Davor Gjenero: Bez pomoći američke politike nema obnove savezništva Hrvata i Bošnjaka

Hrvatska je veliki dužnik BiH i bez savezništva s BiH ne bi bilo oslobodilačke operacije. Kakva-takva stabilnost na Balkanu počinje s Washintoskim sporazumom, koji je doveo do zaustavljanja sukoba Bošnjaka i Hrvata, ali je predstavljao i pretpostavku za savezništvo BiH i Hrvatske, Armije BiH i Hrvatske vojske. Bez tog savezništva ne bi bilo ni 'Oluje' niti bi bilo onog što je prethodilo, što su pokojni predsjednici Tuđman i Izetbegović dogovorili Splitskim sporazumom, ne bi bilo niti sudjelovanja Atifa Dudakovića i njegovih jedinica u oslobađanju djela Hrvatske.
Akcija 'Oluja' bila je moguća stoga što je prethodio i genocid u Srebrenici, a taj se genocid nije pripremalo u bihaćkoj regiji te su Armija BiH i Hrvatska vojska zajedničkim operacijama spriječili. Slaviti 'Oluju' a ne sjetiti se značaja savezništva Hrvatske i BiH, između Hrvata i Bošnjaka u FBiH, je veliki promašaj. Ogroman je promašaj zaoštravanje odnosa s BiH, o čemu se mogli čuti iz govora predsjednika Zorana Milanovića. Nažalost, danas u Hrvatskoj ne razumiju da bez savezništva Hrvatske i BiH nema konsolidiranog Balkana u okvirima EU-a i euroatlantskih struktura a što predstavlja ozbiljan problem.
Kada god je uslijedilo zbližavanje u odnosima Hrvatske i BiH, to je bio rezultat pomoći američkih prijatelja. Bez pomoći američke politike, koja je ozbiljna i racionalna, koja zna što želi postići na Balkanu, neće biti obnove savezništva Hrvata i Bošnjaka, ocjena je Davora Gjenera, politologa i analitičara iz Hrvatske.