji postotak djece uzrasta četiri do šest godina koja pohađaju predškolsko obrazovanje prelazi visokih 95 posto.

S. Ž.

Hercegovina


Završeno uređenje Gradske tržnice u Stocu

Gradska tržnica u Stocu, smještena u središtu grada, zasjala je u novom ruhu nakon ...

2 h 18 min

LJILJANA TOLJ OBJAVILA NOVU ZBIRKU PJESAMA „SINE MOJ“

Ljiljana Tolj: Hercegovina je nepresušan izvor inspiracije!

Piše: Antonela Marinović Musa mostar@dnevni-list.ba Njezine pjesme rado su čitane u rodn...

5 h 39 min

Lana Pudar 'osvaja' svijet, Mostar i dalje čeka bazen

Dok nosi zastavu Bosne i Hercegovine na najvišim svjetskim i europskim postoljima, u svom rodnom ...

14 Svi 2025