Zrinjski: Je li vrijeme za šaltanje fokusa?

11 Stu 2023


Zrinjski: Je li vrijeme za šaltanje fokusa?

Nije to bila utakmica koja se odvila po planu, kao što brojne i ne budu. Ali moglo bi biti da je poraz kod Legije 0:2 svejedno bilo nešto što je Zrinjskom bilo itekako od koristi – kao jasan znak za prešaltavanje, prebacivanje fokusa.

Zrinjski do kraja godine ima odigrati još šest prvenstvenih utakmica, a između njih će se ugurati još dva duela u skupini E Konferencijske lige.Gostovanje AZ-u i domaći duel protiv Aston Ville. Nema sumnje da će same preostale prvenstvene utakmice učiniti svoje po pitanju potrošnje, da preostalih 180 europskih minuta neće pomoći… što nas dovodi do pitanja: je li vrijeme da Zrinjski malčice 'ohladi' s Europom? Ne da u ta zadnja dva kola odigra nonšalantno, nego da fokus ipak već sada prebaci na prvenstvo… prvenstvo koje, kako to reče šef struke Krunoslav Rendulić, donosi Europu.

Jer trenutno je stanje u skupini E Konferencijske lige, nakon poraza u Varšavi 0:2, takvo da su šanse za prolaz dalje u nokaut fazu mizerne, gotovo nepostojeće. Nije da je Zrinjskom prolaz dalje bio jasno određen cilj, Zrinjski je svoje već napravio, ali eto – usput se ukazala ta šansa koja je sada iščezla. I koja sada jasno pokazuje put dalje ove sezone…

Manjak euro-iskustva

- Legija je bila bolja, konstatirao je Krunoslav Rendulić nakon ne tako loše partije od strane njegove momčadi, ali ipak vrlo usmjerenog duela.

- Jako smo dobro ušli u utakmicu, radili pritisak, ali iz prvog smo šuta primili gol koji je usmjerio utakmicu i stavio nas pod dodatni pritisak. Nažalost, do kraja poluvremenu napravili smo još jednu grešku. Mogli smo i više stradati, ali imali smo i imi situacije koje smo mogli bolje riješiti, dodao je šef Plemstva koji je razlog poraza pronašao – prije svega u kvaliteti i europskom iskustvu rivala.

- Legija svaku grešku koristi, jednim dijelom – pokazali smo manjak iskustva u Europi, rekao je, usput se našališvi s jednim od novinara koji ga je u Leginijoj press Sali upitao 'zašto kod 0:2 za Legiju, 60 minuta prije kraja, nije nešto pokušao izmisliti?'

- Mogao sam izmisliti Ronalda iz najboljih dana, kontrirao je Vinkovčanin.

Boljka koja se ponavlja  

Da, Ronaldo bi dobro došao Zrinjskom u Europi, posebno u ovakvoj skupini… pa i ovaj današnji, saudijski. Ali još nešto nedostaje Plemićima, a nije tako nedokučivo – bolja reakcija kod defanzivnog skoka. Boljka koja se ponavlja, detalj koji smo u Varšavi detektirali u dva navrata – kod oba gola Poljaka!

- Prvi gol - na prvu loptu smo se i obranili, ali nakon toga je uslijedio neobranjiv šut. Više je to bilo do kvalitete Legije…, ocijenio je pa pojasnio zašto je opet, nakon Birminghama, krenuo s trojicom otraga, s trojicom stopera…

- Očekivali smo ofenzivu Legiju, napadački skok i puno ubačaja. S još jedenim stoperom htjeli smo pojačati defanzivni skok, u nekoj organizaciji igre odmaknuti ih od našeg gola.
Da, Rendulić je htio, i Zrinjski htio – ali uz sve napore ipak nije išlo.

Krupni kadar – ipak zadovoljavajući

Ono što možda nije očito na prvu, Zrinjski je dosegnuo limit u ovom trenutku - počeo se osjećati i umor koji sve češće vodi do grešaka… a greške vode do ovakvih poraza koje u ranijoj fazi natjecanja po skupinama nismo viđali. Pa ipak, to nije razlog za potpuno nezadovoljstvo. Naprotiv. Kompletna slika, krupni kadar Zrinjskog u povijesnom prvom anstupu nekog bh. kluba u EUFA-inim skupinama – ostavlja dobar dojam.

- Predstavili se u izuzetno dobrom svjetlu, sa svima bili konkurentni… ovog puta to je bilo dobro. Svi su nas počeli respektirati, a u početku nisu znali ni tko smo. Drago mi je da su nas upoznali, ocijenio je Rendulić ističući da su sve prognoze najavljivale da Zrinjski neće uzeti ni bod.

Svi dobro znamo da je Zrinjski već uzeo tri, sve u onoj prvoj opjevanoj utakmici s AZ-om, ali i to da su uz velike napore Plemići iz tri susreta koja su uslijedila u skupini izvukli tri poraza. Da su naletjeli na zid. A treba odraditi još ta dva duela koja će sigurno omesti prvenstvenu kampanju.

Slijedi Velež…

- Legija je bila fizički izuzetno zahtjevna. Idemo se odmorit do ponedjeljka, kada nas čeka gradski derbi. Specifičan, uvijek teška utakmica. Ovog puta na gostujućem terenu. Ali na nama je da pružimo sve i pobijedimo.

Rendulić je ove riječi izgovorio netom nakon poraza u Varšavi, glavom još daleko, predaleko od naših travnjaka, od Premijer lige. No, čim je sletio u Mostar, vjerujemo da mu je taj osjećaj postao bliži stvarnosti, da mu je jasnije sinulo da će imati vrlo, vrlo malo vremena za Mostarski derbi, nakon kojeg će doći odmor, reprezentativna pauza. Ali nakon nje će doći i zaostali susret sa Širokim iz prvog prvenstvenog kruga, gostovanja GOŠK-u, AZ-u u Alkmaaru, Zvijezdi, opet Širokom i onda, za kraj jeseni – vezani domaći dueli s Aston Villom i Sarajevom.

U kojoj će mjeri Zrinjski već biti potrošen do Sarajeva, možemo samo pretpostaviti… kao i to kako će tada kotirati na daleko važnijoj tabeli, onoj premijerligaškoj. Ono što već znamo je da bi struka to na neki način trebala predvidjeti, isplanirati. I odlučiti se – ili za pristup 'igraj srcem, igraj do kraja' u Europi ili za lagano prešaltavanje, prebacivanje fokusa na prvenstvo. Za što se god Rendulić i suradnici odluče, vjerojatno će se to ogledati u sitnim, suptilnim razlikama u izvedbama Plemstva, jer ne se može baš nonšalantno izići na megdan Aston Villi. Ali te suptilne razlike, možda manje opterećivanje glavnih igrača u Europi, mogle bi napraviti razliku u prvenstvu…


Piše: Slaven Nikšić
desk@dnevni-list.ba

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

12 Stu 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

10 Stu 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

07 Stu 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.