Dnevni.ba - PRELOADER

Američke carine zaustavile oporavak kineske industrije

5 h 10 min


Američke carine zaustavile oporavak kineske industrije
SAD & Kina

Kineska industrijska aktivnost u travnju je zabilježila najveći pad u posljednjih 16 mjeseci, pokazuju rezultati najnovije ankete. Takav razvoj događaja dodatno povećava pritisak na vlasti da pojačaju državne poticaje kako bi stabilizirale gospodarstvo.

Američke carine ruše povjerenje i zaustavljaju krhki oporavak kineske industrije
Pad dolazi u trenutku kada prijetnja novih američkih carina narušava nedavno započeti oporavak industrije, koji je trajao svega dva mjeseca. Suprotno tvrdnjama kineskih dužnosnika, podaci sugeriraju da domaća potražnja ostaje slaba, dok se izvoznici suočavaju s izazovima na globalnim tržištima.

Mnogi proizvođači su pokušali ubrzati izvoz prije nego što carine stupe na snagu početkom svibnja, ali bez većeg učinka. Ova taktika je izgubila smisao kako se približava primjena carina, što dodatno povećava pritisak na ekonomsku politiku Pekinga.

Prema podacima kineskog državnog zavoda za statistiku, PMI indeks za travanj pao je na 49,0 bodova, dok je u ožujku iznosio 50,5. Ta vrijednost je najniža još od prosinca 2023. godine i znatno ispod očekivanja analitičara, koji su predviđali 49,8 bodova. Neproizvodni PMI, koji obuhvaća uslužni sektor i građevinarstvo, također je zabilježio pad – s 50,8 na 50,4 boda.

Slaba domaća potražnja i nove carine produbljuju gospodarske izazove Kine
Analitičari upozoravaju da podaci možda odražavaju pretjerano pesimistično raspoloženje, ali i dalje ukazuju na stvarne probleme. Zichun Huang iz kompanije Capital Economics ističe da će kinesko gospodarstvo ove godine vjerojatno rasti tek oko 3,5 posto.

Huang navodi da su ispitanici vjerojatno precijenili utjecaj carina, ali i da su nove izvozne narudžbe pale na najnižu razinu još od travnja 2012. godine, isključujući razdoblje pandemije. Odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju carina od 145 posto na kinesku robu dodatno je pogoršala ionako osjetljivo stanje kineske ekonomije.

Zemlja se već neko vrijeme suočava s deflacijskim pritiscima, slabim rastom prihoda i produljenom krizom u sektoru nekretnina. Nakon pandemije, oporavak se oslanjao gotovo isključivo na izvoz, a tek je krajem prošle godine počelo poticanje domaće potrošnje.

Peking ubrzava poticaje dok slab jen i pad narudžbi produbljuju zabrinutost
Zhao Qinghe iz kineskog statističkog ureda smatra da je glavni uzrok pada vanjski šok, prema bilješci koja je objavljena uz izvještaj. U zasebnom istraživanju privatnog sektora, objavljenom istog dana, zabilježen je značajan pad izvoznih narudžbi i proizvodne aktivnosti.

Nakon objave ovih podataka, kineski juan oslabio je u odnosu na dolar, što dodatno odražava zabrinutost investitora za buduće gospodarske izglede. Kina dosad nije pokazala interes za nove pregovore s Washingtonom, već umjesto toga ubrzava primjenu fiskalnih mjera.

Kako prenose Financije, kineske vlasti su odlučile aktivirati dodatne državne poticaje kako bi kompenzirale gubitke od pada izvoza. Peking pritom računa da će Sjedinjene Američke Države napraviti prvi potez prema deeskalaciji trgovinskog sukoba.

Wang Qing iz tvrtke Oriental Jincheng očekuje da će PMI ostati ispod 50 bodova i u svibnju, ali uz mogući blagi oporavak. Smatra da će biti potrebna daljnja snižavanja kamatnih stopa, kao i olakšavanje uvjeta za komercijalne banke.

Potpredsjednik državnog tijela za planiranje gospodarstva izjavio je da će NDRC predstaviti nove mjere tijekom drugog tromjesečja, usklađene s trenutačnim uvjetima. Ta najava dolazi nakon što je politbiro Komunističke partije obećao podršku najugroženijim sektorima pogođenima carinama.

Stručnjaci se slažu da bi novi trgovinski rat sa SAD-om mogao znatno usporiti kineski gospodarski rast. Iako dužnosnici poput Zhao Chenxina i dalje tvrde da će Kina ostvariti ciljanih 5 posto rasta u 2025., globalne institucije imaju drugačije procjene.

Međunarodni monetarni fond, kao i banke Goldman Sachs i UBS, nedavno su revidirali svoje prognoze za kineski rast prema dolje. Sve analize ukazuju na to da bi utjecaj američkih carina mogao ostaviti dugotrajnije posljedice na kinesku ekonomiju, piše financa.

Biznis


BITCOIN

Rudarenje bitcoina više nije profitabilno, što donosi budućnost

Rudarenje bitcoina, nekada unosan posao stvaranja novih novčića i validacije transakcija, prolazi...

5 h 50 min

COCA-COLA, FANTA, SPRITE

Coca-Cola ostvarila snažan rast prihoda, ali je u strahu od tarifne politike

Kompanija Coca-Cola je objavila rezultate za prvi kvartal, prema kojima su njeni prihodi i profit...

30 Tra 2025

NEUM

Neum bilježi odličnu predsezonu, najave za ljeto optimistične

Neumski hoteli gotovo su u potpunosti popunjeni za 1. svibnja, a odličan booking i najave daju na...

30 Tra 2025