Dnevni.ba - PRELOADER

Bošnjak: Otvorili smo vrata Eurotransplanta, sada je vrijeme za zajednički iskorak

6 h 3 min


Bošnjak: Otvorili smo vrata Eurotransplanta, sada je vrijeme za zajednički iskorak
Ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak

Bosna i Hercegovina napravila je prvi konkretan korak prema priključenju Eurotransplantu, jednoj od najvažnijih međunarodnih mreža za razmjenu i raspodjelu organa, koja godišnje koordinira više od sedam tisuća transplantacija unutar područja koje obuhvaća oko 138 milijuna stanovnika i 79 transplantacijskih centara. 

Ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak potvrdila je kako je početkom 2024. godine, uz pozitivna mišljenja nadležnih entitetskih ministarstava zdravstva, Ministarstvo službeno uputilo pismo namjere Eurotransplantu. Time je Bosna i Hercegovina nakon gotovo 14 godina zastoja započela proceduru pridruživanja ovoj važnoj mreži.

- Na ovaj način službeno smo započeli proceduru pridruživanja i tako otkočili dugogodišnji zastoj, te postavili jasne temelje za daljnji rad, izjavila je Bošnjak u razgovoru za Fenu, podsjetivši da BiH, unatoč ranijim pokušajima, nije uspjela institucionalno održati kontinuitet u ovom procesu.

- Nažalost, BiH se ovim pitanjem nije sustavno bavila 14 godina. Naime, iako je još 2010. godine postojala radna skupina za pripremu članstva, nakon toga nije bilo ni političke volje niti ozbiljne institucionalne inicijative za pokretanje procesa. To smo, na svu sreću, uspjeli promijeniti, pojasnila je.

Zakonodavne prepreke i manjak donora

Reakcija Eurotransplanta na pismo namjere bila je, prema riječima ministrice, vrlo pozitivna i ohrabrujuća. Nakon tog koraka, BiH je dva puta bila pozvana na sastanke u Nizozemskoj, što potvrđuje ozbiljnost kojom je Eurotransplant pristupio kandidaturi. Ministrica ističe i da je BiH po prvi put sudjelovala na godišnjoj skupštini Eurotransplanta, gdje je i službeno predstavljena kao potencijalna članica, što ocjenjuje kao značajan pomak. Važno je napomenuti da od 2013., kada je Mađarska postala članica, Eurotransplant nije primio nijednu novu državu, što čini bosanskohercegovački napredak posebno važnim.

- Dakle, sama činjenica da je BiH ušla u proceduru razgovora i razmatranja kandidature, uzimajući u obzir kompleksnu političku i zdravstvenu strukturu u zemlji, veliki je iskorak - naglasila je Bošnjak, dodavši da je cilj napraviti novi iskorak koji će biti na dobrobit cijele BiH. S obzirom na visoke standarde koje ova međunarodna mreža zahtijeva, ministrica Bošnjak naglašava da je riječ o veoma zahtjevnom procesu, napominjući da put do punopravnog članstva nije jednostavan, lagan, već naprotiv veoma zahtjevan. Prva velika prepreka je neujednačen zakonodavni okvir. BiH ima dva zakonska sustava, jedan u Federaciji, drugi u Republici Srpskoj koji se razlikuju u modelima pristanka na darivanje organa, kao i u drugim procedurama vezanim za transplantaciju organa i tkiva. Ove razlike potrebno je uskladiti prema standardima Europske unije, konkretno Direktivi 2010/53/EU i SoHo regulativi. U tom smjeru je već poduzet korak. Naime, revizija zakonodavstva provedena je u zasebnoj TAIEX misiji, a rezultati su, kako ministrica kaže, trenutno u završnoj obradi i uskoro će biti dostavljeni nadležnim zdravstvenim vlastima u Bosni i Hercegovini.

Drugi, i po mišljenju ministrice najvažniji aspekt, jest broj darivatelja organa. Prag koji Eurotransplant postavlja iznosi najmanje deset donora na milijun stanovnika, dok BiH značajno zaostaje za tim standardom.

- U prošloj godini imali smo ukupno šest donora, ali su svi donori osigurani u Kantonalnoj bolnici Zenica zahvaljujući angažmanu koordinatorice dr. Senade Čaušević, dok u drugim bolnicama nije bilo donora, navodi Bošnjak. Ministrica smatra da to pitanje zahtijeva dublju analizu te ističe kako cijelo društvo mora učiniti mnogo više kako bi se svaki potencijalni donor osvijestio o tome koliko je doniranje važno, humano i plemenito.

- Upravo je jedna od važnih preporuka eksperata Europske delegacije da se provede analiza za sve preminule pacijente u prethodnoj godini s dijagnozama poput traume glave, moždanog udara, tumora ili infekcija mozga, kako bi se utvrdilo u koliko slučajeva je dijagnosticirana moždana smrt i je li bolnički koordinator bio uključen. Ovakva analiza bi otkrila stvarni potencijal za doniranje i ukazala na eventualne propuste u procesu prepoznavanja i prijavljivanja potencijalnih donora, kazala je. Drugim riječima, uz podizanje svijesti javnosti o doniranju, na čemu treba raditi svakodnevno, jako je važno i pravovremeno prepoznavanje potencijalnih donora. Naravno, kako ističe Bošnjak, posebna se pozornost mora obratiti i dijalogu s obiteljima, uzimajući u obzir kulturološki i vjerski kontekst u BiH.

- Preporuke uključuju i izradu bolničkih organizacijskih shema, dostupnost stručnjaka 24/7, edukaciju medicinskog osoblja, razvoj IT sustava za alokaciju organa, te pokretanje nacionalnih kampanja i obrazovanja kroz škole. Sve ove mjere ključne su za izgradnju sustava koji spašava živote, istaknula je ona.

Premalo se govori i malo zna

Na pitanje hoće li BiH uspjeti ispuniti sve uvjete koje Eurotransplant zahtijeva, ministrica Bošnjak izražava snažan optimizam, ali i jasno upozorava da uspjeh ovisi o zajedničkom angažmanu svih uključenih.

- Iskreno se nadam i svim srcem želim da uspijemo u ovom procesu. Osobno sam u potpunosti usredotočena na taj cilj, a i moji suradnici dijele istu odlučnost i predanost da to zajednički ostvarimo. Ovaj proces zavisi od svih nas. Pokazali smo da znamo, možemo i želimo, ali to mora biti zajednički napor kako bi se u konačnici postigao cilj, ustvrdila je. Naglašava da je za uspjeh ključno postojanje političke volje, institucionalne suradnje i tehničke predanosti na svim razinama. Preporuke koje su pristigle kroz prethodne evaluacije, kako kaže, već su u postupku razmatranja, a uz nastavak koordinacije i podrške svih partnera vjeruje da će BiH ispuniti potrebne uvjete za članstvo. Ministrica upozorava da transplantacijska medicina ne počiva samo na zakonima i stručnosti. 

- Transplantacijska medicina ne ovisi samo o stručnjacima i zakonima, ona počiva na humanosti i altruizmu svakog pojedinca, kaže ističući važnost entuzijazma stručnjaka, ali i šire javne podrške bez koje transplantacije nisu moguće.

- Bez javne podrške i spremnosti na darivanje nema transplantacije. Zato je važno da svi razumijemo svoju ulogu u ovom procesu. Tu je velika i uloga medija da približimo javnosti i svakom pojedincu koliko je važno ovo što radimo, smatra ona.

Ministrica napominje da se o darivanju organa u Bosni i Hercegovini još uvijek premalo govori i jako malo zna.

- Iz vlastitog iskustva mogu reći da sam bila iskreno iznenađena kada sam, kroz razgovore s ljudima, uvidjela koliko je prisutno nepovjerenje, pa čak i strah. Neki vjeruju u mitove poput onoga da bi im život mogao biti ugrožen samo zato što posjeduju donorsku karticu, što je naravno potpuno netočno, podvukla je. 

BIH


KJKP "RAD"

U Sarajevu velika akcija čišćenja nakon pojave leptospiroze, učestvuje 120 radnika i brojna vozila

Nakon što su zabilježeni slučajevi leptospiroze na području Kantona Sarajevo, preduzeće KJ...

33 min

BPK

Potpisan novi Kolektivni ugovor za oblast srednjeg obrazovanja u BPK Goražde

Ministrica za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport BPK Adisa Alikadić-Herić i predsjednica ...

53 min

ZZJZKS

Građanima upućen apel da ostanu smireni, poduzimaju se mjere, zaraza nije iz vode

Nakon porasta broja slučajeva leptospiroze u nekoliko sarajevskih naselja,  Zavod za javno z...

1 h 34 min