Dnevni.ba - PRELOADER

U Bosni i Hercegovini danas Dan žalosti povodom smrti pape Franje

26 Tra 2025


U Bosni i Hercegovini danas Dan žalosti povodom smrti pape Franje
Dan žalosti

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo je na vanrednoj telefonskoj sjednici odluku kojom se subota, 26. april, proglašava Danom žalosti u Bosni i Hercegovini povodom smrti Svetog Oca Franje. 

Dan žalosti označava se obveznim isticanjem zastave Bosne i Hercegovine na zgradama institucija BiH na pola koplja, odnosno jarbola.

Preporučuje se Javnom RTV servisu Bosne i Hercegovine da svoj programski sadržaj prilagodi Danu žalosti kao i organizatorima javnih manifestacija u kojima sudjeluju savezi i udruženja BiH. 

Pogrebna misa pape Franje biće održana danas u 10 sati na Trgu Svetog Petra, čime će se označiti početak Novemdijala, drevne tradicije devetodnevne žalosti i misa za pokoj duše pokojnog pape. 

Papa Franjo će biti pokopan u rimskoj bazilici Santa Maria Maggiore. Tražio je jednostavnu grobnicu u zemlji u toj crkvi. Franjo će biti prvi papa koji će tamo biti pokopan od 17. stoljeća i prvi u više od sto godina koji će biti pokopan izvan Vatikana.

Očekuje se da će danas više stotina hiljada ljudi biti prisutno na Trgu svetog Petra u Vatikanu na sahrani pape Franje. Sahrani će prisustvovati i brojne delegacije zvaničnika stranih zemalja, među kojima će biti i bh. zvaničnici, piše Fena.

Vijesti iz svijeta


COCA-COLA, FANTA, SPRITE

Coca-Cola ostvarila snažan rast prihoda, ali je u strahu od tarifne politike

Kompanija Coca-Cola je objavila rezultate za prvi kvartal, prema kojima su njeni prihodi i profit...

1 h 42 min

MOST

Rusija i Sjeverna Koreja počele gradnju cestovnog mosta preko rijeke Tumen

Rusija i Sjeverna Koreja započele su u srijedu izgradnju cestovnog mosta koji će povezivati dvije...

2 h 28 min

DONALD TRUMP

Američki senator Graham: Molim Vatikan da razmisli o Trumpu kao Papi

Američki  senator Lindsey Graham, republikanac iz Južne Karoline, objavio je na X-u da bi Trump ...

3 h 31 min