Dnevni.ba - PRELOADER

Wall Street u plusu: Nvidia i Oracle Corporation predvode rast

4 h 32 min


Wall Street u plusu: Nvidia i Oracle Corporation predvode rast
Wall Street

Američke dionice porasle su u srijedu, potaknute snažnim rastom tehnološkog sektora, dok su ulagači nastavili graditi dobitke iz prethodne trgovinske sesije.

Indeks S&P 500 ojačao je 0,8 posto, Nasdaq Composite porastao je 1,3 posto, a Dow Jones Industrial Average dobio je 307,77 bodova, odnosno 0,6 posto.

Fokus na rezultate Nvidije i AI ulaganja
Dionice Nvidije porasle su više od jedan posto uoči objave kvartalnih rezultata, zakazane nakon zatvaranja burze, zajedno s izvješćima kompanija Salesforce i Snowflake Inc.. Izvješće dolazi u trenutku kada investitori preispituju visoke valuacije tehnoloških dionica te sve veća kapitalna ulaganja hiperskalera u umjetnu inteligenciju.

Ulrike Hoffmann-Burchardi iz UBS istaknula je kako će održivost tržišnog optimizma uvelike ovisiti o zaradi Nvidije. Tržišta, naime, očekuju prihode iznad konsenzusnih procjena, uz snažan rast prodaje.

Michael Rosen iz Angeles Investment Advisors upozorio je da se ne isplati kladiti protiv izvršnog direktora Nvidije, Jensen Huang, dodajući da aktualni četverodnevni niz rasta dionica za dio ulagača može predstavljati priliku za realizaciju dobiti.

Softverski sektor nastavlja oporavak
Dionice Oraclea skočile su tri posto nakon što je Oppenheimer podigao preporuku, ocijenivši omjer rizika i prinosa povoljnim nakon nedavnog pada cijene.

Rast se proširio i na širi softverski sektor. Fond iShares Expanded Tech-Software Sector ETF (IGV), koji je u prethodnoj sesiji porastao dva posto, dodao je još dva posto. Među dobitnicima su bile dionice Palantir Technologies i Microsoft, dok je Workday Inc. pao nakon slabije prognoze prihoda.

Rosen smatra da su zabrinutosti vezane uz sektor softvera i umjetne inteligencije donekle pretjerane te da tržište postaje selektivnije, usmjeravajući kapital prema kompanijama za koje procjenjuje da su dugoročno bolje pozicionirane, piše financa.

Biznis


INFLACIJA

Godišnja inflacija u eurozoni pala na 1,7 posto

Godišnja stopa inflacije u eurozoni u januaru 2026. godine iznosila je 1,7 posto, što je pad u od...

3 h 35 min

NVIDIA

Nvidia nadmašila očekivanja: Prihodi porasli 73 posto

Američki proizvođač čipova Nvidia, sa sjedištem u Kaliforniji, zabilježio je snažan rast prihoda ...

4 h 25 min

Cijene nafte ispod 71 dolara: tržište između diplomacije i vojne sile

Cijene nafte zadržale su se u srijedu na međunarodnim tržištima ispod 71 dolara po barelu, dok ul...

4 h 34 min