Dnevni.ba - PRELOADER

Vlada Federacije traži izlaz iz mogućih negativnih ekonomski posljedica zbog rata u Ukrajini

25 Velj 2022


Vlada Federacije traži izlaz iz mogućih negativnih ekonomski posljedica zbog rata u Ukrajini

Piše: Dragan Bradvica

Federalni premijer Fadil Novalić izjavio je da je Vlada Federacije za ponedjeljak zakazala tematsku sjednicu kao refleksiju na ukrajinsku krizu, koja može imati značajne negativne posljedice na ekonomske tijekove u FBiH.

- Na tematskoj sjednici prije svega bavit ćemo se mogućnošću prevladavanja ovih problema koji mogu nastati u Federaciji u skladu s našim proračunskim okvirima. U tom smislu smo pozvali ministarstva koja imaju dodir sa tim tijekovima. Prije svega Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije, Federalno ministarstvo trgovine, Federalno ministarstvo prometa i komunikacija, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da pripreme materijale jednako kao i ravnatelje najvećih kompanija koje također imaju utjecaj o ovome o čemu govorimo Elektroprivrede BiH i HZHB i drugih, rekao je Novalić.

Količine električne energije

Potvrdio je kako se na sjednici trebali donijeti zaključci koji mogu ublažiti eventualne negativne ekonomske posljedice, koje su već počele prethodnih sedmica.

- U tom smislu kao jedna od ključnih točaka sjednice bit će usvajanje proračuna FBiH nakon dugotrajne javne rasprave. Proračun kao osnovna poluga i te naše aktivnosti koja treba da prevenira u maksimalnoj mogućoj mjeri negativne posljedice će biti jedna od četiri aktivnosti koje slijede na sjednici u ponedjeljak, naglasio je Novalić.

Nermin Džindić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije, izjavio je nakon sjednice Vlade FBiH da se moraju uključiti dodatne mjere kako bi se omogućila dovoljna količina električne energije za privredu i domaćinstva. Zaključak Zastupničkog doma Parlamenta FBiH jeste da se nakon što je izvršena korekcija Zakona e električnoj energiji, resorno ministarstvo prati i izvijesti Vladu FBiH i Parlament FBiH o utjecaju navedene izmjene na poslovanje privrednih društava ili snabdjevača u FBiH.

- Napravili smo informaciju i informirali kolege u Vladi i ona će biti upućena na Zastupnički dom na davanje suglasnosti. Analiza koja je urađena pokazala je da ovo ograničenje koje je trenutno na snazi, korekcijom Zakona o električnoj energiji, nama onemogućava da imamo dovoljnu količinu električne energije za kompletnu gospodarstvo i domaćinstva što znači da moramo uključiti dodatne mjere. Jedna od dodatnih mjera jeste da se omogući putem davanja suglasnosti od strane Parlamenta upotreba dva bloka koji su već van upotrebe. To su blok 4 TE Tuzla i blok 5 TE Kakanj, navodi Džindić. Dodaje kako će nakon što Parlament da finalnu suglasnost,Elektroprivreda BiH biti u mogućnosti ponuditi svima koji traže električnu energiju dovoljnu količinu i bez ikakvih uvjetovanja.

Turski tok

Admir Andelija, ravnatelj Elektroprivrede BiH, kazao je da je od izuzetne važnosti električna energija za FBiH jer ukoliko nestane plina, alternativa je grijanje na električnu energiju.

Džindić je govoreći o snabdijevanju plinom kazao kako je dobra odluka da je FBiH prešla na turski tok, uzimajući u obzir situaciju sa Ukrajinom.

- To je povijesna odluka za FBiH, turski tok. Danas bi bio neko kriv zašto nismo potpisali taj ugovor, naglasio je Džindić. Kazao i kako neće biti poskupljenja električne energije u FBiH.

- Međutim, doći će poremećaja snabdijevanja svih drugih roba, energenata što je važno za proizvodnju u BiH. I Elektroprivreda BiH će sigurno osjetiti posljedice ovih sukoba (Rusija-Ukrajina) na način da će linije snabdijevanja repromaterijalima, rezervnim dijelovima biti puno duže, ili čak izostati, rekao je Andelija.

Očitovanje oko primjedbi Udruženja poslodavaca FBiH

Nermin Džindić je kazao da se na sjednici Vlade FBiH raspravljano o dvije stvari koje je problematiziralo Udruženje poslodavaca, a vezano je za nove ugovore koje je ponudila Elektroprivreda BiH.

'Jedna sporna točka bila je havarijska energija. Radi se o tome da je Elektroprivreda BiH u ponuđenim ugovorima predvidjela da će, u slučaju određene havarije na bilo kojem od postrojenja u elektroenergetskom sustavu, Elektroprivreda preuzeti 24 sata financiranje i opskrbu dovoljne količine energije, a nakon toga da će u slučaju 24 sata da se ne riješi problem s određenim kvarovima, Elektroprivreda morati s tržišta uzimati energiju i onda će ponuditi u istoj cijeni, kako kupi taj dan na tržištu, gospodarskom društvima koje snabdijeva', pojasnio je Džindić. Dodao je da je taj član Elektroprivreda BiH dodala zbog ograničenja u Zakonu o električnoj energiji da bi osigurala sebi sigurnost i stabilnost u poslovanju.

'Druga primjedba poslodavaca je ograničenje u količini potrošnje. Elektroprivreda je predvidjela da od 0 do 1 gigavat sat potrošnje na tržišnom modelu snabdijevanja imamo toleranciju 10 posto u toku jednog mjeseca, s tim da su kompanije dužne da do 20. u tekućem mjesecu predlože potrošnju ili naprave plan potrošnje za naredni mjesec', naveo je Džindić nakon sjednice Vlade FBiH.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

09 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

08 Srp 2025