Dnevni.ba - PRELOADER

Trump otpustio šefa sigurnosne agencije

04 Tra 2025


Trump otpustio šefa sigurnosne agencije

Šef američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA) Timothy Haugh otpušten je, objavio je Washington Post, citirajući dva trenutna i jednog bivšeg američkog dužnosnika.

Timothy Haugh, koji je također bio na čelu Kibernetičkog zapovjedništva SAD-a (USCYBERCOM), smijenjen je zajedno sa svojom zamjenicom Wendy Noble, objavio je list.

Prema Washington Postu, Noble je premještena na radno mjesto u sklopu Pentagona. NSA je dio američkog ministarstva obrane.

Trenutni i bivši dužnosnici koje je list citirao rekli su da ne znaju koji je razlog Haughove smjene ni premještanja Noble.

Novi privremeni voditelji sigurnosnih službi
Zamjenik šefa USCYBERCOM-a William Hartmann imenovan je vršiteljem dužnosti ravnatelja NSA-e, a Sheila Thomas, koja je bila izvršna upraviteljica u agenciji, imenovana je njegovom privremenom zamjenicom, objavio je Post.

Ni Pentagon ni Bijela kuća nisu odmah odgovorili na zahtjev za komentarom.

Demokrat Jim Himes, viši član obavještajnog odbora u Zastupničkom domu, osudio je Haughovu smjenu.

Trumpove kadrovske promjene u sigurnosnom sustavu
Republikanski predsjednik Donald Trump, otkako je stupio na dužnost 20. siječnja, otpustio je niz čelnika američkih službi i umjesto njih postavio sebi odane ljude.

Elon Musk, koji predvodi napore Trumpove administracije da smanji brojnost i poboljša učinkovitost djelatnika savezne vlade, prošlog je mjeseca posjetio NSA kako bi se sastao s Haughom.

NSA je jedna od glavnih obavještajnih službi SAD-a te koristi suvremenu, specijaliziranu tehnologiju i sustave kako bi prikupljala i analizirala obavještajne podatke.

USCYBERCOM pak provodi ofenzivne i defenzivne operacije te nadgleda mreže ministarstva obrane, prenosi index.

Vijesti iz svijeta


DAN POBJEDE

Moskva obilježila Dan pobjede dok rat u Ukrajini i dalje traje

Rusija je u petak obilježila 80. godišnjicu pobjede Sovjetskog Saveza nad nacističkom Njemačkom u...

3 h 20 min

PRIMIRJE

Rusi i Ukrajinci se međusobno optužuju za kršenje Putinovog primirja

Rusija i Ukrajina danas su se međusobno optužile za kršenje trodnevnog primirja koje je jednostra...

3 h 39 min

UKRAJINA

Ukrajinci: Prvi put u povijesti smo otkrili mađarsku špijunsku mrežu

Ukrajinska  sigurnosna agencija SBU izvijestila je da je otkrila špijunsku mrežu kojom upravlja ...

5 h 0 min