Dnevni.ba - PRELOADER

Virtus ne bi smio biti problem, no je li Slovan ovog puta ipak prolazan?

4 h 9 min


Virtus ne bi smio biti  problem, no je li Slovan ovog puta ipak prolazan?
Zrinjski

Opet Slovan. Četvrti put! Zrinjski kao da je pretplaćen na duele sa Slovacima, s tim da je dosad bio – pretplaćen i na ispadanje. Može li se to ove godine promijeniti? 


Izbaci li Virtus u 1. kolu kvalifikacija za Ligu prvaka, Zrinjski će u 2. kolu u Slovačku. Opet. Čak četvrti put! I opet će to biti veliki izazov. S tim da ni novi poraz u srazu sa Slovacima ne bi bio katastrofa – jer opet bi Zrinjski imao par jokera na putu do skupina, odnosno ligaške faze – prošlosezonske novotarije. No, kolike su šanse da Mostarci naprave iskorak u vidu prolaska, preskoka i te druge prepreke u Ligi prvaka? 

Šansa koju ne žele propustiti 

- Moramo biti zadovoljni kad te zapadne ekipa koja najviše priželjkuješ – igramo drugu utakmicu kući pa stvarno nije moglo bolje, komentirao je šef struke Mario Ivanković ždrijeb 1. kola kvalifikacija za Ligu prvaka, činjenicu da se s druge strane našao tim iz San Marina. 
- Par dana prije ždrijeba imao sam osjećaj da ćemo izvući baš njih, ali nećemo olako ući u taj duel - jer nam prolazak prvog pretkola donosi puno toga. Ne smijemo propustiti ovu šansu, dodao je Ivanković, akter dosad jedinog duela s timovima iz ove europske državice. 
Bilo je to 2010., s druge se strane našao Tre Penne… koji se nije dobro proveo. 
- Uvjerljivo smo tada prošli dalje, ali prošlo je otad petnaest godina – sve zemlje napreduju u nogometu i moguća su iznenađenja. Moramo biti spremni na to, iako smo favoriti u svim segmentima. 

Pet je novih imena, bit će ih još…

Da, Zrinjski mora biti spreman na sve, a to će reći da na raspolaganju mora imati i odgovarajući kadar – koji je u stanju odgovoriti na najveće izazove – najprije u Ligi prvaka. Po tom pitanju, Mostarci se već mogu pohvaliti s pet novih imena. To su iskusni Mateo Sušić, dojučerašnji Igman Englez Tyler Burey, najbolji strijelac Prve RS Milan Šikanjić te dva mladca, Ante Sušak i Mihajlo Ševa. 
- Nećemo lutati, probat ćemo ciljano dovesti igrače na još dvije-tri pozicije, nadovezao se Ivanković pa podcrtao: Treba nam širi roster, jer znamo da u Europi dođe do velike potrošnje. Možda nam je Virtus, zbog toga što bi to mogao biti lakši duel, dao više vremena u potrazi za novim igračima. 

Protiv Urartua srušena 
neugodna tradicija

Da, moguće da će Zrinjski do Slovana riješiti neke deficitarne pozicije, ojačati ih, no sve i da tako bude – u tom mogućem duelu nad Zrinjskim će se nadviti neugodna tradicija. Činjenica da Plemići dosad nikada nisu izbacili dva rivala u Ligi prvaka. U prvih sedam pokušaja, bolji od Mostaraca bili su redom: Dudelange, Slovan, Maribor, Legia, Maribor, Spartak i Šerif. A onda se 2023. s druge strane našao Urartu. Protiv kojeg nije bilo lako. Odlučili su penali, Zrinjski se praktički provukao u domaćem uzvratu u kojem su Armenci ubacili u brzinu više u odnosu na prvi susret. 
Uslijedila je prva prilika da Zrinjski izbori treću kvalifikacijsku rundu Lige prvaka – i bilo je tijesno. Opet u duelu sa Slovanom. Ne kao 2022., kada je u Bratislava odigrana ona drama produžetaka, ali nije se slovački tim mogao pohvaliti nekim do kraja iskontroliranim susretom. Četvrta sreća? 

Koliko je dobar aktualni Slovan? 

Pa, dosta će opet ovisiti o Slovacima. Koji su od zadnjeg međusobnog obračuna igrali skupine Konferencijske i ligašku fazu Lige prvaka – u kojoj su prošle sezone izgubili sve utakmice i u konačnici zauzeli 35. od 36 pozicija. S tim da su rivali bili: Celtic, Manchester City, Girona, Dinamo, Milan, Atletico Madrid, Sttutgart i Bayern. Društvo u kojem se trebalo naći, a ne nešto odigrati. 
Što se promijenilo u odnosu na tu kampanju? Pa, trener nije. Wladimir Weiss i dalje je šef struke – kao što je to bio slučaj i u dva prethodna obračuna s Mostarcima. Jasno, bilo je promjena u svlačionici pa je tako novi Marko Tolić, bivši Dinamovac, a u kadru je i bivši član Sarajeva, Alen Mustafić. Više nego iskusni Juraj Kucka (38), bivši Milanovac, više nije aktualan, ali to je bilo i za očekivati, kao što se donekle moglo očekivati i da će trenerov sin, kapetan Wladimir Weiss (35), i dalje biti tu. 

Četiri su puta vrjedniji, opet su favoriti, ali tko zna. Možda je Zrinjski zaista spreman za novi europski iskorak. 

Piše: Slaven Nikšić
desk@dnevni-list.ba

 

SPORT


ODLUČILA TEHNIKALIJA

Posušje bez doigravanja ostaje premijerligaš

Posušje će i iduće sezone igrati WWin ligu BiH. Postalo je to jasno nakon što je Drugostupanjska ...

3 h 10 min

VELEŽ

Danas prozivka: U kadru sigurno tri nova imena

Velež je prošao kroz uobičajene promjene u kadru, no one u ovom same po sebi ne mogu garan...

3 h 58 min

IZVIĐAČ

Stižu nove mlade snage

U Izviđaču dobro znaju da se trofeji neće sami obraniti. Ljubušaci su se dali u remont momčadi s ...

4 h 2 min