Dnevni.ba - PRELOADER

Blokada ceste u Jablanici u znak sjećanja na poginule u poplavama

01 Pro 2024


Blokada ceste u Jablanici u znak sjećanja na poginule u poplavama

Glavnu magistralnu cestu od mora prema Sarajevu kod Donje Jablanice u podne, 1. prosinca, građani su blokirali na 19 minuta u znak sjećanja na isto toliko poginulih osoba koje su stradale tokom poplava u oktobru u tom naselju na jugu Bosne i Hercegovine, piše RSE.

Sedam dana od posljednjih protesta, mještani Jablanice ponovo su iskazali nezadovoljstvo odnosom vlasti, jer ne znaju šta će biti sa obnovom imovine ni dva mjeseca od poplava.

Pročitali su zahtjeve kojim traže procjenu sigurnosne situacije, odnosno da li je moguće ponovo pokretanje kamenja iz kamenoloma koji je bio glavni uzrok stradanja imovine i građana.

"Tražimo odgovore hoćemo li se uopšte moći vratiti u naše domove", jedna je od poruka sa skupa.

Mještani traže od vlasti da im konačno kaže koji će biti način rješavanja stambenih pitanja za osobe čija imovina je oštećena, te rješavanje problema još neodvezenog otpada.

Prethodni prosvjedi mještana su održani 24. studenog, a tri dana ranije u Jablanici su protestvovali, uz mještane i radnici preduzeća čije je poslovanje ugroženo zbog prekida željezničkog prometa kroz to naselje, koje spaja sjever i jug zemlje, prema luci Ploče u Hrvatskoj.

Radovi na obnovi pruge započeli su 30. studenog.

U poplavama i klizištima koja su pogodila Hercegovinu i centralni deo Bosne i Hercegovine 4. listopada, poginulo je ukupno 27 osoba, a ukupna šteta iznosi 270 milijuna maraka (oko 138,5 milijuna eura).

Hercegovina


Pokrenut projekt „Mali čuvari hrvatske riječi i tradicije“ – više od 500 djece uključeno u očuvanje jezika i baštine

U vremenu ubrzanih društvenih promjena, globalizacije i migracija, očuvanje jezika i kultu...

9 h 35 min

ZAPADNOHERCEGOVAČKA ŽUPANIJA (ZHŽ)

Pedeset i tri liječnika uručila otkaze nakon što Vlada nije udovoljila zahtjevu sindikata

Nakon što županijska Vlada nije prihvatila njihove zahtjeve usmjerene ka unaprjeđenju radn...

27 Velj 2026

Tko je krao parfeme po Mostaru?

MOSTAR - Policijski službenici Policijske uprave Mostar, Odjela kriminalističke policije, rasvije...

27 Velj 2026