Četiri najčešća ponašanja kontrolirajućih partnera, prema psihologinji

Ljubav
Neki ljudi godinama ostaju u vezama koje ih emocionalno iscrpljuju i narušavaju im osjećaj vlastite vrijednosti. Njihovi partneri koriste različite zbunjujuće obrasce ponašanja - od odbacivanja do intenzivnog pokazivanja ljubavi - kako bi zadržali kontrolu. Kad takve taktike ne uspiju, posežu za očajničkim molbama, praznim obećanjima ili čak prijetnjama samoozljeđivanjem.
Osobe koje se nađu u takvim odnosima često osjećaju da nešto nije u redu, ali im je teško otići zbog straha od osvete ili emocionalne vezanosti. Ključno je shvatiti da uzroci takvog ponašanja ne leže u njima, nego u duboko ukorijenjenim obrascima partnera koji kontrolu doživljavaju kao jedini način da se osjećaju sigurnima. Psihologinja i bračna savjetnica Randi Gunther izdvojila je nekoliko ponašanja koja mogu ukazivati na to da je partner kontrolirajući.
Kršenje granica pa naglo povlačenje
"Kad žele bliskost, ignoriraju sve granice koje im partner postavi - koriste šarm, prijetnje ili emocionalne ucjene kako bi dobili pažnju. No nakon toga često nestanu bez objašnjenja, potpuno se povuku i postave emocionalne zidove, kažnjavajući partnera za pokušaj povezivanja", objašnjava Gunther za Psychology Today.
Kontrola kao jedini način za osjećaj ljubavi
Još od djetinjstva, takvi su naučili da će biti voljeni samo ako se ponašaju na određene načine - moleći, manipulirajući ili stvarajući dramu, tvrdi psihologinja. "Kad takve taktike upale, osjećaju se moćno - kao da imaju kontrolu. Kad ne upale, osjećaju se bespomoćno i još više pojačavaju kontrolu", pojasnila je.
Strah od bliskosti
Kontrolirajući partneri žude za bliskošću, ali ih ona istovremeno užasava. Gunther ističe: "Nakon razdoblja emocionalnog povezivanja, mogu neočekivano postati hladni, sumnjičavi i agresivni jer ih intenzitet odnosa plaši. Umjesto da se zadrže u toj bliskosti, oni bježe ili napadaju kako bi se ponovno distancirali."
Potreba za osvetom
Zbog brojnih emocionalnih rana i osjećaja odbačenosti iz prošlih odnosa, razvijaju snažnu potrebu za osvetom. "U nove veze ulaze s nepovjerenjem, očekujući odbacivanje, i brzo prelaze iz faze idealiziranja u fazu ljutnje i okrivljavanja", zaključuje psihologinja, piše index.