Dnevni.ba - PRELOADER

Brutalno pretučen bivši gruzijski premijer: Pretukli su ga vladajući

15 Sij 2025


Brutalno pretučen bivši gruzijski premijer: Pretukli su ga vladajući
Giorgi Gaharia

Giorgi Gaharia, bivši premijer Gruzije koji sada vodi jednu od glavnih oporbenih skupina u zemlji, hospitaliziran je nakon što je teško pretučen kasno u utorak, rekla je glasnogovornica njegove stranke za Reuters

Glasnogovornica stranke Za Gruziju Ana Bučukuri rekla je da je Gaharia zadobio ozljede na licu i glavi tijekom napada u kojem je sudjelovalo nekoliko muškaraca u predvorju hotela u Batumiju, gradu na obali Crnog mora, javlja HINA. 

 “Brutalno je pretučen, ali je preživio”, rekla je.

Gaharia je na Facebooku u srijedu objavio da je njegovo zdravstveno stanje stabilno.

Njegova stranka, Za Gruziju, nazvala je napad "brutalnim, koordiniranim grupnim napadom", optužujući za nj vladu.

"Ovaj politički motiviran napad očit je pokušaj zastrašivanja oporbe i suzbijanja glasova koji se ne slažu", priopćila je stranka, a prenijela novinska agencija Interpress.

Gruzija je utonula u političku krizu nakon parlamentarnih izbora u listopadu, za koje oporba tvrdi da ih je pokrala vladajuća stranka Gruzijski san. Stranka, na vlasti od 2012., ograđuje se od krivnje.

Gruzijci od studenog organiziraju noćne prosvjede u glavnom gradu Tbilisiju i drugim gradovima, nakon što je vlada objavila zamrzavanje pregovora o pristupanju Europskoj uniji do 2028. godine.

Prosvjede je policija dočekala gušenjem, a skupine za ljudska prava ukazuju na stotine uhićenja i premlaćivanja prosvjednika. Vlada opravdava postupke policije.

Veleposlanstva Velike Britanije i SAD-a u Tbilisiju u srijedu su osudila, "oživljavanje nasilja protiv oporbenih čelnika, novinara i prosvjednika posljednjih dana", a britanski veleposlanik Gareth Ward situaciju je nazvao "duboko uznemirujućom".

Izaslanstvo EU-a u Gruziji pozvalo je Tbilisi da oslobodi zatočene prosvjednike u priopćenju, rekavši da "ne smije prevladati nekažnjivost".

Glasnogovornik Gruzijskog sna još nije odgovorio na zahtjev Reutersa za komentar.

Napad na Gahariu, gruzijskog premijera od 2019. do 2021., jedan je u nizu napada na oporbene osobe i poznate novinare posljednjih mjeseci.

Nika Gvaramia, čelnik stranke Koalicija za promjene, oboren je u prosincu u Tbilisiju na tlo i pao u nesvijest dok je bio privođen. Kasnije je osuđen na 12 dana zatvora zbog sitnog huliganstva i neposluha policiji.

Bučukuri je rekla da identitet napadača na Gahariu nije utvrđen i da je stranka zatražila da se sigurnosne snimke hotela predaju policiji.

Vijesti iz svijeta


Pet godina od ubojstva Georgea Floyda. Što je ostalo od pokreta Black Lives Matter?

Sjedinjene Države danas obilježavaju smrt Afroamerikanca Georgea Floyda, kojeg je prije pet godin...

7 h 41 min

Kokain iz Kolumbije, laboratoriji marihuane kod Bratine, skladište u Sesvetama, bacanje bombi: USKOK objavio sve detalje

HRVATSKA - O jučerašnjoj velikoj akciji u kojoj je uhićeno šest osoba danas se ogla...

11 h 35 min

Trumpov specijalni izaslanik pohvalio novog sirijskog čelnika

Specijalni izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa za Siriju u subotu je rekao da se sast...

24 Svi 2025