Dnevni.ba - PRELOADER

U Crnoj Gori se obilježava Dan neovisnosti

21 Svi 2024


U Crnoj Gori se obilježava Dan neovisnosti
Crna Gora

Crnogorski predsjednik Jakov Milatović kazao je u utorak kako se Crna Gora nalazi na povijesnoj etapi od čijeg uspješnog okončanja će ovisiti kvaliteta života sadašnje i budućih generacija.

Milatović je to kazao povodom dana neovisnosti koji se danas obilježava u Crnoj Gori koja je prije osamnaest godina proglasila neovisnost na referendumu čija su pravila utvrđena u Bruxellesu.

Skupština Crne Gore ranije je usvojila Zakon o referendumu koji je usuglašen s preporukom Europske unije a za uspjeh referenduma, odnosno za izlazak iz državne zajednice sa Srbijom bilo je potrebno da ga podrži 55 posto birača.

U Crnoj Gori pravo glasa 2006. imalo je  484.718 građana, a 21. svibnja neovisnost Crne Gore podržalo je 230.661 ili 55,5 posto građana koji su izašli na referendum, dok je za ostanak glasalo 185.002 ili 44 građana.

"Osamnaest godina nakon obnove državne nezavisnosti uvjeren da smo, više nego ikada ranije, spremni i odlučni da razumijemo jedni druge i, ujedinjeni u ljubavi prema Crnoj Gori, nastavimo graditi društvo prosperiteta i jednakih šansi", napisao je Milatović na društvenoj mreži X.

Milatović je kazao kako EU nije sama po sebi cilj, već je vrijednosno opredjeljenje kojem Crna Gora pripada.

"Važnost današnjeg dana predstavlja dodatni poticaj, da u vremenu koje dolazi, svi zajedno posvećeno radimo na demokratskom razvoju Crne Gore i punopravnom članstvu u europskoj zajednici", zaključio je Milatović.

U povodu Dana neovisnosti Crne Gore središnja ceremonija bit će održana na Trgu neovisnosti u Podgorici.

Programom je planirano spuštanje padobranca s državnom zastavom na Trgu neovisnosti, uz nastup orkestra Vojske Crne Gore, prenosi Fena.

REGIJA


Majka u Zagrebu u siječnju ušla u Savu s curicom, ubila je. Tijelo nađeno u Beogradu

BEOGRADSKI Interpol obavijestio je hrvatsko Ministarstvo unutarnjih poslova da su u Savi kod Beog...

30 Tra 2025

MARTA KOS

Kos o najavi Vučića da ide u Moskvu: Biće teže da Srbija ostane na evropskom putu

Na predsedniku Srbije je odluka o odlasku u Moskvu, ali ako ode imaću mnogo teži zadatak da pomog...

30 Tra 2025

ALEKSANDAR VUČIĆ

Vučić bez očekivanja od posjete Marte Kos Beogradu

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ne očekuje ništa posebno od posjete evro...

29 Tra 2025