Dnevni.ba - PRELOADER

Borrell osudio izraelski napad na "sigurnu zonu" u Pojasu Gaze: Civili moraju biti zaštićeni

10 Ruj 2024


Borrell osudio izraelski napad na "sigurnu zonu" u Pojasu Gaze: Civili moraju biti zaštićeni
Josep Borrell

Komesar Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell snažno je osudio smrtonosni izraelski zračni napad na proglašenu "humanitarnu sigurnu zonu" u Khan Younisu na jugu Pojasa Gaze i pozvao na procesuiranje odgovornih.

"Ratni zakoni se moraju poštovati, civili moraju biti zaštićeni i odgovornost osigurana. Ne možemo normalizirati humanitarnu katastrofu u Gazi", poručio je Borrell u objavi na društvenoj mreži X.

Najmanje 40 ljudi je ubijeno, a desetine povrijeđeno u jutrošnjim izraelskim zračnim napadima na šatorski kamp u Khan Younisu u oblasti Al-Mawasi, koju je Izrael označio kao "humanitarnu sigurnu zonu" za raseljene civile u Pojasu Gaze, javlja Anadolija. 

Služba civilne zaštite u Pojasu Gaze saopćila je da su izraelski projektili zapalili izbjegličke šatore i izazvali kratere duboke čak devet metara.

Izrael je nastavio ofanzivu na Pojas Gaze uprkos rezoluciji Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija koja zahtijeva hitan prekid vatre.

U izraelskim napadima u Pojasu Gaze od 7. oktobra ubijeno je više od 41.000 Palestinaca, uglavnom žena i djece, a gotovo 95.000 je povrijeđeno.

Kontinuirana blokada enklave dovela je do ozbiljne nestašice hrane, čiste vode i lijekova, a veći dio regije je u ruševinama. Izrael se suočava sa optužbama za genocid zbog svojih napada u Gazi pred Međunarodnim sudom pravde.

Vijesti iz svijeta


Zapošljavanje u SAD-u na najnižoj razini od 2009. godine

PREMA dvama odvojenim izvješćima o tržištu rada objavljenima danas, stopa nezaposle...

2 h 42 min

Donald Trump odbio izdati vize iranskoj delegaciji za ždrijeb SP-a 2026. godine

Vlasti SAD-a odbile su izdati vize predsjedniku Iranskog nogometnog saveza Mehdiju Taju, izbornik...

3 h 10 min

Premijer Grenlanda: Zbog Trumpovih pretenzija želimo se približiti EU-u

U SVJETLU teritorijalnih pretenzija američkog predsjednika Donalda Trumpa, Grenland se želi pribl...

3 h 24 min