Dnevni.ba - PRELOADER

U Austriji će policija moći čitati poruke na WhatsAppu. "Nećemo to raditi masovno"

6 h 23 min


U Austriji će policija moći čitati poruke na WhatsAppu. "Nećemo to raditi masovno"
WhatsApp

Donji dom austrijskog parlamenta jučer je usvojio kontroverzni zakon koji omogućuje nadzor poruka koje korisnici šalju putem aplikacija poput WhatsAppa, Signala i Telegrama u slučajevima kada postoji sumnja na terorističke aktivnosti i pokušaj rušenja ustavnih vrijednosti.

Zakon predviđa da Ured za državnu sigurnost i obavještajne poslove, uz prethodno odobrenje suda, može pratiti i šifrirane i nešifrirane poruke osoba koje su označene kao "opasne". Nadzor se može provesti u trajanju do tri mjeseca, uz mogućnost produljenja.

Prijedlog zakona izazvao je burnu raspravu i podjele među zastupnicima. Iako je zakon na kraju dobio potporu većine (105 glasova za i 71 protiv), podrška vladajućih nije bila jednoglasna.

Otpor dijela zastupnika
Zastupnici Zelenih i desničarske Slobodarske stranke (FPÖ) otvoreno su se usprotivili zakonu, upozorivši da otvara vrata opasnim presedanima i mogućim zloupotrebama.

Süleyman Zorba iz Zelenih pozvao je socijaldemokrate i liberale da glasaju protiv zakona, poručivši: "Ovo nije obrana sigurnosti, nego slabljenje temeljnih prava građana."

FPÖ je zakon nazvao alarmantnim udarom na privatnost i optužio vladu da koristi borbu protiv terorizma kao izgovor za širenje nadzornih ovlasti.

Ministar: Ovo je veliki dan za sigurnost i policiju
Unutar liberalnog NEOS-a zakon je također izazvao podjele. Dvoje njihovih zastupnika, Nikolaus Scherak i Stephanie Krisper, odbilo ga je podržati uz obrazloženje da je i nakon dorada neustavan. "Ovo je mjera koja može narušiti povjerenje građana u vladavinu prava", rekla je Krisper, dodavši da mehanizmi nadzora nisu dovoljno jasno definirani.

Ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner (ÖVP) zakon je branio kao nužan odgovor na suvremene sigurnosne prijetnje. "Ovo je veliki dan za sigurnost i policiju," izjavio je Karner, istaknuvši da se zakon neće koristiti masovno, nego isključivo u pojedinačnim slučajevima uz strogu sudsku kontrolu.

Citirao je i jednog neimenovanog istražitelja: "Mobiteli građana nas ne zanimaju, ali sigurnost građana da."

Unatoč unutarnjim neslaganjima, čelnik kluba zastupnika NEOS-a Yannick Shetty rekao je da je zakon tijekom faze savjetovanja bio temeljito dorađen i da su ugrađene zaštitne mjere koje sprječavaju masovni nadzor.

"To je bio jedan od najtemeljitije prerađenih zakona u posljednje vrijeme", rekao je, piše index.

Nakon glasanja Karner je poručio: "Dugo i intenzivno smo se borili da donesemo ovaj zakon i damo policiji i obavještajnim službama suvremene ovlasti. To je nužno kako bi mogli ravnopravno djelovati protiv terorista i spriječiti napade."

TEHNOLOGIJA


SAMSUNG

Samsung ostvario pad profita od 56 posto zbog AI čipova

Samsung Electronics iz Južne Koreje saopćio je u utorak da očekuje pad operativnog profita za dru...

5 h 26 min

LINDA YACCARINO

Linda Yaccarino napušta X: Dvije godine borbe s oglašivačima, Muskom i kontroverzama

Linda Yaccarino odstupa s mjesta glavne izvršne direktorice tvrtke X, dvije godine nakon što je p...

5 h 30 min

APPLE

Apple ulazi u utrku za prava na Formulu 1

Apple je u pregovorima za kupnju prava na prijenos Formule 1 u SAD-u nakon isteka sadašnjeg ugovo...

6 h 14 min