Vlada HNŽ-a i sindikati bez dogovora o povećanju plaća zdravstvenih djelatnika

Nesuglasice se nastavljaju
Ponudili smo izjednačavanje kolektivnog ugovora izmjenom satnice na tri marke, što bi bila druga ili treća najveća satnica u FBiH, kao i ujednačavanje još nekih prava u vezi isplate regresa s drugim kolektivnim ugovorima, što je također bio jedan od njihovih zahtjeva. Nadali smo se dogovoru, ali sačekat ćemo konačan odgovor naših sindikalnih predstavnika, rekla je Buhač
Pregovarački tim Vlade Hercegovačko-neretvanske županije i čelnici sindikalnih organizacija zdravstvenih djelatnika u ovoj županiji održali su novi sastanak na kojem nije postignut dogovor o povećanju plaća zdravstvenih djelatnika.
Predsjednica Vlade HNŽ Marija Buhač kazala je kako se pregovarački tim Vlade, nudeći najbolje što može i ima u ovom trenutku, nadao dogovoru i međusobnom razumijevanju, ali da ipak nisu uspjeli naći zajednički jezik.
- Ponudili smo izjednačavanje kolektivnog ugovora izmjenom satnice na tri marke, što bi bila druga ili treća najveća satnica u FBiH, kao i ujednačavanje još nekih prava u vezi isplate regresa s drugim kolektivnim ugovorima, što je također bio jedan od njihovih zahtjeva. Nadali smo se dogovoru, ali sačekat ćemo konačan odgovor naših sindikalnih predstavnika, rekla je Buhač. Istaknula je kako je nova vlada po preuzimanju mandata potpisala kolektivni ugovor upravo sa sindikatom zdravstva.
- To je bilo povećanje od deset posto koje se počelo primjenjivati odmah, te deset posto koje se počelo primjenjivati tek od početka ove godine i to su, ako se ne varam, sredstva od 18 milijuna maraka koja smo osigurali u okviru Financijskog plana prije svega ZZO HNŽ-a za isplatu tih plaća, kazala je. Dodala je kako se slaže s predstavnicima sindikata da su plaće niske, ali je poručila kako je Vlada 'odgovorni za cjelokupan sustav' .
Buhač se nada su sindikalni predstavnici razumjeli kontekst cjelokupne situacije u kojoj se zdravstvo nalazi.
- Ponavljam, oni imaju najveće koeficijente i imaju drugu ili treću najveću satnicu u FBiH. Nominalno to povećanje koje im je ponuđeno nije veliko, ali rekla bih da u samom kontekstu u ovom trenutku povećanje ne može biti veće od toga. Naravno da osluškujemo sve promjene koje se događaju vezano i za zakonske propise i naplatu naših prihoda, i da ćemo zdravstvenim ustanovama na raspolaganje staviti sve ono što bude moguće. Nažalost, stvoriti obaveze većom mogućnosti u ovako krhkom zdravstvenom sustavu i ustanovama kakve mi danas imamo je nemoguće i nerealno očekivati - kazala je predsjednica županijske vlade.
Zdravstvo na granici mogućeg
Ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a Milenko Bevanda istaknuo je kako zdravstvo u ovoj županiji funkcionira 'na granici mogućeg'.
- To je ono što smo prezentirali danas (petak, op.a), ali nismo naišli na potpuno razumijevanje sindikata. Ovdje je lažno prikazivano da je satnica 2,45 maraka, ali ako uzmemo u obzir onaj posljednji dodatak od 20 posto koji smo dali u zadnjem kolektivnom ugovoru onda ta satnica nije bila 2,45. Danas smo pokušali iznaći rješenje i ponuditi satnicu od tri marke, a oni traže povećanje između 12 i 35 posto, ovisno o kategoriji. To je nama u ovom trenutku nemoguće poštovati, istaknuo je Bevanda.
Dodao je kako su plaće niske u svim segmentima bh. društva.
- Međutim, ako stremimo jednom cilju, a to je da naši pacijenti budu zadovoljni, onda moramo sagledavati cjelokupnu situaciju, a ne se parcijalno odnositi prema financijskim mogućnostima Zavoda i županije. Mislim da će se nakon ovog sastanka ipak razumnije ući u analizu i nastaviti pregovore u smislu da dođemo do konačnog rješenja. Ne smijemo sasjeći granu na kojoj svi zajedno sjedimo, a mislim da svi znamo u kojim uvjetima posluje naše zdravstvo i kakvo je ono u ovom trenutku. Kao ministar mogu reći da je sigurno izraziti nesrazmjer onoga što zdravstvo pruža i onoga u kojem smislu financijski posluje, ustvrdio je Bevanda.
Županijski ministar financija Adil Šuta navodi kako Vlada HNŽ-a u kontinuitetu nastavlja izdvajati dodatna financijska sredstva kako bi održala zdravstveni sistem.
- Izdvajamo za bolnice osam milijuna, a za domove zdravlja četiri milijuna maraka direktno, kontinuirano nabavljamo vozila hitne pomoći i također izdvajamo sredstva u milijunskim iznosima za samu opremu koja se kupuje za bolnice, tako da financiramo veliki broj dugogodišnjih kredita kako bi naše bolnice imale adekvatnu opremu, poručuje je Šuta.
Sindikati nezadovoljni, priprema se štrajk
S druge strane, predstavnici sindikata bili su vidno nezadovoljni sastankom.
- Sindikat je tražio povećanje koeficijenata za 0.5 posto, međutim Vlada u ovom trenutku nama nije ponudila nikakvo povećanje koeficijenta, znači u potpunosti je odbila prijedlog našeg aneksa kolektivnog ugovora i iz tog razloga sindikat vrši završne pripreme za organiziranje generalnog štrajka, a također najavljujemo veliki protestni skup za utorak u 11 sati ispred zgrade Vlade HNŽ-a kako bismo im pokazali što mislimo o njihovom dosadašnjem ponašanju prema zdravstvenim radnicima u ovoj županiji, ističe predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika HNŽ-a Dalibor Vuković Vuković.
Vlada se, kako kaže, igra riječima i uopće nije razmatrala aneks kolektivnog ugovora predložen od sindikalnih organizacija zdravstvenih djelatnika HNŽ-a.
- Posebno odgovornim smatramo premijerku, resornog ministra zdravstva i ministra financija koji su u ovom trenutku najodgovorniji za sve posljedice koje će neminovni generalni štrajk uzrokovati. Imamo još vrlo malo vremena za bilo kakav dogovor. Sindikat je spreman svake sekunde doći i potpisati aneks, a na Vladi je hoće li udovoljiti zdravstvenim radnicima i dogovoriti i potpisati kolektivni ugovor, stava je Vuković.
Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB-a Mostar Ivica Anić kazao je kako Vlada nikada nema novca kad su u pitanju zdravstveni radnici.
- Ovo nije prvi put da Vlada tako izjavljuje, kada smo mi u pitanju nikada nema novca. Izbačeni smo iz zgrade Vlade kao zadnje smeće, doslovno otvorili vrata i istjerali nas, a također želim naglasiti arogantan pristup na današnjem sastanku prema sindikatima, posebno premijerke, ministra financija i ministra zdravstva, takav ton razgovora mislim da je i više nego sramotan. Pričaju da nam nude satnicu od tri marke, ali sigurno nisu rekli da nam žele ukinuti 20 posto na plaću, a trenutno naša satnica s tih 20 posto već sada iznosi negdje oko 2,90 maraka, istaknuo je Anić. Po njegovim riječima, predstavnici Vlade HNŽ-a ne želi pričati o konkretnim brojka jer je njihova ponuda, zapravo, povećanje plaće od nekih 30 maraka.
- Kad izračunate koliko su dali drugom sindikatu (sindikat doktora i stomatologa, op.a.) u odnosu na ono što nude nama, to ispadne da dobivamo između 12 i 15 puta manje i zaista veliko hvala Vladi kako se ophode prema "herojima u bijelom". Ako vam jedna medicinska sestra i zdravstveni radnici vrijede 20-30 maraka, zaista vam hvala. Ovo je bio prvi ispit ove vlade prema zdravstvenim radnicima i ova vlada je pala na tom ispitu, smatra Anić.
Predsjednik Sindikata Kantonalne bolnice 'Dr. Safet Mujić' Mostar Ismet Kodro naglasio je kako se iza ponude Vlade HNŽ-a krije 'jedno veliko ništa'.
- Ovo je prvi put da Vlada pokušava sindikatima uskratiti nešto što je već ugrađeno u kolektivni ugovor. Mi smo ovdje došli za povećanje prava zdravstvenih zaposlenika, međutim Vlada nam nešto nudi, a s druge strane da nam se ukinu određena prava. Nitko nije sretan zbog štrajka, a sva odgovornost štrajka i posljedica koje on može izazvati za korisnike naših usluga je na Vladi HNŽ-a, zaključuje Kodro.